Slušaj vest

Nova Vlada Srbije, koja bi trebalo da bude formirana do 18. aprila u ponoć, ocenjuje se kao kompaktna i efikasna, uz snažnu političku podršku i istaknuta imena na ključnim pozicijama. Prema mišljenju analitičara, njen glavni cilj biće smanjenje društvenih tenzija. Takođe, ne bi bilo iznenađenje da među njenim članovima budu Ivica Dačić, lider SPS-a i aktuelni ministar unutrašnjih poslova, kao i Siniša Mali, ministar finansija.

Bojan Klačar, izvršni direktor Cesida, kaže za "Blic" da će u novoj Vladi sasvim sigurno biti novih ljudi, jer je to u skladu sa dosadašnjom praksom, ali i sa ranijim najavama da će biti zamenjena polovina ministara.

"U ovom društvenom kontekstu, interes Srpske napredne stranke (SNS) je da se formira Vlada koja bi bila koncept "prelazne vlade", ali iz ugla SNS. A to znači da bi sledeći kabinet trebalo da se bavi rešavanjem i smirivanjem krize, političkih i društvenih tenzija, ostvarivanjem ekonomskih ciljeva i radu na evropskim integracijama", kaže Klačar.

Aktuelna Vlada ima 25 ministarstava i pet ministara bez portfelja, a Klačar smatra da bi Vlada mogla da bude manja, sa jakim imenima koja bi mogla da rade na komplikovanim stvarima, poput pristupanja EU.

"Ta nova imena bi trebalo da ponude platformu za dijalog, most ka drugoj strani", kaže Klačar.

Ko ide, ko ostaje?

Klačar procenjuje i da će biti veliki broj eksperata u novoj Vladi, ali da ne isključuje i da bude isti broj ministarstava.

Miloš Vučević, predsednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu, rekao je da je potrebno da nova Vlada ima nove ljude i novu energiju, kapacitet da stabilizuje zemlju nakon svega što se dešava i da radi na ekonomskom oporavku, jačanju države, kao i da otvori društveni dijalog.

Analitičari o novoj Vladi Srbije, ko od ministara odlazi, a ko ostaje
Foto: Kurir/Petar Aleksić

 "Ja mislim da ćemo videti mnogo novih ljudi, dodatnu snagu koja treba da donese i optimizam kod građana Srbije. Ja sam za izbor nove vlade, srpske vlade, ne ove lažno prelazne. Od toga nema ništa, a izbore nikad ne možete isključiti", rekao je Vučević.

Veliko pitanje je i ko će biti premijer, a tim povodom je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio da postoje tri-četiri imena kandidata za mandatara, kao i da će o tome razgovarati samo sa onim strankama koje su zainteresovane.

"Ko je zainteresovan razgovaraćemo, nećemo da pravimo cirkus. Pitaće me za savet, čuo sam da imaju 3 - 4 kandidata", kazao je Vučić.

Klačar kaže da bi novi premijer ili premijerka mogli da budu eksperti, sa drugačijim biografijama.

"Kad kažem drugačijim, mislim da na to da bude profesionalno jaka i da ima poverenje i kod jedne i kod druge strane. Samo takav neko bi mogao da inicira razgovor, a to će vrlo teško doći od ljudi koji imaju dugu političku biografiju. Naravno, u njoj će i dalje biti i takvih ministara", kaže Klačar.

Tri opcije za premijera

Vladimir Pejić, izvršni direktor agencije za istraživanje javnog mnjenja "Faktor plus", za "Blic" je ranije rekao da vidi tri opcije za izbor novog premijera:

  • da bude iz najbližeg okruženja SNS,
  • da bude nestranačka ličnost,
  • da odabir padne na nekog iz redova koalicionih partnera naprednjaka.

Pejić dodaje da je pred nama možda još jedno iznenađenje.

"Može da se desi da imamo oročenu Vladu. Da (predsednik Aleksandar) Vučić izađe i kaže da će Vlada trajati izvesni period, što onda posledično znači i da ćemo imati i privremenog premijera. Jer, Vučić neće hteti da troši nekog važnog za nekoliko meseci mandata", rekao je Pejić.

Skupština Srbije je 19. marta konstatovala ostavku premijera Miloša Vučevića, što znači da je od 20. marta počeo da teče zakonski rok za formiranje nove vlade. Propisima je određeno da je to rok od 30 dana, i posledično do 18. aprila Srbija bi mogla da dobije novu vladu.

Nova vlada je moguća jer vladajuća koalicija oko SNS ima natpolovičnu većinu od ukupno 250 poslanika u aktuelnom sazivu parlamenta nakon prošlogodišnjih izbora. To znači da može da sastavi novu vladu sa postojećom većinom.

U tom slučaju, ta Vlada bi nastavila započeti mandat koji traje do 2028. godine, kada ističe mandat aktuelnom sazivu Skupštine Srbije.

Ukoliko ne bude formirana Vlada, Srbija ide na vanredne parlamentarne izbore.

BONUS VIDEO:

02:41
"SRBIJA JE U NAJVEĆOJ KRIZI OD PETOG OKTOBRA, NOVA VLADA MORA DA SMIRI TENZIJE" Ostalo je još samo 15 dana, a stručnjaci za Kurir ukazuju na mogući scenario Izvor: Kurir televizija

(Blic/MONDO)