Generalni sekretar predsednika Srbije, Nikola Selaković, rekao je da će biti izložena kopija pečatnog prstena iz devetog veka, koji je "dokaz da je Srbija tada posedovala državnu administraciju i korespondirala sa drugim državama pisanim putem".
"To je dokaz da je naš vladar bio pismen i da je ovo eksponat kojim ne može da se podiči u svojoj istoriji u tom vremenu, možda ni dvadesetak odsto današnjih evropskih država", rekao je Selaković novinarima.
Tokom ceremonije u šest salona i dva foajea biće prikazana bogata istorija Srbije, a svaki će pokrivati određeni region zemlje - od južne, istočne, centralne i zapadne Srbije, do Vojvodine, Kosova i Metohije, Beograda.
Gostima će biti služeni isključivo domaći specijaliteti i vina.
Što se tiče Strojimirovog pečata, on je izrađen od zlata, kupastog oblika sa alkom na vrhu, visine 1,9 centimetara, prečnika 1,35 centimetara i ukupne mase od 15,46 grama, preneo je RTS.
Na prednjoj strani se nalazi dvostruki krst u krugu perli, oko koga je ispisano: "Bože, pomozi Strojimiru!".
Napravljen je u nekoj od vizantijskih carskih zlatara u Solunu, Atini ili Carigradu.
Postojanje pečata samo po sebi dokazuje da je u ondašnjoj Srbiji postojala administracija, arhiva i pridvorska kancelarija, koje su karakterisale jednu državu.
Pečat kneza Strojimira iz dinastije Vlastimivorića se pojavio pod brojem 281 na 150. aukciji nemačke firme "Gorni i Moš", održane 11. jula 2006. godine, na kojoj je bilo ponuđeno 734 objekta koji su okarakterisani kao antička umetnost.
ŠTA JE SVE IZLOŽENO
Glave rimskih imperatora u bronzi, plašt kneza Lazara, jatagan hajduk Veljka Petrovića, Pohvala monahinje Jefimije, samo su mali deo artefakata koje će svetski državnici i ostale ugledne zvanice videti u Palati Srbija.
U istočnom holu jednog od simbola jugoslovenske arhitekture postavljeni su artefakti među kojima posebnu pažnju privlači replika skulpture Adama iz Lepenskog Vira.
U tom delu zgrade zvanice će biti u prilici da vide i 18 predmeta sa lokaliteta Pločnik, repliku portreta Carice Teodore, ali i set zlatnog nakita iz Jagodin Male.
Povodom svečanog prijema predsednika Srbije Aleksandra Vučića, u Palati Srbije je postavljena i izložba "17 rimskih imperatora rođenih na tlu Srbije".
Zvanice na sutrašnjoj inaguraciji imaće prilike da vide glave rimskih imperatora u bronzi - Trajan Decije, Klaudije Gotski, Kvintil...
U ovom specifičnom istorijskom vremeplovu gosti će videti i Konstantina I Velikog, koji je ostao zapamćen kao najveći imperator poznog Rimskog carstva.
Vladao je od 306. do 337. godine, a ostao je zapamćen po Milanskom ediktu iz 313. godine, čime je hrišćanstvo postalo zvanična vera carstva.
U salonu Makedonija postavljeni su artefakti iz Južne Srbije.
Na komodama sa leve strane od ulaza biće predstavljen sitni nakit i grnčarija iz 19. veka.
Na levom zidu je postavljen Pirotski ćilim.
Dela sa izložbe "Toplički ustanak" postavljena su u uglu sa desne strane ulaza u salon.
Izložba ima poseban značaj, s obzirom na to da u ovoj godini beležimo značajan jubilej - 100 godina od oslobođenja Toplice i Jablanice, prve slobodne teritorije u čitavoj okupiranoj Evropi.
Postavka "Toplički ustanak 1917" prikazuje fotografije, ratne dnevnike Koste Pećanca, vojnička pisma, dopisne karte, oružje i druga svedočanstva o stradanju učesnika ustanka.
U salonu Crna Gora postavljen je portret hajduk Veljka Petrovića na štafelaju, koji je naslikao Pavle Čortanović, zatim delo Stevana Todorovića "Pogibija Hajduk Veljka", ali i pištolji, kremenjaci i jatagan hajduk Veljka Petrovića.
Ovi artefakti predstaviće istočnu Srbiju.
Umetnine koje će predstaviti severnu Srbiju nalaze se u Salonu Slovenija.
Monumentalno delo Anastasa Bocarića "Prisajedinjenje vojvođanskih oblasti kraljevini Srbiji" dominira tim salonom. Ovo ulje na platnu nastalo je 1926 godine.
Dolama Karađorđa Petrovića i Replika Dušanovog zakonika i originali srpskih ustava od 1885 godine, predstavljaju zanimljive artefakte koji će biti postavljeni u Salonu Srbija.
Zvanice će videti Dolamu Miloša Obrenovića, ali i portret Karađorđa Petrovića.
Raška i Kosovo i Metohija biće predstavljeni umetninama u Salonu Bosna i Hercegovina.
Tu domiinira Kopija freske svetog Save - manastira Mileševa, kopija freske loza Nemanjića - manastir Dečani.
U Salonu Hrvatska artefakti će asocirati zvanice na Beograd.
Nakon ulaza sa leve strane muzej grada Beograda izložio je tipičan građanski salon sa početka 19. veka - stil bidermajer. Uticaj Nemačke je očigledan, stroge i teške forme, furniri od ptičjeg javora.
Maketa Tesline laboratorije na Long Ajlendu, Radio aparat "kosmaj 49", Elektronska industrija "Nikola Tesla", Beograd, 1949 čine deo postavke Nauke i tehnike u Beogradu.
------------------------------
Aplikacija MONDA ponovo na Google Play Store! PREUZMITE JE!
"Nije namerna? Prošle godine se niste oglašavali": Partizan odgovorio ABA ligi, Savić objavio snimak sa derbija
2 povećanja plate za prosvetare u 2025: Oglasio se Miloš Vučević nakon sastanka sa predstavnicima sindikata
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
"Hvala Drčeliću i Čoviću": Prva izjava Sferopulosa posle produžetka ugovora sa Zvezdom, otkrio planove i ciljeve
"Mega je oštećena protiv Partizana, oduzeta joj je šansa za pobedu": Miško Ražnatović ekspresno reagovao