Brnabić je, odgovarajući na pitanja novinara u Podgorici, rekla da je njen najveći utisak da je dijalog o Kosovu i Metohiji počeo i da je ta inicijativa predsednika Republike veoma uspešna.

"Mnogo ljudi je reklo svoje mišljenje. Neki su rekli da ne žele da učestvuju. I to je dijalog i to je stav, za mene malo neodgovoran, ali treba da ga čujemo. Važno je da je dijalog počeo i vlada će učestvovati u njemu", rekla je Brnabić.

Evo zašto je potreban unutrašnji dijalog o Kosovu

Podsetimo, predsednik Aleksandar Vučić pozvao je građane Srbije na unutrašnji dijalog o KiM, kako ne bi taj teret ostavili potomcima i "zato što je potrebno da svi zajedno pronađemo odgovor koji će biti trajan i isključiti sukob kao opciju".

"Vreme je da kao narod prestanemo kao noj da zabijamo glavu u pesak i da pokušamo da budemo realni, da ne dopustimo sebi da izgubimo ili nekome predamo ono što imamo ali i da ne čekamo da će nam u ruke doći ono što smo davno izgubili," napisao je Vučić u autorskom tekstu za "Blic."

Vučić o Kosovu: Novi put, NEĆU popustiti

U međuvremenu je rekao da njegov poziv na dijalog ne znači priznanje Kosova.

"Ovo je samo poziv na dijalog, rešenja nisu gotova. Prekinite da izmišljate na svim stranama. Neću da izlazim sa rešenjima, dok ne čujem stavove kompletnog društva", podvukao je Vučić.

Poruka predsednika svetskim silama (VIDEO)

Iz Vlade Srbije oglasio se i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, koji je ocenio da je razgraničenje na ono "što je srpsko i što je albansko", "jedno moguće trajno kompromisno rešenje" u predstojećem dijalogu o Kosovu i Metohiji.

Dačić je u autorskom tekstu za "Blic" od ponedeljka najavio je da će sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, koji je i pokrenuo pitanje unutrašnjeg dijaloga o Kosovu i Metohiji, proveriti mogućnost razgraničenja na tom prostoru.

"U dogovoru Srba i Albanaca to je jedno moguće trajno kompromisno rešenje, uz poseban status za naše crkve i manastire i uz Zajednicu srpskih opština na jugu Kosova. Ako se ispostavi da je to nemoguće, ili da je neprihvatljivo, neću biti nesrećan nego ću probati da dam doprinos u pronalaženju trajnog i realnog rešenja", kazao je Dačić.

"Razgraničenje Kosmeta kao kompromisno rešenje"