• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština grada 14. jula - "opstrukcija"

Predsednik Skupštine grada Beograda Zoran Alimpić zakazao je konstitutivnu sednicu novog saziva skupštine za 14. jul, a funkcioneri radikala, socijalista i narodnjaka optužili Alimpićevu Demokratsku stranku za opstrukciju i blokiranje formiranja gradske vlasti.

Predsednik Skupštine grada Beograda Zoran Alimpić zakazao je konstitutivnu sednicu novog saziva skupštine za 14. jul, a funkcioneri radikala, socijalista i narodnjaka optužili Alimpićevu Demokratsku stranku za opstrukciju i blokiranje formiranja gradske vlasti.

Alimpić je na konferenciji za novinare istakao da se se sve odvija u zakonskim rokovima i da nije reč o odugovlačenju, instrukcijama ili pravnim začkoljicama. On je podsetio da bi prema zakonskim rokovima konstitutivna sednica trebalo da bude održana najkasnije do 23. jula.

"Ja sam odlučio da se sednica održi dosta pre roka, čak devet dana pre isteka tog roka, tako da ima dovoljno vremena u slučaju da glasanje ne uspe ili sednica da ne uspe da ona može da se ponovi"
, naveo je Alimpić. Dodao je i da se očekuju pregovori o formiranju republičke vlade u okviru kojih će biti reči i o vlasti u Beogradu, pa je logično da se zbog toga sačeka sa održavanjem sednice.

Alimpić je kazao da je iz medija i telefonskog razgovora sa Andrejom Mladenovićem obavešten da su SRS, DSS-NS i SPS-PUPS-JS potpisale koalicioni sporazum: "Nisam video taj sporazum, ali sam informisan da su tu potpisani ustvari principi rada buduće gradske vlasti. Ako se sećate tu informaciju imali smo i pre tri nedelje. Veoma je lako dogovoriti se oko principa, problemi nastaju kada krenu pregovori oko kadrovskih rešenja."

Tomislav Nikolić je na konferenciji za novinare kazao da zakazivanje konstitutivne sednice Skupštine Beograda tek za 14. jul govori o "besmislu kojim Demokratska stranka vodi Srbiju". Prema njegovim rečima, vršilac dužnosti gradonačelnika Beograda Zoran Alimpić iz DS "birokratskim merama zaustavlja konstituisanje gradske skupštine zato što mu se ne sviđa većina koja je formirana".

Koalicioni sporazum u Beogradu potpisali su SRS, DSS-NS i blok stranaka oko SPS. "Tadić je rekao da će sprečiti volju većine. Pozivamo DS na razum, dostojanstvo i da priznaju volju građana, da pokažu da razumeju šta je demokratija i parlamentarizam", rekao je Nikolić.

Funkcioner SRS je naveo da zakazivanje konstitutivne sednice neće promeniti većinu koja je formirana, "već će ih samo ogorčiti". "Možda im to treba da prikriju tragove pljačke ili da još više opljačkaju gradski budžet", rekao je Nikolić i dodao da samo kriminal može biti razlog da se sednica gradske skupštine zakaže tek za 14. jul.

Funkcioner SPS Aleksandar Antić ocenio je da je odluka o zakazivanju konstitutivne sednice Skupštine grada Beograda za 14. jul jeftin pokušaj odlaganja izborne volje građana i "uvođenje Beograda u diktaturu Demokratske stranke".

Antić je agenciji Beta kazao da se radi o neodgovornom ponašanju predsednika Skupštine grada Beograda Zorana Alimpića i da takav termin za zakazivanje konstitutivne sednice nema utemeljenje u zakonu: "Reč je o pokušaju uvođenja Beograda u privremene mere. Zakazati sednicu samo dan ili dva pre roka za uvođenje privremene mere pokazuje samo da je politika DS u Beogradu da ne prihvata izborne rezultate građana i pokušaj da se ti izborni rezultati prekrajaju na drugi način."

Portparol DSS Andreja Mladenović izjavio je da je Zoran Alimpić "najgrublje prekršio zakon". On je pozvao Alimpića da saglasno zakonu omogući da se konstitutivna sednica Skupštine grada održi do 6. juna i da se na taj način "stvari vrate u okvir zakona i demokratske procedure".

Mladenović je u izjavi Tanjugu rekao da ta odluka "predstavlja direktno ugrožavanje institucija sistema i ugrožavanje demokratskog poretka i ne postoji nijedan razlog kojim se može opravdati ovakva odluka": "Sve drugo predstavlja činjenicu da Demokratska stranka vlast brani nedemokratskim sredstvima. Nijedna vlast nije vredna toga da se krši zakon i ugrožava demokratski poredak."

V.d. predsednika Skupštine grada je rekao i da će odluka o sazivanju sednice sa pozivom biti dostavljena odbornicima Skupštine grada čim Gradska izborna komisija bude dostavila njihova imena i adrese. Konstitutivnom sednicom će predsedavati najstariji odbornik u skupštinskom sazivu.

Na izborima za odbornike Skupštine Beograda, održanim 11. maja, najviše mandata - 45, dobila je izborna lita "Za evropski Beograd - Boris Tadić", Srpska radikalna stranka 40, Demokratska stranka Srbije - Nova Srbija - Vojislav Koštunica 12, Liberalno demokratska partija - Čedomir Jovanović sedam i koalicija Socijalističke partije Srbije, Partije ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvene Srbije šest mandata.

Ponuda DS socijalistima ostaje - uprkos Beogradu

Predsednik Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović izjavio je da ponuda socijalistima da sa DS formira vladu ostaje i pored toga što je SPS sa narodnjacima i radikalima "formirao gradsku vlast u Beogradu".

"Tu još ništa nije gotovo, još se razgovara", rekao je Mićunović "Politici" i podsetio da postoji odluka Glavnog odbora DS o tome da lokalne vlasti mogu da prave svoje aranžmane, ali Beograd nije neka varošica, već glavni i najveći grad.

"Još jedna stvar se mora uzeti u obzir: gradonačelnici se više ne biraju direktno i na svakoj sednici se može promeniti ako mu se izglasa nepoverenje. Prema tome, moguće je i drukčije ponašanje SPS-a na lokalnom nivou ukoliko bi sa nama napravio vladu na republičkom nivou", rekao je Mićunović.

Na pitanje da li bi bili s radikalima u vladi, Mićunović je odgovorio: "Ne možemo s radikalima, jer tu postoje suprotnosti i ideološke i političke".

Upitan u čemu se SPS promenio i koja je razlika između socijalista i radikala i zašto radikali u nekom vremenu ne mogu da budu prihvatljivi kao socijalisti, Mićunović je odgovorio da su socijalisti pokazali više sposobnosti za adaptaciju u novim vremenima: "Oni su, na primer, u Skupštini Saveta Evrope ušli u socijalističku grupaciju, a radikali su još van bilo koje grupacije. Socijalisti žele da uđu u Socijalističku internacionalu i u druge međunarodne organizacije... Socijalisti ne govore o granicama Karlovac-Virovitica, ne govore o odnosima sa Evropom koja je 'neprijateljska'."

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image