Studenti u blokadi u ponedeljak oko 22 časa okupili su se oko ulaza u Radio-televiziju Srbije iz Takovske i Aberdareve ulice i objavili da će blokadom sprečiti ulazak u zgradu Javnog servisa u naredna 22 sata. Nekoliko sati kasnije, studenti u Novom Sadu blokirali su zgradu Radio-televizije Vojvodine.
"Žandarmerija je ometana i napadnuta prilikom ulaska u zgradu i tom prilikom je jedan pripadnik Žandarmerije povređen i prevezen na Urgentni centar zbog povrede oka", saopštilo je posle ponoći Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Iz MUP-a je saopšteno i da pripadnici tog ministarstva "kao i do sada nisu i neće intervenisati protiv onih koji sprovode blokade, pa i večeras, osim ako ne dođe do nasilnog upada u državne institucije i zgradu RTS-a i napada na policiju".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je povređenog pripadnika policije i objavio fotografiju sa njim uz objašnjenje da su povrede teške.
Apel RTS-a studentima
Iz Radio-televizije Srbije tokom večeri upućena je poruka-apel studentima da odustanu od nasilne blokade.
"Radio-televizija Srbije poručuje da je ova blokada u potpunoj suprotnosti sa dosadašnjim izjavama studenata u blokadi da se zalažu za slobodan rad institucija. Nasilno sprečavanje zaposlenih na RTS-u da dođu na svoja radna mesta predstavlja opasan iskorak u otvorene sukobe sa nesagledivim posledicama. Zato RTS apeluje na studente da odustanu od nasilne blokade", navedeno je iz Javnog servisa.
Oglasio se ministar informisanja
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je noćas povodom blokada Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine da društvene tenzije mogu da budu razrešene "isključivo iskrenim, otvorenim i inkluzivnim dijalogom".
"Ništa od ovoga što se trenutno dešava nije toliko dramatično ili dramatičnije od drugih društvenih kriza kroz koje smo kao narod prolazili u prethodnim decenijama i vekovima. Iz svake od prethodnih društvenih kriza koje smo iskusili izlazili smo jači i jedinstveniji", naveo je Ristić u saopštenju.
On je poručio da je pravo vreme za intenziviranje društvenog dijaloga. "Svako društvo počiva na kulturi dijaloga te iznova pozivam na dijalog jer je on lekovit i potreban svakom društvu, pojedincu, lokalnoj ili široj zajednici. Demokratska je tekovina da razmenjujemo mišljenja, stavove, da ukazujemo na ono što mislimo da je dobro ili na ono što mislimo da je loše", naveo je ministar Ristić.
On je istakao da je predsednik Srbije više puta pozivao na dijalog, jer je potrebno postizanje društvenog konsenzusa u vezi sa najvažnijim pitanjima i pokazatelj "odgovornog, konstruktivnog i hrabrog pristupa u rešavanju društvene krize".
"Stoga je poziv predsednika Republike Srbije na dijalog pokazatelj hrabrosti i dobronamernosti, kao i apsolutne spremnosti da se uđe u otvoreni i konstruktivni razgovor kako bismo zajedno došli do najboljih rešenja za okončanje društvene krize", naglasio je Ristić.
Bonus video: