U četvrtak, 29. decembra u 19.30 časova na Velikoj sceni Pozorišta mladih u Novom Sadu biće izvedena predstava "Tri musketara".
Po motivima romana Aleksandra Dime, u režiji Darijana Mihajlovića, uloge tumače Aleksa Ilić, Danilo Milovanović, Slobodan Ninković, Darko Radojević, Aleksandar Milković, Kristiva Savkov, Slavica Vučetić, Saša Latinović, Miloš Macura, Marina Cinkocki, Jelica Gligorin, Dejan Šarković, Saša Stojković, Ivan Đurić, Anica Petrović i drugi.
Reditelj o predstavi kaže sledeće.
"Kad su Musketari pisani, već je bilo prošlo par vekova od vremena kad se odvija radnja romana. Godina 1607, daleko je od francuske revolucije, daleko od ideala slobodnog građanstva, ali iz svakog napisanog retka urla i vrišti poklič individualne slobode. Portos, Atos i Aramis su pojedinci, odbegli i odbačeni od uniformnosti, kako ih i sam Dima opisuje, čista suprotnost totalitarnom i uniformnom ponašanju kraljevih gardista. Od malih nogu, kada se prisetim svog prvog utiska o musketarima, setim se njihovih osobenosti. Portosovog hedonizma, Atosove promućurnosti i Aramisove arogancije. Kaže Artur Miler, da se poslužim njegovim divnim citatom, da je u životu čitao tri puta „Zločin i kaznu". Sa osamnaest kao krimi roman, sa četrdeset kao socijalnu dramu, a sa šezdeset kao filozofski traktat. Tako je i sa musketarima. Prvo sam ih doživeo kao akcione junake i vešte mačevaoce, sada ih vidim kao vesnike francuske revolucije i ideala slobodnog i nesputanog pojedinca. U našim se današnjim odnosima, nas koji smo ovde na Balkanu, očitava ista ona borba polova koja postoji i u ovoj priči. Borba sela i grada, Gaskonje i Pariza, borba jednoumlja i slobodnog uma, Rišeljea i D'Artanjana. Borba lažnih i pravih patriota, borba protiv upotrebe čoveka. Kad se završi Dimina priča i D'Artanjan i musketari spasu dan i čast kraljice, Luj XIII ih pošalje u novi rat, za nagradu. Oni više ne veruju da je rat odgovor, veruju da je život negde drugde i da ne žele više da ga propuštaju. Zato i mislim da su ovi dani provedeni u nesvakidašnje lepom radu u novosadskom Pozorištu mladih, upravo vredni tih otkrića jednog mi od najdražih romana iz detinjstva. Otkrića da je krilatica „Svi za jednog, jedan za sve!", zapravo priča o poštovanju jedinke koja samo onda kad se potvrdi kao individualac, može da pomogne svima. Prvo budi ti, a onda budi deo većine. Uvek i samo tim redom", navodi Mihajlović.
Tekst je objavljen u sklopu projekta koji je sufinansiran iz budžeta Grada Novog Sada. Stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.