Od 1. januara 2025. godine, minimalna zarada biće veća za 13,7 odsto, iznosiće u proseku oko 53.590 dinara, dok će minimalna cena radnog sata biti 308 dinara. Poslodavci su kao kompenzaciju dobili uvećanje neoporezivog dela zarade za isti procenat za koji je povećan minimalac, 13,7 odsto.
Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih nezavisnih sindikata komentarisala je povećanje minimalne plate od 13,7%, ističući da, iako na prvi pogled deluje kao značajno poboljšanje, realnost povećanih troškova života u Srbiji umanjuje njegovu vrednost.
"Kada se kaže da je povećanje 13,7%, to izgleda onako zaista jedno dobro povećanje, ali sa druge strane, kada uzmemo troškove života u Srbiji, onda apsolutno ne možemo da budemo zadovoljni sa tom minimalnom cenom rada. Mi smo u ovom periodu imali niz poskupljenja. Sve komunalne usluge su poskupele od 1. januara, doći će i do poskupljenja poreza na nekretnine, parking mesta i niz raznih drugih poskupljenja", rekla je Ranka Savić i dodala:
"U jednom trgovinskom lancu imamo jedan sektor u kome radnici i dalje primaju minimalnu zaradu koja sada iznosi negde oko 47.000 dinara. I mene niko ne može da ubedi da je to normalno, da se imaju toliki profiti, a da imate delove te kompanije gde radnici primaju minimalnu zaradu."
Poslodavci moraju da ponude bolje uslove
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca istakao je da smo danas u situaciji gde tržište rada u Srbiji funkcioniše drugačije nego ranije.
"Od vremena kada smo formirali minimalac u dogovoru sa predstavnicima vlade i sindikatima, stalno insistiram na tome da imamo tržište rada koje više ne funkcioniše po sistemu da neko ima redovan posao i drži se tog posla bez obzira na uslove rada", rekao je Atanacković.
Sada, zbog nedostatka radne snage na mnogim mestima, poslodavci su primorani da ponude bolje uslove i veće zarade, jer radnici nisu spremni da rade za niske plate poput minimalne zarade.
"Poslodavci moraju da plaćaju onoliko koliko tržište radne snage traži", dodao je.
Atanacković priznaje da su neki poslodavci u teškoj situaciji i nisu u mogućnosti da isplate veće zarade, ali naglašava da se većina članova Unije poslodavaca zalaže za povećanje minimalne zarade.
"Najveći broj naših članova i poslodavaca su se izjasnili da su apsolutno za povećavanje minimalne zarade, i oni isplaćuju daleko iznad toga", rekao je Atanacković i dodao:
"Činjenica je da se sad dolazi do vrlo velikog razdvajanja u mogućnostima pojedinaca, uopšte ljudi. Znači, neki zarađuju, neki zarađuju zaista solidno, zaista zarađuju kao da su u Zapadnoj Evropi a neki opet nemaju ni dovoljno za život. Apsolutno, to povećanje od 13,7% u odnosu na realne pokazatelje privrede, jer mi nećemo za 13% po statistici da povećamo ni bruto domaći proizvod, ni inflaciju. Ona će otprilike biti, prema prognozama koje se ostvare, otprilike 3%, 4%. Znači sve zajedno, možda 7% će biti povećanje tih realnih parametara privrednih, a pri tom je 14% povećana minimalna zarada", rekao je Atanacković.
BONUS VIDEO:
(Blic/MONDO/Ivana Vlajković)