NIS na prelomnoj tački: Sudbina kompanije rešava se do ovog datuma

Američke sankcije guraju NIS u sve veću neizvesnost poslovanja. Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov poručuje da su u toku pregovori o NIS-u i da je nacionalizacija tog preduzeća moguća samo uz saglasnost Rusije.
Foto: MONDO/Stefan Stojanović, Shuttersrock/cgstock/UldisZile/Marian Weyo

Predsenik Srbije uveren je da će se situacija rešiti do 15. januara i da će Rusi razumeti da Srbija ne može da živi bez NIS-a. Kaže da bi voleo da čuje ideje Rusije kako da se reši pitanje NIS-a a da se izbegnu kazne SAD.

Đedović Handanović: Izgradnja gasnog interkonektora sa Severnom Makedonijom do kraja 202

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović, nakon sastanka sa ministarkom rudarstva Severne Makedonije Sanjom Božinovski, izjavila je da je u toku dobijanje dozvola za izgradnju gasnog interkonektora između Srbije i Severne Makedonije, građevinska dozvola očekuje se polovinom sledeće godine, a posle toga i početak izgradnje.

Istakla je i da je Severna Makedonija spremna da pomogne Srbiji u snabdevanju naftnim derivatima ako to bude potrebno.

Kojčić: Iz izjava zvaničnika ne vidi se da se planira nacionalizacija NIS-a

Nekadašnji pomoćnik ministra energetike Raša Kojčić rekao je za RTS da je energetska bezbednost apsolutni prioritet i da se iz izjava zvaničnika ne vidi da Srbija planira nacionalizaciju, već je spremna da plati za udeo u NIS-u.

Musabegović: Problem NIS-a ozbiljan, ali ne i ključan za stabilnost valute

Deo javnosti strahuje da bi pitanje NIS-a i mogućih sekundarnih sankcija moglo da utiče na kurs. Profesor Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović upozorava da je problem ozbiljan, ali ne i ključan za stabilnost valute.

Đedović Handanović sa delegacijom Svetske banke o projektima u energetskom sektoru

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa delegacijom Svetske banke koju je predvodio Čarls Kormije, regionalni direktor za infrastrukturu za Evropu i Centralnu Aziju o finansiranju infrastrukturnih projekata u energetskom sektoru.

Šezdeset četvrti je dan otkako su na snazi američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, koja je većinski u ruskom vlasništvu.

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov, na okruglom stolu za ambasadore u Moskvi, rekao je da se u međuvladinom sporazumu između Srbije i Rusije govori da ne može doći ni do kakve nacionalizacije NIS-a bez obostranog saglasja.

"Pod kojim uslovima se može postići saglasnost o nacionalizaciji ili o nekoj drugoj formi rešenja ovog problema. Možda se rešenje sastoji u tome da se nađe način kako da NIS nastavi da radi, bez obzira na mogućnosti koje imaju SAD da kazne to preduzeće. Ne znam, time se bavi ministar energetike i odgovarajući ekonomski operateri, kao i kompanije u vama komšijskim zemljama koje su sarađivale sa NIS-om", istakao je Lavrov.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše izjavu Lavrova, izjavio da bi voleo da čuje ideje Rusije kako da se reši pitanje NIS-a a da se izbegnu kazne SAD i ponovio da Srbiji ne pada napamet da bilo kome bilo šta otima.

Predsednik se nada i da su pregovori Rusa sa arapskom kompanijom ozbiljni i da će Srbija uspeti da sačuva dobre odnose i sa Rusima i sa Amerikancima. A s obzirom na to da još nije potpisan novi ugovor s Gaspromom, poručuje i da će država uskoro početi nabavku gasa iz drugih izvora.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

Grobari slave, Delije ljute bacaju topovske udare Izvor: Kurir

(RTS/Mondo)

(RTS/Mondo)