Ekonomija

EVO KOLIKO U MENJAČNICAMA SME DA KOŠTA EVRO: Menjači hoće debelo da zarade, NBS počela kontrolu

Autor Ivana Lazić

Pojedini menjači su ranijih godina debelo zarađivali na kursnim razlikama, zbog čega je krajem 2018. godine NBS uvela ograničenje.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Poslednjih dana veća je potražnja građana za kupovinom evra, a pojavile su se određene informacije da su pojedine menjačnice kurs evra prilikom prodaje računali i 121 dinar, što nikako nije dozvoljeno. Narodna banka Srbije je zbog toga započela kontrolu menjačnica u Srbiji na osnovu sopstvenih saznanja i pritužbi građana da kurs u menjačnicama nije u skladu sa rasponom predviđenim odlukama NBS. 

Prema pravilu koje moraju da poštuju sve menjačnice u Srbiji, prodajni kurs za evro ne može biti viši od zvaničnog srednjeg kursa važećeg na taj dan za više od 1,25 odsto, a kupovni kurs ne može biti niži za više od 1,25 odsto, saopšteno je iz centralne banke.

Tokom ova tri dana - petka, subote i nedelje, gornji kurs evra u menjačnicama ne sme da pređe 119,09 dinara, a donji kurs po kojoj građani prodaju evro menjačima, ne sme da bude niži od 116,15 dinara.

U ponedeljak je slična situacija: raspon kursa evra sme da se kreće od minimalnih 116,14 dinara do najviše 119,08 dinara.

Pojedini menjači su ranijih godina debelo zarađivali na kursnim razlikama, zbog čega je krajem 2018. godine NBS uvela ograničenje.

"Napominjemo da je prema Zakonu o deviznom poslovanju za menjačnice koje ne postupaju u skladu sa propisima Narodne banke propisana prekršajna odgovornost – za pravno lice predviđena je novčana kazna od 100.000 do 2.000.000 dinara, a za preduzetnika novčana kazna od 10.000 do 500.000 dinara“, navodi NBS.

Iz NBS ističu da deviznih sredstava i strane gotovine, ima dovoljno, kao i da građani ne treba da paniče:

"Narodna banka Srbije već obezbeđuje bankama i dinarsku i deviznu likvidnost u dovoljnoj meri, a pojačano je snabdevanje banaka stranom gotovinom kako bi menjačnice brzo i efikasno mogle da odgovore na pojačanu tražnju građana koja se pojavila“, istakla je NBS.

(MONDO)