PRED VLADOM PREDLOG 5 MERA: Prolongira se plaćanje poreza, tražen i OTPIS! Evo ko će imati povlastice

Pet mera nastalo na osnovu konsultacija sa velikim brojem poslodavaca.

Unija poslodavaca je Vladi prosledila predlog pet mera, a prva se odnosi na smanjenje PDV-a sa 20 na 10 odsto. Ljiljana Pavlović je, gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a, navela da je tih pet mera nastalo na osnovu konsultacija sa velikim brojem poslodavaca kako u Privrednoj komori Srbiji, tako i Uniji poslodavaca.

"Jedna od ključnih mera svakako je bila fokusirana na sektor turizma i ugostiteljstva, jer je on tokom pandemije najteže pogođen. Iz tog razloga jedan od predloga jeste da se stopa PDV-a smanji na 10 odsto", dodala je Pavlovićeva.

Ukazala je da to nije jedina mera koja može da pomogne tom sektoru koji se nalazi u bezizlaznoj situaciji.

"Ono što je ključno jeste da se i dalje prolongira plaćanje poreza i doprinosa za zarade, čak smo predložili da bi bilo dobro kada bi se ti porezi i doprinosi jedinom delom i otpisali za mala i srednja preduzeća za ugrožene sektore", rekla je Pavlovićeva.

Navodi da je to izuzetno važno i za ona preduzeća koja se nalaze u restruktuiranju i da i njima treba pružiti priliku da iskoriste neku od ovih mera, a tim merama nisu bili uključeni.

"Hotelijeri su u jednom trenutku dobili finansijske podsticaje, ali su nekategorisani objekti bili izostavljeni iz tih mera", rekla je Pavlovićeva.

Ukazala je da ono što je važno, ne samo za opstanak sektora hotelijerstva i ugostiteljstva, nego generalno za privredu Srbije, jeste moratorijum na otplate kredita.

"Mi očekujemo da će ovo dati neke pozitivne efekte u smislu opstanka privrednih društava u Srbiji", dodala je Pavlovićeva. Naglasila je i da bi primena tih mera trebala da počne odmah.

"Što se pre primene, to će opstanak preduzeća biti moguć. Tu se ne radi samo o opstanku preduzeća, nego i očuvanju pune zaposlenosti kada pričamo i o očuvanjima radnih mesta", istakla je Pavlovićeva.

Koliko su dosadašnje mere bile od pomoći

Na pitanje koliko su dosadašnje mere bile od pomoći privredi, Pavlovićeva kaže da su dosadašnje mere doprinele da veliki broj privrednih subjekata nastavi sa poslovanjem.

"Ono što je pozitivno kada pričamo o sektoru malih i srednjih preduzeća ispostavilo se da oni jesu zaista najviše pogođeni ovom krizom, ali i da su vrlo otporni, inovativni, fleksibilni i veliki broj njih je našao neke druge mogućnosti da nadomesti onaj način na koji su nekada poslovali nekim inovativnim rešenjima", rekla je Pavlovićeva.

Istakla je da je značajno i to što se administracija ubrzala, ubrzane su neke birokratske procedure, veliki broj državnih institucija je prešao na digitalne platforme.

"Mere koje je država dala, što direktne finansijske, što mere kojima se dala podrška određenim sektorima, zaista su u vekikoj meri uticali i mi očekujemo da će se sa tim merama nastaviti isti kao što sa optimizmom gledamo da će na proleće situacija biti bolja. Očekujemo zimu koja će nam biti prilično teška, ali se radujemo proleću u svetlu toga da su najavljene i vakcine", navela je Pavlovićeva.

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.

(Mondo/RTS)