• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vučić o Kosovu, Trampu, Turskom toku, Ustavu...

Izvor MONDO/Agencije

O tome da li će dijalog sa Prištinom preći na predsednički nivo, da li gasovod Turski tok može da dosegne do Srbije, kao i hoće li se menjati Ustav Srbije, predsednik Republike je govorio za Sputnjik.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u intervjuu za ruski medijski servis Sputnjik rekao da  mu nije lako kad pomisli na razgovore u Briselu ali veruje da ni kosovskom predsedniku Tačiju nije prijatno da se sreće sa njim.

Neprijatnost Haradinaj

Na pitanje da li očekuje da Zapad prihvati Haradinaja, ako postane kosovski premijer, predsednik Srbije kaže da veruje da bi i za Zapad to bila neprijatna situacija. "Od zapadnjaka sam više puta čuo da bi to za njih bila neprijatna situacija, ali da bi radili sa svakim koga izaberu Albanci. Srbi će sa tom činjenicom morati da žive, a Beograd ne može da bude oduševljen ni Haradinajem ni Kurtijem", rekao je on.

"U ponedeljak putujem u Brisel na neformalne razgovore sa albanskom stranom i danas se za njih pripremam. Taj dijalog nikada nije lak, pa kroz sve teme i sve finese moramo da prođemo unapred. Takav pristup je neophodan da bismo uvek mogli da znamo šta su želje Prištine i kako da branimo svoje ciljeve," rekao je on.

On kaže da tokom sutrašnjih razgovora neće imati precizno utvrđene teme.

"Pričaćemo o tome kako vidimo Kosovo i Metohiju za godinu, pet, deset, petnaest godina. Važno je da se dijalog nastavi jer se tako smanjuju tenzije. Sever Kosova ne može da bude ugrožen, ali razgovor je neophodan pre svega zbog našeg naroda na centralnom Kosovu, njegove egzistencije, sigurnosti i bezbednosti. Oni su u velikoj meri prepušteni sebi jer nemamo ni policijsku ni vojnu niti bilo kakvu drugu zaštitu za njih," rekao je Vučić.

Na pitanje šta se može očekivati od tih razgovora kad Priština ne ispunjava dogovoreno, on je rekao da Beograd nastupa jasno i otvoreno i iskreno u skladu sa ograničenjima koja se odnose na državne interese dok su Albanci sve počeli da tretiraju kao svoje unutrašnje pitanje.

Migovi stižu veoma brzo

Vučić kaže da će "migovi" iz Rusije stići "veoma brzo", naglasivši da će "Srbija biti značajno sigurnija posle dana i nedelja koje su pred nama". On je kazao da su "stvari jasne da Srbija ostaje vojno neutralna". "Imamo korektan odnos i sa NATO-om i sa ODKB-om (ruskim pandanom). Tako će i da ostane i niko nam neće birati od koga ćemo da kupujemo oružje. To sam javno rekao pred svima", naveo je Vučić.

"Albanci su u prethodnom periodu promenili ponašanje. Sve su počeli da tretiraju kao svoje unutrašnje pitanje i da nameću tezu da nemaju potrebe ni da pregovaraju sa Beogradom. Ponavljaju: 'To je pitanje Kosova, a mi smo nezavisna država'. Mi smo odgovorili: 'Dobro, ako je tako, nemojte ni da pregovarate', pa da vidimo kako će to da im funkcioniše. A onda su shvatili da to tako ne može da funkcioniše".

Vučić očekuje da će pregovori Beograda i Prištine biti i zvanično podignuti na predsednički nivo.

"Mislim da će se to dogoditi. Jer ako Srbi sa KiM moraju da sarađuju i razgovaraju sa svima, pa i sa Haradinajem, teško da neko može da natera Beograd da bude srećan i da sedne za sto sa nekim koga gonimo po poternicama za najteže moguće zločine," rekao je on.


DA "TURSKI TOK" PROLAZI DO SRBIJE

Predsednik Srbije izjavio je večeras da je "na stolu" predlog da "Turski tok" prolazi kroz Bugarsku do Srbije što je, kako je ocenio, najveća razvojna šansa Srbije.

Zarada 150 miliona evra

"Dakle, na granici primimo 9,8 milijardi kubnih metara gasa. Mi smo tranzitna zemlja, ali od nas idu krakovi ka RS, BiH, Prištini, Hrvatskoj i dobijamo tranzitne takse. Svaki gasovod koji prolazi kroz Srbiju nama odgovara, ali ovo je najbolja varijanta. Ovo je velika razvojna šansa za našu državu, ekonomiju, industriju. Kompletnu gasnu mrežu bismo izgradili. Sa novim projektom, sa malo sreće, zarađivali bismo od 100 do 150 miliona evra godišnje", zaključio je on.

Nakon neuspeha sa "Južnim tokom", za Srbiju od ključnog značaja novi dogovor, o čemu su, kako kaže, razgovarali i sa direktorom Gasproma Aleksejom Milerom i sa bugarskim premijerom Bojkom Borisovim.

"Dakle, Rusi rade 'Turski tok' i oni prelome cevovod blizu tursko-bugarske granice i on ide ka Istanbulu i najvećim turskim gradovima. Ranije je bila ideja da se dalje ide kroz Tursku, Grćku, Makedoniju i Srbiju. Danas postoji još realnija ideja pošto Bugari prave Evropski centar za primanje gasa sa različitih strana. A najvećim delom je to ruski gas" rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, Bugari su našli mudro rešenje, za koje, kako veruje, imaju podršku i Nemačke.

