Slušaj vest

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je komentarisao napad američkih i izraelskih snaga na Iran, ističući ozbiljnost situacije na Bliskom istoku i moguće geopolitičke posledice po ceo region.

Vučić je naglasio da, iako je situacija napeta, ne veruje da je počeo treći svetski rat, ali je upozorio da je reč o dugo pripremanom i organizovanom vojnom udaru, koji bi mogao da utiče na globalnu stabilnost.

"Imao sam deo informacija koje nisu dolazile ni iz SAD ni Irana, već neformalne iz jedne treće zemlje. Ne mislim da je ovo napad koji će da se završi posle jednog dana. Ogromna sila je prebačena sa svih meridijana u zaliv. SAD žele promenu režima u Iranu", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić za TV Informer.

Kako je dodao, "prisustvujemo nečemu što je novo doba".

"Geopolitička situacija i američki uticaj u Iranu ima srednjoročno i dugoročno velike šanse da odbrani svoju zemlju i svoju teritoriju. Takođe, ne mislim sa sigurnošću da bi predsednik Tramp bio obradovan pobedom samoproklamovanog naslednika iz porodice Pahlavi. Mislim da on više želi bivšeg gradonačelnika Teherana na čelu. Želeo bi neku varijantu poslušnog piona koji ne bi išao previše na živce domaćoj javnosti", rekao je Vučić.

Kako je dodao, "nikada nikoga neće zanimati međunarodno pravo koje odavno ne postoji". Istakao je da nismo mogli da zamislimo do pre nekoliko dana samo da će Venecuela poslati poslušnička zemlju ili marioneta Sjedinjenih Američkih Država.

"Malo ko veruje da ja govorim sada o političkim konsekvencama svega onoga što može da se dogodi dakle mnogo više nego o tragediji i žrtvama jer se to podrazumeva da žalimo za svakim životom i u Emiratima i u Iranu i u Izraelu i na svakom drugom mestu gde god da se to dogodi. Govorim o političkim posledicama, a političke posledice će biti takve da će biti velike na Zaliv budućnosti, na ceo Bliski istok i na ceo svet", rekao je on.

Vanredno stanje proglašeno je u Iranu nanon napada.

Prve snimke napada Izraela i Amerike na Iran pogledajte u odvojenoj vesti.

Flight Radar otkriva haos u vazduhu: Iran zatvorio nebo nakon napada.

Tramp potvrdio: SAD pokrenule vojnu kampanju u Iranu.

Sve o napadu Amerike i Izraela na Iran čitajte u našem blogu uživo.

BONUS VIDEO:

00:25
Aleksandar Vučić Izvor: Tanjug