U Sloveniji najstariji dobijaju 4.200, u Hrvatskoj 2.500€! Evo kako se kreću penzije u 3 države bivše Jugoslavije

Najniža penzija u Hrvatskoj iznosi 540 evra, dok je u Srbiji ona oko 200 evra.

MONDO/Uroš Arsić

Penzija od 4.000 evra za najstarije građane Srbije deluje kao nemoguća misija - zato što i jeste. U našoj državi, najviši iznos penzije je oko 230.000 dinara, a nju prima gotovo zanemarljiv broj građana. Međutim, u ne tako dalekoj Sloveniji, najviša zabeležena penzija iznosi upravo oko 4.200 evra, a znatno bolje žive i starije komšije Hrvati. Kod njih penzija za jednu grupu građana ide i do 2.500 evra.

Priče o drastično boljem životnom standardu u inostranstvu, i to u državama regiona, prethodnih godina postale su sve učestalije. Najčešće su priče o ogromnim razlikama u primanjima, bilo da su u pitanju plate ili penzije. A koliko naši penzioneri žive loše, najbolje se vidi upravo kada se njihova primanja uporede sa penzijama u zemljama sa kojima smo nekada delili državu - Slovenijom i Hrvatskom.

Mediji iz Srbije i regiona objavili su da je najveća penzija u septembru u Sloveniji iznosila 4.231,5 evra - i to je ubedljivo najbogatiji penzioner u ovoj državi. Potom, iznos veći od 2.500 evra primalo je više od 9.300 korisnika penzije, dok je prosek oko 900 evra.

MONDO /Goran Sivački 

Čak i oni sa najmanjim primanjima žive daleko bolje nego u Srbiji. Barem 750 evra iznosi penzija nakon punog radnog staža - 15 godina za muškarce i žene koji napune 65 godina života. Ko nema puni radni staž, međutim, primaće daleko manje - 340 evra, koliko iznosi minimalna penzija.

Penzije u Hrvatskoj

U susednoj Hrvatskoj, "najmlađoj" članici Evropske unije, prosečna septembarska penzija iznosila je oko 630 evra, a najstariji građani i stručnjaci često ističu da su iznosi penzija premali. Što se tiče najniže penzije, ona od jula ove godine iznosi 13,58 evra po godini staža. Dakle, neko ko je radio 40 godina, neće primati manje od 540 evra.

Što se tiče najviše penzije, ne postoji univerzalni iznos, već veoma komplikovana računica. Ipak, u medijima se moglo pročitati da najviše penzije primaju penzioneri iz grupe "parlamentarci, članovi Vlade, sudije Ustavnog suda i glavni državni revizor", koja u nekim slučajevima premašuje 2.500 evra.

Penzije u Srbiji

I dok se hrvatski penzioneri žale na mala primanja, najstariji građani Srbije i dalje im nisu ni blizu. Primera radi, minimalna penzija, koju prima gotovo 140.000 građana, iliti 14,15 odsto svih penzionera, kod nas iznosi mizernih 24.987 dinara - i to za penzionere iz kategorija zaposlenih i samostalnih delatnosti. Poljoprivredni penzioneri primaju i manje od 20.000 dinara.

Prosečna penzija, naravno, nešto je veća, pa iznosi 48.381 dinara. Međutim, jasno je i da je ovo veoma mali iznos.

Na kraju, treba spomenuti i najvišu penziju. Međutim, broj ljudi koji nju prima praktično je zanemarljiv - 72. Ona iznosi 230.145 dinara. Čak je i penzija veća od 100.000 dinara nedostižna za mnoge - jer nju prima svega 5,2 odsto penzionera.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Anketa - Penzija  MONDO/Stefan Stojanović

(Nova S/Mondo/Aleksandra Virijević)