Nove era u srpskoj vojnoj industriji: Fabrika za proizvodnju dronova uskoro počinje sa radom

U Srbiji će uskoro početi sa radom prva fabrika za proizvodnju naprednih dronova, koja će biti realizovana u saradnji sa inostranim partnerom. Očekuje se da puna proizvodnja počne krajem aprila.
Foto: Printscreen/RTS

Kako je saopšteno prilikom predstavljanja plana "Srbija 2030-2035" u Palati Srbija, projekat bi trebalo da omogući zemlji da postane konkurentna na globalnom tržištu vojne tehnologije.

Od montaže do ozbiljne proizvodnje

Do sada su se u Srbiji obavljale različite montaže manjih dronova, ali nova proizvodnja biće znatno naprednija i tehnološki zahtevnija.

"Do sada smo radili različite montaže manjih dronova, ali ono što ćemo uskoro proizvoditi je mnogo ozbiljnije. Od kraja aprila očekujemo punu proizvodnju, u saradnji sa inostranim partnerom", rekao je predsednik Srbije u svom obraćanju. 

Jačanje domaće vojne industrije

Navodi se i da je u prethodnom periodu podignut nivo proizvodnje raketa, granata i municije, a da će nova fabrika doprineti jačanju domaće vojne industrije.

Očekuje se da će ovaj projekat u narednih godinu ili dve pomoći stvaranju stabilnog tržišta za domaću vojnu proizvodnju i dodatno ojačati kapacitete odbrambene industrije.

BONUS VIDEO: 

This browser does not support the video element.

06.03.2026. VEČERNJI DNEVNIK Izvor: kurir tv

 (Mondo)