Prevaranti vrebaju i na Crni petak: Pridržavajte se ovih saveta kako ne biste ostali bez novca

Prevare i Crni petak.

MONDO/Stefan Stojanović

Šoping groznica koja zavlada na "crni petak" mogla bi se kupoholičarima debelo obiti o glavu, ukoliko ne budu oprezni i nabasaju na lažne sajtove sa najvećim popustima iza kojih vrebaju prevaranti.

Kako vam se ne bi desilo da vam se crni petak ne pretvori u crnjak i najgoru noćnu moru, ako vam lopovi pokradu podatke i isprazne račun, dobro pazite na kojim sajtovima kupujete. Na opasnost po novčanike koja vreba u vreme kupoholičarske pomame tokom crnog petka upozorilo je i Hrvatsko udruženje banaka (HUB) koje je građane pozvalo da budu odgovorni prilikom plaćanja preko interneta.

"Crni petak je period tokom kojeg mnoge prodavnice nude značajne popuste, pa je i povod za onlajn kupovinu, ali i povećan broj prevara. Kupovina na internetu je u stalnom porastu i postala je popularna i jednostavna opcija za mnoge građane, a iako nudi brojne prednosti, važno je pristupiti joj odgovorno, sa posebnim akcentom na sigurnost i oprez kako bi se izbegli rizici zloupotrebe ličnih i kartičnih podataka", istakli su iz HUB.

Što veći popusti, veća i opasnost

Kriminalci često koriste društvene mreže i internet portale i objavljuju lažne nagradne igre ili reklamiraju proizvode po znatno nižim cenama od tržišnih. Broj ovih lažnih oglasa naročito raste tokom "crnog petka".

"Na društvenim mrežama se može primetiti veliki broj reklama koje potencijalne kupce zlonamerno usmeravaju na navodno povoljnu kupovinu raznih brendiranih roba, a otvaranjem ovakvih sumnjivih linkova potencijalna žrtva dolazi na lažnu veb stranicu koja služi za prikupljanje i kradu ličnih podataka i podataka o kartici, a robu za koju misle da su naručili, kupci ne dobijaju", upozoravaju iz tog udruženja.

Ukradene podatke lopovi mogu da iskoriste za plaćanje u drugim onlajn prodavnicama, a korisnici tek kasnije primete da su im računi zaduženi za transakcije koje nisu obavili.

Saveti građanima:

  • informišite se o odgovornom korišćenju kartica
  • kupujte iz pouzdanih izvora
  • koriste brendove i prodavnice koji su vam poznati
  • proveravajte recenzije prodavaca
  • proverite da li je prenos podataka adekvatno zaštićen, odnosno da li se pri pretraživanju interneta koriste HTTPS i SSL protokoli
  • zapamtite, simbol katanca sam po sebi ne znači da je veb stranica legalna/legitimna
  • kredibilitet internet domena preko kojeg nameravate da kupujete preko interneta možete proveriti na linku: https://www.scamadviser.com/
  • ako ne biste dali pare strancu na ulici, nemojte ni nekome nepoznatom na internetu
  • nikada ne šaljite kopiju kartice, broj kartice, PIN ili druge podatke o kartici putem mejla
  • nikada ne šaljite jednokratne lozinke putem SMS-a, Mesindžera, VhatsApp-a, Vibera ili drugih servisa
  • kupujte samo na sajtovima koji koriste potpune sisteme autentifikacije uz korišćenje 3D Secure-a u plaćanju karticama i dvostruku autentifikaciju
  • sačuvate sve dokumente vezane za kupovinu na mreži, jer će možda biti potrebni za utvrdivanje uslova prodaje ili za dokazivanje da su robu platili

Kako da se građani osiguraju da ne postanu žrtve prevaranata objašnjava Vuk Ninić, predavač na IT akademiji.

"Prva stvar na koju se mora obratiti pažnja je da se kupuje u stvarnoj onlajn prodavnici kod proverenih prodavaca, jer tada imate neku sigurnost. Ako kupujete na sajtu firme za koju ranije nikada niste čuli ili kod nekoga ko se oglašava na Instagramu onda možete biti prevareni. Kupac mora da se pripremi, da vidi od koga kupuje, a ne da se zaleće. Ponekad je bolje platiti dinar više nego nasesti na nižu cenu. I stvarne firme nekada nude velike popuste, ali ako je u pitanju proverena firma onda je u redu da kupite. Naši ljudi nisu toliko navikli na onlajn kupovinu, pa se tu svašta provlači", ističe Ninić.

On dodaje da registrovanim onlajn prodavnicama moraju da stoje podaci o sedištu firme, adresa i kontakt telefon, uslovi kupovine i pravila korišćenja.

"Ako vidite da pet prodavaca nudi proizvid po sličnoj ceni, a šesti ga prodaje upola jeftinije, treba da se zapitate zašto je to tako. Kupac mora da uključi mozak", naglašava Ninić.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

Kako se zaštititi od prevara prilikom onlajn kupovine?  Kurir televizija

(Kurir/MONDO/Ivana Vlajković)