Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut rekao je da je najvažnije sačuvati mir i da je ovo trenutak u kojem je važno da se složimo oko ključnih vrednosti i pokažemo jedinstvo društva i države.
Premijer Đuro Macut rekao je da Božić nije samo vreme kada se porodica okuplja, već i vreme unutrašnjeg preispitivanja. Istakao je da je najvažnije sačuvati mir, a da upravo porodica predstavlja njegov najčvršći oslonac. Prema njegovim rečima, ovo je trenutak u kojem je važno složiti se oko najbitnijih stvari i pokazati jedinstvo i društva i države.
"Da sačuvamo državu, jer je zapravo vera koja je bila utkana u temelje države nešto što je kroz vekove održala Srbiju i Srbe", rekao je premijer.
Dodaje da se u novoj godini nastavlja realizacija dugoročnih planova koje sprovode Vlada Republike Srbije i država u celini.
Premijer je podsetio je da je u novogodišnjoj noći obišao prvu bebu rođenu u 2026. godini u bolnici u Višegradskoj ulici, ističući da ona predstavlja veliku nadu za Srbiju.
Kako je naveo, Srbija se suočava sa negativnim populacionim trendom, starenjem stanovništva i manjim brojem novorođene dece, zbog čega je neophodno sistemski raditi na jačanju populacione politike.
Prema njegovim rečima, populaciona politika ne podrazumeva samo podsticanje rađanja, već i stvaranje uslova da deca i njihove porodice žive u savremenoj, modernoj i dobro organizovanoj državi.
To, kako je istakao, znači bolje uslove života za roditelje, sigurnije okruženje i mogućnost da mladi ljudi planiraju život i u većim gradovima i u manjim sredinama, kroz politiku decentralizacije.
Macut je najavio da će Vlada, u saradnji sa Ministarstvom za brigu o porodici, uskoro početi sa sprovođenjem čitavog spektra populacionih mera – od podrške lečenju infertiliteta, do mera koje treba da omoguće mladim ljudima da ostanu u zemlji nakon dobijanja potomstva.
Premijer o NIS-u
Govoreći o Naftnoj industriji Srbije, premijer je potvrdio da su predstavnici mađarskog MOL-a pre nekoliko dana stigli u Srbiju i započeli analizu poslovanja NIS-a, što je, kako je naveo, deo procedure koja prethodi donošenju konačnih odluka u vezi sa kupoprodajnim ugovorom i transakcijom. Izrazio je očekivanje da će u narednom periodu uslediti dobre vesti.
Premijer je podsetio da je NIS dobio licencu za nastavak rada tokom januara i da se očekuje dopremanje novih količina sirove nafte preko JANAF-a, kao i ponovno pokretanje prerade u drugoj polovini meseca.
Dodao je da će se u nastavku razmatrati i pitanje transformacije vlasničke strukture, uz mogućnost da država poveća svoj vlasnički udeo, što bi, kako je ocenio, omogućilo veću kontrolu nad naftnom industrijom.
Macut je naglasio da su rezerve energenata popunjene i da nema razloga za zabrinutost. Kako je naveo, i pored višemesečnih izazova u energetskom sektoru, sistem funkcioniše i saobraćaj se odvija nesmetano.
Premijer zadovoljan dijalogom sa dekanima
Kada je reč o obrazovanju, premijer je istakao da je prvo polugodište u osnovnim i srednjim školama uspešno završeno i da su učenici na raspustu, dok se na univerzitetima privode kraju zimski semestri.
Naveo je da je zadovoljan uspostavljenim dijalogom sa dekanima državnih fakulteta i ocenio da je razgovor neophodan kako bi se unapredio sistem i pronašla zajednička rešenja.
Prema njegovim rečima, razgovarao je sa svim dekanima državnih univerziteta u Srbiji i postignuto je razumevanje o zajedničkoj potrebi da se očuva rad fakulteta i univerziteta.
Najavio je i da se očekuje izveštaj komisije formirane prošle godine, koji će se odnositi na kvalitet nastave, prolaznost studenata i dužinu studiranja po fakultetima.
Macut je ukazao i na blag pad broja upisanih studenata, navodeći da je Beogradski univerzitet ove godine upisao oko 250 studenata manje u odnosu na ranije godine, što, kako je ocenio, nije dramatično, ali ukazuje na trend koji treba pažljivo pratiti.
Posebno je istakao da je potrebno zadržati mlade u Srbiji i unaprediti kvalitet rada fakulteta kako bi domaći univerziteti bili prvi izbor za buduće studente.
"Postoji jedan veliki trend odlaska u Sloveniju, u neke potpuno male i marginalne univerzitete, koji stvarno nisu ni respektabilni, niti predstavljaju nekakav potencijal za napredovanje naših mladih sugrađana. Mislim da te ljude moramo zadržati ovde", rekao je premijer.
Govoreći o komunikaciji sa rukovodstvima univerziteta, premijer je naveo da dijalog postoji i sa rektorima, te da se razgovori vode i na inicijativu države i na predlog akademske zajednice, uključujući i pitanja finansiranja i tehničkih uslova za funkcionisanje fakulteta.
Vaše mišljenje nam je važno - ostavite komentar, nije potrebna registracija!
BONUS VIDEO:
(RTS/MONDO)