Podaci koji su danas stigli iz Republičkog zavodaza statistiku nisu katastrofalni, kada se u obzir uzme situacija u svetu, a posebno u Evropi kao najvećoj srpskoj izvoznoj destinaciji, ali su svakako zabrinjavajući. Nadu budu to što je pad u maju bio manji od onog u aprilu, tako da ima naznaka da situacija može da krene na bolje.
Izvezeno je robe u vrednosti od 1,2 milijarde €, što čini smanjenje od 25,6% u odnosu na isti mesec prethodne godine. Uvoz je iznosio 1,5 milijardi €, što je smanjenje veće od 27% u odnosu na isti mesec prethodne godine.
U martu smo još "plivali" dobro, pa je razmena za prva tri meseca beležila rast od 5,8% u odnosu na isti period prošle godine, ali je onda usledio pad u aprilu (izvoz je pao 29%, pa sad i u maju…).
Zbog toga se desio preokret sa "plus 6 na minus 8", pa spoljnotrgovinska robna razmena Srbije za period januar - maj ove godine iznosi 15 milijardi evra, odnosno manja je 8% odsto nego u isti period lani, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
Majski izvoz robe bio je vredan gotovo 6,5 milijardi evra, što je pad od 9,5% u poređenju sa istim periodom 2019. godine.
Uvoz robe imao je vrednost od skoro 9 milijardi evra, što predstavlja pad od oko 7% odsto u odnosu na isti period lani, dodaje se u saopštenju.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisan sporazum o slobodnoj trgovini.
Države članice EU čine 60,1 odsto ukupne razmjene, a drugi po važnosti partner Srbije su zemlje CEFTA sporazuma.
LOŠE I U PROIZVODNJI
Industrijska proizvodnja u maju 2020. godine manja je za 9,3% u odnosu na maj 2019. godine.
Posmatrano po sektorima, u maju 2020. godine, u odnosu na maj 2019. godine, u sektoru Rudarstvo ostvaren je pad od 3,9%, u sektoru Prerađivačka industrija ostvaren je pad od 9,3%, a u sektoru Snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija, ostvaren je pad od 11,5%.
On što bi moglo da zabrinjava, kako je u razgovoru za MONDO u vezi sa aprilskim brojkama istakao ekonomista Ivan Nikolić, je što sada, u drugoj polovni godine, ulazimo u period kada statitička osnova više nije tako mala kao u prvom tromesečju, i pad bi u procentima mogao da bude velik.
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.