Evo kako da izračunate kolika će vam biti penzija posle uvećanja: Ovo je formula, biće isplaćene pre Božića

Evo kako da izračunate koliko će iznositi penzija posle uvećanja.

Youtube/RTV MAG/screenshot

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je najavio će decembarske penzije leći nešto ranije na račune najstarijih građana nego što je to inače slučaj. Penzije će biti uvećane za 10, 9 odsto, a evo kako da izračunate koliko će tačno iznositi vaša uvećana primanja.

Isplata je najavljena za početak januara, sve penzije biće isplaćenje najkasnije do 6. januara.

Evo koliko će iznositi prosečna penzija:

Ujedno decembarske penzije će biti i uvećane za 10,9 odsto. Što znači da će prosečna penzija za decembar biti veća za oko 5.000 dinara. Prosečna penzija će premašiti 50.000 dinara.

"Penzioneri od danas imaju uvećane penzije. Penzije će biti isplaćene do 6. januara. Promenili smo zakon o penzijsko invalidskom Fondu, svako povećanje za penzionere neće se odnositi na 1. januar nego na 1. decembar, rekao je juče Vučić.

Mali: Uvećavamo penzije iznad nivoa inflacije

"Uz pomoć Fonda PIO, Banke Poštanska štedionica i državnog budžeta, naravno, potrudićemo se da svi povišicu dobiju pre Božića. Godinama penzije uvećavamo iznad nivoa inflacije i nastavićemo da ih povećavamo i u budućnosti", istakao je on. Naveo je da će država ulagati i u klubove za stare i lepši život.

Ovo je formula za računanje penzija

Pitanje koje muči penzionere je koliko će iznositi njihova penzija nakon povećanja. U nastavku donosimo detaljno objašnjenje i formulu pomoću koje možete da izračunate visinu penzije.

Evo kako da izračunate kolika će vam biti penzija nakon povećanja:

Formula za izračunavanje nije nimalo jednostavna ali je suština u tome da što je veća plata, to je veća i penzija. Visina penzije, praktično, je jednaka proizvodu ličnog i opšteg boda.

Ovo su ključni faktori:

Ključni faktori za visinu penzije: visina primanja i broj godina radnog staža. Da bismo došli do ličnog boda, moramo da izračunamo lični koeficijent. Do njega dolazimo kada svaku našu godišnju zaradu podelimo sa prosečnim republičkim zaradama u odgovarajućim godinama, a onda zbir dobijenih iznosa podelimo sa godinama staža.

Evo kako da izračunamo koeficijent:

Od 1. 1. 1970. do 2002. godine zarada se uzima u neto iznosu, a od 2003. u bruto iznosu. Kad znamo koliki nam je koeficijent, njega množimo sa godinama staža i dobijamo lični bod. Na kraju dobijeni iznos pomnožimo sa opštim bodom.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Predstavnici penzionera i sindikata: Penzije treba da prate rast zarada  Kurir televizija

 (Blic/MONDO/J.D.)