Javni medijski servis propisao je ko je i pod kojim uslovima oslobođen plaćanja TV pretplate. Oni koji još uvek imaju nedoumice oko procedure kome se treba obratiti za oslobađanje od plaćanja takse za javni medijski servis, prenosimo uslove oslobađanja od plaćanja takse.
Zakonom o javnim medijskim servisima ("Službeni glasnik RS" br. 83/2014, 103/2015, 108/2016, 161/2020, 129/2021 i 142/2022), od 1. januara 2016. godine, uvodi se obaveza plaćanja takse za javne medijske servise.
Od plaćanja takse oslobađa se vlasnik električnog brojila koji živi sam ili je hranilac porodice u višečlanom domaćinstvu, ukoliko je osoba sa invaliditetom sa 100 odsto telesnog oštećenja. Na to ima pravo i osoba sa invaliditetom manjim od 100 odsto, ako joj je priznato pravo na dodatak za tuđu negu i pomoć.
Taksu neće plaćati osobe koje su trajno izgubile sluh ili su slepe, korisnici prava na socijalnu pomoć i penzioneri sa minimalnom penzijom. Oni koji imaju više brojila, biće oslobođeni plaćanja takse za brojila u stanu ili poslovnom prostoru koji se ne koristi.
Od plaćanja takse oslobađaju se i ustanove socijalne zaštite za smeštaj, obrazovno-vaspitne ustanove, zdravstvene ustanove, organizacije osoba sa invaliditetom, preduzeća za radno osposobljavanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kao i diplomatsko-konzularna predstavništva.
Spiskove šalje pokrajinski i republički javni servis
Stvari su uređene tako da je Elektroprivreda Srbije nadležna da vrši naplatu takse za javni medijski servis, ali isključivo po spiskovima koje dobija od republičkog i pokrajinskog javnog servisa, pa tako od njih i zavisi ko je u obavezi da plaća pretplatu, a ko ne.
Prema Zakonu o javnim servisima iz 2016. godine, svi koji koriste brojila, i pravna i fizička lica, dužni su da plaćaju taksu, osim lica izuzetih članom 42., a to su: osobe sa invaliditetom sa 100 odsto telesnog oštećenja, osobe s minimalnom penzijom, korisnici socijalne pomoći, fizičko lice koje je korisnik više merila električne energije.
U poslednjem slučaju, vlasnici mogu biti oslobođeni plaćanja za objekte u kojima godišnje troše manje od 300 kilovata i u kojima ne stanuju. Vlasnici više brojila u stambenim jedinicama ili poslovnim prostorima koji se ne koriste, s godišnjom potrošnjom ispod zakonski definisanog limita.
Vlasnici dodatnih brojila mogu biti oslobođeni obaveze plaćanja za objekte koji se ne koriste za stanovanje i gde godišnja potrošnja ne prelazi određeni limit (obično 300 kWh godišnje). Oslobođenje od plaćanja mesečne naknade u ovakvim slučajevima postoji, ali je važno napomenuti sledeće:
- Dokumentacija: Da bi ostvarili pravo na oslobođenje, vlasnici moraju priložiti vlasnički list (katastarski dokument) i izjavu overenu kod notara da na toj adresi niko ne stanuje. Ova procedura je predviđena kao dokaz za neaktivne objekte.
- Troškovi dokumentacije: Troškovi za dobijanje vlasničkog lista i overavanje izjave kod notara su tačni. Vlasnički list se obično izdaje uz naknadu od oko 1.100 dinara, dok se notarska overa naplaćuje prema broju vlasnika i iznosi oko 360 dinara za jednog vlasnika, a za više vlasnika cena se proporcionalno povećava.
Za tačne informacije o oslobođenju i svim detaljima, najbolje je proveriti sa lokalnim elektrodistributivnim preduzećem ili nadležnom institucijom za energetiku, kao i sa notarom za tačne troškove i proceduru overavanja izjave.
Njima je potrebno da podnesu zahtev za oslobađanje od plaćanja takse za javni medijski servis RTS-u. To podrazumeva da donesu vlasnički list i overenu izjavu kod notara da ne stanuju na toj adresi. Uz sam zahtev treba priložiti i dokumentaciju, od koje je potrebno dostaviti kopije rešenja odnosno dokaza nadležnih organa kojima se potvrđuje da osoba pripada jednoj od kategorija koja se oslobađa plaćanja takse.
Zahtev se može podneti lično na šalterima RTS ili elektronskim putem, dok korisnici sa prebivalištem na teritoriji Vojvodine, zahtev mogu podneti Radio-televiziji Vojvodine.
BONUS VIDEO:
(RTV/Mondo/Aleksandra Virijević)