Ekonomija

SRBI POLUDELI ZA AMERIČKIM TRENDOM, SVI HOĆE "KUĆE IZ SNOVA": Jeftinije su od stanova, a zaboravite na GUŽVE!

Autor Veljko Petranović

Kao i većinu drugih trendova, i ovaj smo uzeli sa zapada. Iako u Srbiji ograđeni tip naselja još uvek nije u potpunosti zaživeo, postoje primeri koji pokazuju da se krećemo u tom pravcu, kako u prestonici tako i u unutrašnjosti zemlje.

Izvor: Mondo/ Goran Sivački/Marija Atanasković/Instagram/elenakaraman.essenceofliving/www.realtor.com

Šta su "ograđena naselja"? U pitanju su redovi kuća u predgrađima koje liče jedne na druge, sa slično uređenim travnjacima, ograđeno, na glavnoj kapiji se nalazi čuvar, a zbog dodatne bezbednosti postoji sistem za video-nadzor.

Danas ovakva naselja investitori i grade i planiraju širom Srbije: u prestonici, na Zlatiboru ali i u Vrnjačkoj Banji, Srebrnom jezeru, Fruškoj Gori... Cene se kreću od oko 80.000 evra po stambenoj jedinici, u proseku. Za tu svotu moguće je pazariti kuću površine 54 kvadratna metra, sa pripadajućim dvorištem i parking mestom.

Prednosti ovakvog naselja su mnogo brojne. Mada su locirana u predgrađima, ona su bezbedna, uređena i garantuju privatnost. Nema gužvi, problema sa parkiranjem, smeća, ima zelenila i deca mogu bezbedno da se igraju napolju.

Eksperti ističu da je ovaj trend tek u začetku, ali da će on sigurno nastaviti da se razvija. Neki od primera ovakvih naselja su, u Beogradu, Bežanijska Kosa, Dedinje, Beograd na Vodi, mada ovaj tip naselja još uvek nije u potpunosti zaživeo kod nas.

Ovakva naselja se u najvećem broju slučajeva nalaze na obodima urbanih sredina. Uglavnom imaju dodatni "sadržaje" kao što su bazeni, sportski tereni, igrališta i slično. Kako se radi o potpuno odvojenim naseljima, u prvim fazama gradnje se radi infrastruktura, ulice, osvetljenje, ograda...

Naselja koja su trenutno u planu broje od 11 kuća površine 108 kvadrata, u slučaju najmanjeg projekta, do naselja koje broji 100 kuća, površine od 73 do 161 kvadrat.

Ovaj, kao i većinu drugih trendova, smo uvezli sa zapada. Sredinom 20. veka, sa osnaživanjem ekonomije, stanovnici Sjedinjenih Američkih Država su počeli da se sele u predgrađa.

Razvijanje infrastrukture omogućilo je ljudima da imaju jednostavan pristup gradskim jezgrima i njihovim "sadržajima", pa su ljudi mogli da zadrže svoje poslove bez predugih putovanja.

(MONDO)