"Kada naprave taj centar, negde između Bugarske i Varne, dotle će da dođe gas, ide do Sofije i ulazi u Srbiju. Srbija bi u tom slučaju preuzela gas na granici sa Bugaskom i zato bi morala da sagradi gasovod, sama, ili, na primer, uz pomoć Rusije, što bi bilo lakše, dodaje Vučić.

TEŠKO DO PROMENE USTAVA, ALI BIĆE DISKUSIJE

Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je da želi otvaranje diskusije o promeni Ustava, napominjući da će biti teško doći do konsenzusa o tome.

U intervjuu je Vučić, na konstataciju da je najavio razgovore o promeni Ustava i da je novi ministar Branko Ružičh pomenuo i mogućnost promene preambule, upitan da li će se menjati deo preambule koji se odnosi na Kosovo i Metohiju.

"Kada sam pričao o dijalogu za promenu Ustava, nisam ni razmišljao o preambuli. Sada vam kažem, teško ćemo doći do konsenzusa za promenu Ustava, ali ja želim da otvorimo diskusiju. Imamo mi dve trećine u parlamentu, nije to problem, ali ja ne želim kao predsednik da menjamo Ustav bez širokog dogovora", rekao je Vučić.

On je naveo da se "Ustav ne donosi na silu, pa da traje godinu, dve ili pet".

Strašne poruke iz regiona

"Lepo je to što se vi u Dubrovniku ispričate, ali posle toga Sarajevo ne rešava ko je hteo da vas ubije u Srebrenici, a Crna Gora poručuje da može da ratuje i protiv Srbije. Diplomatski je možda pametno što ste to prećutali, ali to su strašne poruke..." istakao je predsednik Srbije.

"To je dokument koji treba da bude na snazi sledećih 50 ili 100 godina. Užasno je važno da tako svi pristupimo tome. Dakle, ponudio sam dijalog u Srbiji, a onda sam video da malo ko želi stvarni razgovor. Neki misle da će preko noći da dođu na vlast tako što ne razmišljaju o Srbiji nego će da viču 'Vučiću, diktatoru', što će svi da objavljuju", kazao je predsednik Srbije.

NEKO SA STRANE ROVARI PROTIV UNIJE

Predsednik Vučić kaže da njegova ideja o stvaranju regionalne ekonomske unije nije prošla među susedima zato što je "neko sa strane" bio protiv, a ne zbog ekonomskih argumenata.

"Nisam čuo nijedan argument protiv, a ideja se dopala i Evropskoj uniji. Shvatio sam onda, da je neko sa strane protiv, pa su onda i pripadnici susednih zemalja izašli protiv. Zato sam rekao, zaboravite sve, kao da ništa nisam predložio", rekao je Vučić.

"Tramp i ja smo u sličnoj poziciji"

Aleksandar Vučić ocenio je večeras da su on i američki predsednik Tramp u sličnoj poziciji zbog načina na koji se prema njima odnoše mediji. "Tramp i ja smo u sličnoj poziciji. Po ceo dan se mediji bave nama dvojicom. Ono što njemu rade 'Njujork tajms' i CNN, i meni rade", rekao je Vučić u intervjuu Sputnjiku. "Po istom principu", dodao je on, precizirajući da pritom ne misli na pomenute američke medije.

On je ukazao da, ako je argument da ćemo svi zajedno da uđemo za tri-četiri godine u EU i da nam nije potrebna zamena za to - teško ćemo ući za to vreme.

I EU traži više vremena zbog svojih unutrašnjih problema, a mi moramo da živimo i u sledećih, pet, šest, 10 godina dok ne pristupimo EU, dodao je Vučić.

On je podsetio da je na samitu u Dubrovniku rekao: "Nećete, ni ne morate, ali Srbija ima oko dve milijarde stranih direktnih investicija".

Niko u regionu nema više od 400 miliona, ni Crna Gora, Makedonija, Albanija, ako bi se udružili, ujednačili poreske stope, ukinuli carine, približili subvencije, to bi bilo tržište od 20 miliona ljudi, ukazao je Vučić.

 Na pitanje da li bi to bilo nešto kao Jugoslavija, on je rekao: "Da, ali nije politički savez kao Jugoslavija. Svako ima svoju nezavisnost i suverenitet. Odjednom bismo postali neuporedivo atraktivniji i za investitore. Lakše bismo izvozili proizvode, bićemo tretirani kao snažniji i jači."

Dakle, nisu ekonomski argumenti po sredi, zaključio je Vučić.

Komentari 78

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Зоја

Од свега овога је најважније променити Устав и створити правну државу чији се Закони ригорозно примењују на свакоме!!! Е, када то видим да је неко урадио тада ћу рећи свака част , ти си Србин и волиш свој народ.до тада јад ,беда ,лоповлук ,мито ,издаја српског народа, продаја српске земље и све оно најгоре што један народ може да снађе.

zaf

Predsednik zna sta radi i o cemu da pregovara, tako da smo u sigurnim rukama.

Zoro od Srbiju

@ Аки : Па , лези одмах на штит , револуционару !

special image