Profesor sa Ekonomskog o kamatama na stambene kredite: Objasnio šta će se dešavati u narednom periodu

Profesor Savić komentarisao je ograničavanje kamatnih stopa na stambene kredite.

Prva

Predlog zakona o ograničenju kamatnih stopa do kraja 2025. godine predviđa da maksimalna kamata na stambene kredite bude pet odsto. Ovo ograničenje će važiti za sve kredite - nove i postojeće, sa fiksnom i promenljivom kamatnom stopom, od početka 2025. do početka 2026. godine. Iako će većina građana sa stambenim kreditima plaćati veće rate, neki neće osetiti promene, dok će drugima rate čak biti niže, u zavisnosti od vremena i uslova pod kojima su se zadužili.

Prof. dr Ljubodrag Savić sa Ekonomskog fakulteta ocenio je da ovakvo rešenje nije tipično za tržišnu ekonomiju, ali odgovara trenutnoj globalnoj situaciji. Gostujući u jutarnjem programu TV Prva, izjavio je da su okolnosti trenutno daleko od idealnih:

"Očigledno je da se sada nalazimo u epicentru događaja koji još uvek nisu dotakli dno. Svet ide u pogrešnom pravcu, a pred nama su mnoga iznenađenja."

Govoreći o kamatnim stopama u Srbiji, istakao je da su one relativno visoke i u neskladu sa zvaničnim informacijama o inflaciji:

"Narodna banka mora raditi po zakonu svoj posao. Ja mislim da su kamatne stope u Srbiji prilično visoke, malo su u neskladu sa onim što dobijamo kao zvaničnu informaciju o veličini inflacije. Mi u Srbiji kamate posmatramo kao trošak, kad imate račun u banci vi imate troškove koji nisu vezani za to da li ste uzeli kredit. Tako da su uslovi u našem bankarskom sektoru prilično visoki", smatra profesor.

Savić je posebno pohvalio deo predloga koji se odnosi na mlade:

"Snižavanje učešća sa pet na tri odsto je dobar potez. Država pokazuje da ima sluha, ali ovo ipak neće moći da se primeni masovno."

Šta nas čeka posle 2025. godine?

Govoreći o budućnosti, Savić je naglasio da je stabilnost kamatnih stopa povezana sa globalnim kretanjima:

"Ako bi svet krenuo u poželjnom pravcu, mogli bismo očekivati relaksiranje monetarne politike i prirodno smanjenje kamatnih stopa", navodi Savić, ali ističe da nije optimista po tom pitanju.

Ipak, smatra da banke imaju interes da kamatne stope budu niže kako bi privukle veći broj klijenata:

"Banke ne žele da imaju visoke kamate zbog kojih će im doći pet klijenata, već niže kamate koje će privući pedeset. One žive od masovnosti."

Na kraju, zaključio je da ne očekuje dramatične promene, bilo u pravcu rasta ili pada kamata, u narednom periodu.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

EKSPERT OBRAZLOŽIO ZBOG ČEGA SU KAMATE KOD NAS VEĆE NEGO U SUSEDNIM DRŽAVAMA! Uzelac nema dilemu: Ove informacije odlučuju kamatu  Kurir televizija