KAKO PREPOZNATI LAŽNI NOVAC U SRBIJI: Jedna greška ga otkriva, a najviše falsifikata je među novčanicama ove boje!

Narodna banka Srbije je za prvu polovinu godine otkrila 1.894 falsifikovane novčanice. Kroz njihovu stručnu proveru para koje su prevareni građani predali na ekspertizu, otkriveno je i 606 lažnih deviza.

MONDO/Uroš Arsić

Iako sve centralne banke širom sveta pokušavaju da proizvedu novac sa takvim zaštitnim elementima koje je vrlo teško imitirati, svake godine budu otkriveni lažnjaci, jer i falsifikatori nastoje da se, koristeći tehnička sredstva, što više približe originalu. Zato stručnjaci upozoravaju na oprez, naročito kada su "crvene" novčanice od 1.000 dinara u pitanju, jer su one falsifikovane u 61.46 odsto slučajeva.

U prvih šest meseci ove godine otkriveno je 547 lažnih apoena više nego u isto vreme lane, a gotovo u istom broju kao 2019. godine.

"U strukturi otkrivenih falsifikata novčanica gotovog novca, dominantno učešće imaju apoeni od 1.000 dinara, 2.000 - 21,86 odsto i 500 dinara koje čine 15,26 odsto kopija. Ova tri apoena zajedno čine 98,58 procenata ukupnog broja falsifikata novčanica gotovog novca", podatak je izveštaja NBS.

Kada je reč o vrednosti lažnog novca - oko 90 odsto čine novčanice od hiljadu i dve hiljade dinara. Statistika kaže da na milion komada originalnih novčanica u opticaju budu otkrivena četiri komada falsifikovanih novčanica gotovog novca. Na milijardu dinara u opticaju, otkriveno je 6.586,56 dinara falsifikovanog novca.

"U ovom periodu je otkriveno i 606 novčanica falsifikovanog stranog novca. U pitanju je 418 novčanica evra, od čega najviše onih od 50 i 200 evra, što je razlika u odnosu na ranije godine, kada je apoen od 100 evra bio zastupljeniji", podatak je NBS.

Među lažnjacima je i 108 komada američkih dolara, u najvećem broju su apoeni od 100 dolara. Još 80 falsifikata su konvertibilne marke - 19 novčanica, po jedan komad švajcarskog franka i švedske krune, a dva nemačke marke i 57 komada apoena hrvatske kune. Osim ovog novca koji je otkriven u opticaju, policija je pre izlaska na tržište zaplenila još 8.128 komada falsifikovanih novčanica evra, kao i 493 hrvatske kune.

Kako proveriti da li je "lažnjak"

S obzirom na to da su napredovale tehnologije falsifikovanja novca, sve je teže "nestručnom" oku da primeti da s novčanicom nešto nije u redu. Ukoliko posumnjate da je to slučaj, možete da prijavite najbližoj policijskoj stanici ili banci, a i u menjačnicama postoji obavezan aparat za otkrivanje lažnih para.

Iako prave i lažne novčanice izgledaju identično, prelaskom jagodicom prsta na originalu mogu se osetiti neravnine, dok na falsifikatu ne!

(Mondo/Novosti)