• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Euleks na Kosmetu samo uz saglasnost Srbije"

Misija Euleks može na Kosovo samo ukoliko bude formirana na odgovarajući način po liniji UN i uz saglasnost Srbije, izjavio ruski ambasador pri EU. Slovenački premijer i predsedavajući EU ocenio da će NATO ostati na Kosovu i Metohiji još nekoliko godina

Misija EU "mogla bi da ima pravo na postojanje na Kosovu" samo ukoliko bude formirana "na odgovarajući način po liniji Ujedinjenih nacija" i uz saglasnost Srbije, izjavio je u petak stalni predstavnik Rusije pri EU Vladimir Čižov.

Ambasador Čižov je kazao kako se Rusija ne protivi da EU "igra odredjenu ulogu" u rešavanju "kosovskog pitanja", i čak ne bi bila protiv upućivanja Misije uz postojanje odgovarajuće pravne osnove.

"No, za to je potrebna rezolucija Saveta bezbednosti UN, a nje na današnji dan nema", rekao je Čižov u intervjuu za sutrašnje izdanje moskovskog dnevnika "Vremja novostej".

Ruski diplomata je kazaoo da Unija sada bezuspešno pokušava da sa UN dogovori predaju ovalašćenja sa misije svetske organizacije na Kosmetu (UNMIK) na Euleks.

"Takva predaja bez odobrenja Saveta bezbednosti je nelegitimna i to u Sekretarijatu UN shvataju", istakao je Čižov.

Ruski ambasador je rekao kako pitanje priznanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, čak ni kada bi postojao konsenzus svih 27 njenih država-članica, nije u nadležnosti EU.

"Takvog konsenzusa nema i ja sam ubedjen neće ga biti", istakao je Čižov, dodajući da "zato i nema jedinstvene pozicije EU o tom pitanju".

Janša: NATO na Kosmetu još nekoliko godina

Snage NATO će ostati na Kosovu i Metohiji sledeće tri, četiri ili pet godina, ocenio je u petak Janez Janša, slovenački premijer i predsedavajući Saveta EU.

Janša je u intervjuu za francusku televiziju "Frans 24" rekao da EU i Ujedinjene nacije još nisu postigle dogovor oko nekih pitanja vezanih za prenos ovlašćenja sa Misije svetske organizacije na Kosmetu (UNMIK) na Unijinu misiju (Euleks), ali da se o tome vode intenzivni razgovori, javila je slovenačka novinska agencija STA.

Janša je mišljenja treba ubediti Srbiju kao i Srbe koji žive na Kosmetu da napori EU, u koje spadaju Euleks i novčana pomoć, imaju više ciljeva, medju kojima je i zaštita manjina.

Zato bi bilo u srpskom interesu da pruži pomoć EU pri rešavanju tih pitanja, ocenio je Janša u intervjuu koji će biti objavljen sutra.

Rusija, stalna članica Saveta bezbednosti UN sa pravom veta i Srbija smatraju Euleks ilegalnom misijom.

STA smatra da je , s obzirom na takvu situacije, sve manje verovatno da će UNMIK preneti svoja ovlašćenja privremenim institucijama samouprave u Prištini 15. juna kada stupa na snagu tzv. ustav južne srpske pokrajine u kojoj su Albanci jednostrano proglasili nezavisnost 17. februara.

Prema STA, šef UNMIK Joahim Riker je danas izjavio da bi Euleks mogao da bude pod kontrolom misije UN.

To nije stav EU koja insistira na nezavisnosti svoje misije, što je ponovio danas slovenački ministar spoljnih poslova Dmitrij Rupel na marginama medjunarodne Konferencije o Iraku u Stokholmu, dodala je STA.

Rupel je dodao da EU "obavezuju odluke i stavovi usvojeni decembra 2007." i politika koja zagovara teritorijalni integritet Kosova.

Janša je sa u pomenutom intervjuu kazao da se stvari ne mogu vratiti unazad kada je u pitanju nezavisnost Kosova, "sada pošto je više od 20 članica EU priznalo tu nezavisnost, kao i više od 40 članova UN."

Češka Republika je pre nedelju dana postala 20, medju 27 članica EU koje su priznale ilegalni akt Prištine.

UN imaju 192 suverene države-članice.

Janša, takodje, smatra kako "prepreke tom procesu, koje stavlja na primer Moskva, izazivaju sve manje napetosti."

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image