Biračka mesta na vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu otvorena su u sedam časova i na severu Kosova i glasanje protiče bez problema. Na ovim izborima 1,8 miliona upisanih birača glasa u 889 glasačkih centara.


Na biračkom mestu u Osnovnoj školi "Sveti Sava" u severnoj Kosovskoj Mitrovici glasao je zamenik direktora Kancelarije za KiM Ljubomir Marić, a svoju podršku glasačima dao je i direktor Kancelarije Marko Đurić, koji je jutros u Kosovskoj Mitrovici.

On je u izjavi za RTS rekao da je ovo još jedan od sudbinskih dana za srpski narod na Kosovu i Metohiji.

"Srpska lista na ovim izborima predstavlja oličenje jedinstva države Srbije i srpskog naroda na KiM i jedino Srpska lista može da garantuje očuvanje te pupčane vrpce između našeg naroda i institucija na KiM i države Srbije", rekao je Đurić.

 Pogledajte fotografije sa severa Kosova:

undefined Kosovo, izbori

Prema njegovim rečima, "druge (srpske) liste na ovim izborima vodile bi presecanju svih organskih veza koje postoje i sprovođenju separatističke politike".

"Zato je važno da građani u što većem broju izađu na birališta, jer samo većim odzivom garantujemo očuvanje institucija Srbije na ovom području, garantujemo sprečavanje formiranja tzv. vojske Kosova i jedino Srpska lista može i hoće to da obezbedi", rekao je Đurić .

Direktor Kancelarije za KiM je ocenio da je nedopustivo da međunarodna zajednica ćuti na sve pretnje albanskih političara da Srba na KiM ne treba da bude i da niko ne treba da se vrati.

I ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin pozvao je danas Srbe sa Kosova i Metohije da izađu na glasanje jer, kako je rekao, samo velika izlaznost garantuje uspeh.

Vulin je gostujući na TV Pink rekao da će svi oni koji pristanu da glasaju po zahtevu Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja, zauvek ostati upamćeni kao srpski neprijatelji.

U tom smislu Vulin je naglasio da je potrebno jedinstvo, da Srbe ne može nikakva sila proterati i uzpozorio da Srbe sa Kosova i Metohije mogu da uklone samo Srbi.

ORGANIZOVAN PREVOZ ZA RASELJENE SRBE

Interno raseljena lica sa Kosova i Metohije danas su organizovano došla da glasaju na vanrednim pokrajinskim izborima, a autobusi sa glasačima na područje KiM ulaze bez problema i dužih zadržavanja.

Tokom noćnih i ranih jutarnjih sati, preko administrativnih prelaza Jarinje i Brnjak, na Kosovo i Metohiju je ušlo blizu 30 autobusa, a tokom dana bi, kako je Tanjugu potvrdila policija na prelazima, trebalo da pristigne još nekoliko desetina.

Predsednik Koalicije raseljenih sa KiM Miloš Stojković izjavio je novinarima, posle glasanja u Lešku, da su raseljeni sa Kosova i Metohije došli na birališta kako bi potvrdili da je južna pokrajina sastavni deo Srbije i da bi doprineli šansama za povratak u mesta iz kojih su proterani.

KO, ŠTA, KAKO...

Albanska politička scena na Kosovu podeljena je u dva bloka - jedan čine partije koje su, kako su izvestili prištinski mediji u kampanji, proizišle iz "ratnog krila" i koji čini koalicije Demokratske partije Kosova (DPK), Alijanse za budućnost Kosova (ABK), Inicijativa za Kosovo (IK) i devet manjih partija, dok drugi blok ili koaliciju "mira" čine Demokratski savez Kosova (DSK), Alijansa za novo Kosovo (ANK) i inicijativa "Alternativa".

Vučić pozvao Srbe sa KiM da podrže Srpsku listu

Kandidat za premijera prvog bloka je Ramuš Haradinaj, a drugog Avdulah Hoti.

Samostalno će na izbore izaći ultraradikalni desno orijentisani pokret Samoopredeljenje, a njiov kandidat za premijera je Aljbin Kurti, osnivač tog pokreta.

Najznačajniji politički subjekat kosovskih Srba je Srpska lista, koja ima podršku Vlade Srbije.

Analitičari procenjuju da su ovi izbori za Albance veoma važni, s obzirom na to da je tokom 17 godina duge vladavine Tačijeve Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova odlazećeg premijera Ise Mustafe, kosovsko društvo ogrezlo u kriminalu, korupciji i nepotizmu.

S obzirom na to da će vlast svakako formirati Albanci, Srbima, koji iako imaju 10 zagarantovanih mesta u kosovskom parlamentu, ovi izbori su veoma važni, jer je Priština do sada ignorisala Briselski sporazum koji se odnosi na obavezu formiranja Zajednice srpskih opština i zbog sve češćih najava da će Kosovske bezbednosne snage biti transformisane u kosovsku vojsku.

Ukupno 10 obezbeđenih mesta u parlamentu imaju i ostale manjinske zajednice.

Na ovim izborima će prvi put na glasanje izaći 118.448 novih glasača koji su od prethodnih izbora 2014. godine postali punoletni i stekli pravo glasa.

Pročitajte još:

Haradinaj novi premijer Kosova?

Milijarder Pacoli pravi "novo" Kosovo!?

Pristisci na kosovske Srbe za koga da glasaju