Vladina Radna grupa za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima kaže da je, uprkos krizi na evropskom energetskom tržištu, situacija u Srbiji je stabilna. Navode da toplane dobro greju, kao i da gasa i struje ima dovoljno. Upućeni ocenjuju da je poremećaj na tržištu peleta izazvala velika potražnja i da će se situcija normalizovati početkom novembra.
Stovarišta ogreva su poluprazna, jer sve što stigne odmah se isporučuje kupcima. Za samo mesec dana cena peleta skočila je za 30 odsto, pa tako tona košta oko 260 evra. A kubik ogrevnog drveta skuplji je 500 do 1.000 dinara.
"Oko 30 metara izgorimo, ali samo drva, bagrem. Oko 500-600 evra tih 30 metara iznesu, iako moje sečemo", kaže Stanoje Stevanović iz Jagodine, dok njegov sugrađanin Toplica Antić već mesec dana čeka da kod njega dođu ljudi koji seku i cepaju drva.
"Nažalost, gužva je, valjda velika potražnja, videćemo šta će da bude. Do snega će da dođu valjda", rekao je Antić i dodao da su i proizvođači i snabdevači saglasni su u oceni da je pelet najtraženiji i da je ovog oktobra tražnja bar tri puta veća nego ranijih godina.
"Ogrevnog drveta i uglja imamo dovoljno, te je i snabdevanje redovno. Što se tiče peleta, tu ima manjih problema i očekujemo stabilizaciju u narednom periodu", rekao je Saša Krivokapić, vlasnik stovarišta u Prokuplju.
BIĆE DOVOLJNO PELETA
U jednom preduzeću u Požegi ističu da u prethodne tri godine pelet nije bio tražen kao što je slučaj sa ovom grejnom sezonom. Kako kažu, nakon dosta ugrađenih kotlova na pelet, on se masovno traži, te ozbiljno razmišljaju da naredne godine pojačaju proizvodnju.
Prema analizama, na pelet se trenutno greje više od 100.000 domaćinstava a interesovanje raste, što je podstaklo i trenutni rast cene. Ipak, normalizacija se očekuje već za dve, tri nedelje.
Stručnjaci demantuju glasine da je tržište preplavljno peletom lošeg kvaliteta. Kažu, kontrole su stalne, ne samo peleta domaće proizvodnje, već i iz uvoza.
(MONDO/RTS)