PADA CENA PELETA, A DRVA STOJE U KAMIONIMA PO BEOGRADU! Prodavce brine jedna stvar - "Ako se rat nastavi..."

Zbog visokih temperatura, pala je prodaja drveta i peleta tokom jeseni.

TV Prva/screenshot

Zima je blizu, jesenje vreme je počelo u Srbiji, ali je prodaja drveta i peleta opala tokom septembra i oktobra. Tržište se stabilizovalo, cena peleta je opala, dok je ugalj ostao na istom nivou.

Zaliha ima dovoljno, ali prodavci tvrde da je prodaja opala zbog "miholjskog leta". Rezerve prodavcima su pune.

Kod pojedinih pelet je od prošlogodišnjih 40 dinara snižen na 30, a snižena su i drva. Kubik prošle godine koštao deset i dvanaest hiljada dinara, a da sada može da se nabavi po osam hiljada.

I prodavci ne kriju da je prošlogodišnja cena peleta bila nerealna i izazvana psihološkim faktorima i strahom od nestašice, pa je nagla kupovina stvorila destabilizaciju na tržištu. Međutim, ono što bi moglo da utiče na cenu ogreva jesu geopolitičke tenzije, koje bi mogle da se preliju na gas. U takvim trenucima, mnogi bi se okretali alternativama, što je opet pelet.

O tome je govorio i domaći privrednik Zoran Drakulić učestvujući na samitu “All for All Leadership”. Ukazao je da je pelet na primer, za razliku od drveta CO2 neutralan.

Drakulić je predstavio i inovacije koje je implementirao gde osim fabrika za proizvodnju peleta ima i termoelektranu na biomasu, u kojoj se koristi otpadna drvna biomasa za proizvodnju električne i toplotne energije. Sagorevanjem biomase se ne povećava ugljendioksid u atmosferi i time se ostvaruje pozitivan uticaj na životnu sredinu. U kompleksu se u potpunosti koristi "zelena“ struja što je jedinstven pristup na Balkanu.

Mi bismo inače na bazi takvih postrojena rešili struju i grejanje u Srbiji za šest meseci. Ukoliko ne rešimo pitanje naše hrane i energije, mogli bismo da upadnemo u problem. Dovoljno je da Katar stane sa isporukom gasa, Evropa će biti blokirana. Dalje, ako se nastavi rat u Izraelu, gas ce da poskupi. Opet bi cene u tom slučaju mogle da odu previsoko”, naveo je Drakulić.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

DIGLI CENE PELETA U NEBESA! PROIZVOĐAČI ENERGENATA KORISTE KRIZU DA SE OBOGATE? Kapor: Ako se ošteti Turski Tok biće JOŠ SKUPLJI!   Kurir televizija

(MONDO/Blic Biznis)