Ekonomija

ŠTA ĆE BITI SA CENAMA STANOVA U 2023 - STRUČNJACI SAGLASNI: Iznenađenje za kupce, evo gde je najskuplji kvadrat u Srbiji

Autor Ivana Lazić

U narednoj godini očekuje se pad cena nekretnina, ali cene se neće mnogo razlikovati u odnosu na ovu godinu.

Izvor: MONDO/Uroš Arsić

U 2023. godini očekuje se pad cena nekretnina, ali prema rečima stručnjaka, taj pad neće biti toliko snažan, što neće ići na ruku kupcima. Stotine analitičara tržišta nekretnina koje je anketirao Rojters predvidelo je blagi pad cena, što je dobra vest u odnosu na cene nekretnina u tekućoj godini. 

Hipotekarne kamatne stope su se u proseku udvostručile u razvijenim privredama od početka godine, jer se njihove centralne banke bore protiv rastuće inflacije višim kamatama. Pošto se očekuje još nekoliko povećanja ključnih kamata, prognoze su iskazane prema njima i malo je verovatno da će se ustaliti trend pada cena nekretnina.

Od početka pandemije koronavirusa, cene kuća u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Britaniji, Nemačkoj, Australiji i Novom Zelandu porasle su između 25 odsto i više od 50 odsto. Istraživanje Globaly property guide-a objavljeno pre dva meseca pokazalo je da su cene kuća porasle u 49 zemalja, a pale samo u devet od 58 svetskih stambenih tržišta. Inflacija je bila glavni faktor za poskupljenja tokom drugog kvartala ove godine.

"Cene kuća su porasle u 19 od 27 evropskih zemalja nekretnina za koje su brojke bile dostupne u drugom kvartalu ove godine. Ipak, samo sedam zemalja imalo je jači zamah u ovom periodu u poređenju sa godinom ranije“, navodi se u istraživanju.

Kuće "umereno skupe“

Iako se očekuje da će cene kuća u razvijenim ekonomijama pasti između 10 i 18 odsto, predviđeni padovi bi iznosili samo jednu trećinu dobitaka u eri pandemije, preneo je Rojters. I dok su pre pandemije analitičari kategorisali cene kuća kao pristojne ili samo malo precenjene vrednosti, sada ih na većini tržišta dosledno ocenjuju kao umereno skupe, čak i kada rastući troškovi zaduživanja i inflacija opterećuju potražnju.

"Više hipotekarne stope će imati veliki uticaj na potražnju i cene kuća u narednoj, pa sve do 2024. godine. Povećanje troškova života će takođe smanjiti potražnju jer neki potrošači odlažu kupovinu kuće“, primetili su analitičari Fitch Ratings, dodajući da postoji "značajna neizvesnost“ oko toga koliko bi cene kuća pale. Većina analitičara koje je Rojters anketirao proteklih nedelja ocenila je da je potrebno da cene kuća zabeleže veći pad kako bi bile pristupačne.

Najskuplji kvadrat u Beogradu na vodi

Republički geodetski zavod objavio je u novembru prvi Indeks cena stanova, koji je pokazao da su stanovi u novogradnji i starogradnji poskupeli za 38,08 odsto od prvog tromesečja (T1) 2019. godine, kao i da je u trećem tromesečju ove godine nastavljen oštar rast cena, ali uz pad broja prodatih stanova.

Najskuplji kvadrat stana u Srbiji u prvom polugodištu 2022. godine prodat je na lokaciji Beograd na vodi, na opštini Savski Venac, i koštao je 10.400 evra. Stan je površine 97 kvadratnih metara, a kupca je koštao više od milion evra (1.008.800). Najskuplja kuća prodata je na Savskom vencu za više od pet miliona evra (5.100.000), pisao je naš portal. Ipak, postoje i kuće u Srbiji koje se prodaju po neuporedivo nižim cenama od pomenutih, i one se mogu naći na nedeljnim aukcijama tokom cele godine.

(Mondo/Biznis)