• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Jedno ministarstvo manje?

Koalicija "Za evropsku Srbiju" podnela amandman kojim se predviđa nepostojanje ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Skupština Srbije završila je načelnu raspravu o Predlogu zakona o ministartsvima, tokom koje je parlamentarna većina podnela amnadman sa predlogom da broj ministarstava bude smanjen sa 24 na 23.

Poslanici će u sredu početi raspravu o amandmanima na izmene Zakona o Vladi.

Poslanička grupa "Za evropsku Srbiju" podnela je amandman na taj predlog zakona kojim je predložila da resor za ljudska i manjinska prava ne bude posebno ministarstvo.

Ta grupa predlaže da ono bude pripojeno Ministarstvu pravde, izjavila je agenciji Beta šef poslaničke grupe Nada Kolundžija. Time bi se broj ministarstava u novoj vladi smanjio na 23, a Vlada bi imala 26, umesto prethodno predviđenih 27 članova.

Predlogom zakona prethodno je bilo predviđeno da kabinet budućeg premijera Mirka Cvetkovića ima 24 ministarstva. U prethodnoj vladi bilo je 22 ministarstva.

Predlagač je naveo da je drugi razlog kojim su se rukovodili predlagači funkcionalnost, odnosno srodnost materija koje se odnose na pravdu i ljudska i manjinska prava.

Od 84 amandmana, koliko je podneto na Predlog zakona o ministarstvima, većina se odnosi na smanjenje broja ministarstava, kao i izmene u nadležnostima pojedinih resora.

Predstavnici nacionalnih manjina u Skupštini Srbije su negodovali zbog najave spajanja ta dva ministarstva i doveli u pitanje podršku zakonu.

Šef poslaničke grupe manjina u srpskom parlamentu Pastor Balint izjavio je da se Savez vojvođanskih Mađara i Mađarska koalicija zalažu da bude formirano ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

"To smo smatrali neophodnim i u prošlom sazivu jer u Srbiji živi 18 odsto pripadnika nacionalnih manjina", rekao je on novinarima u Skupštini.

"Ako ne bude formirano to ministarstvo, SMV će morati da preispita podršku Predlogu zakonu o ministarstvima jer nas nisu konsultovali o amandamu i to nije korektno, a računaju na naše glasove", rekao je Pastor.

Poslanik Koalicije Albanaca Preševska dolina Riza Halimi rekao je da će biti uzdržan što se tiče podrške Predlogu zakona o ministarstvima i složio se sa Pastorom da je nekorektno to što nije konsultovan u vezi sa amandmanom.

Šef poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da u novoj Vladi Srbije, za razliku od prethodne, neće postojati oštre granice između resora, čime će biti osigurano da vlada funkcioniše kao tim.

"Vlada je do sada funkcionisala kao zbir ministarstava, a vlada bi trebalo funkcioniše kao jedinstven tim", rekla je Kolundžija novinarima u Skupštini Srbije,.

"Broj, struktura i delokrug ministarstva je po nama optimalan. Uspešnost vlade se ne meri brojem ministarstava. Mera uspeha je bilans vlade i uveren sam da će to biti rast plata i penzija, smanjenje inflacije i uspostavljanje liderske pozicije Srbije u regionu", rekao je on.

Novina u nadležnostima Ministarstva pravde su pravosudni ispit, veštačenje i zastita učesnika u krivičnom postupku a nove nadležnosti Ministarstava prosvete odnose se na učesće u izgradnji i opremanju objekata predškolskog, školskog i visokošolskog obrazovanja.

Ministarstvo omladine i sporta, između ostalog, obavljaće i poslove vezane za stvaranje i praćenje rada regionalnih kancelarija za mlade. Novina među nadležnostima Ministarstva rada i socijalne politike je osnivanje Uprave za rodnu pravnopravnost.

Predlogom zakona predviđeno je da Ministarstvo za telekomunikacije obuhvati i oblast informacionog društva kao i formiranje Ministarstva zaštite životne sredine koje se proširuje sektorom prostornog planiranja.

Pored navedenih predviđeno je da u sastavu nove vlade budu i ministartsva unutrašnjih poslova, finansija, ekonomije i regionlanog razvoja, zdravlja, poljoprivrede, rudarstva i energetike, za infrastrukturu, za državnu upravu i lokalnu samoupravu, trgovine i usluga, kulture, za Kosovo i Metohiju i vera.

Opozicija: Vlada neće biti funkcionalna

Predlogu zakona o ministarstvima poslanici opozicionih stranaka zameraju da predviđa glomaznu i neefikasnu vladu, nelogičnost u organizovanju ministarstava i ulazak u period u kome će, kako su naveli, ključne odluke donositi predsednik, a ne vlada.

Pored toga što su osporili ne samo rešenja u zakonu, poslanici Srpske radikalne stranke, koji su i najaktivniji u debati, izneli su primedbe i na njegovu hitnost.

Oni su naveli da se po hitnom postupku donose samo oni zakoni kojima se uređuju pitanja i odnosi nastali usled okolnosti koje nisu mogle da se predvide, a da u Predlogu zakona o ministarstvima nema ničega što nije moglo da se predvidi.

"Zaista ne verujem da bi se neko razboleo ako ovaj zakon danas ne bi bio na dnevnom redu, a bezbednst zemlje, kao što znamo, u tom smislu nije ugrožena", rekla je Gordana Pop Lazić iz SRS, dok je šef te poslaničke grupe Tomislav Nikolić ocenio da je Srbiji potrebna podela na dva velika bloka.

On je rekao da u razvijenim demokratijama nema vlade koja ostaje više od dva mandata na vlasti i poručio vladajućoj većini da je njima „to najvažnije", a da je najbolji primer za to formiranje vlasti u Beogradu.

Poslanici DSS izrazili su sumnju da će vlada sa više ministarstava i „dodatnim izdacima koji to prate moći da vodi socijalno odgovornu politiku".

"Ova vlada neće biti efikasna i funkcionalna. Sa ovim brojem ministarstava ulazimo u period formiranja slabe vlade, ključne odluke će se donositi ne u Nemanjinoj 11, već u Predsedništvu, na Andrićevom vencu", rekao je Jovan Palalić iz poslaničkog kluba DSS-NS.

Mišljenje da je buduća vlada plod trgovine koalicionih partnera, a da će njeno funkcionisanje biti svedeno na politiku duplog ključa i velikog nepoverenja, izneli su poslanici poslaničkog kluba LDP.

Njihov predsednik Čedomir Jovanović ocenio je da će se takva politika „zatim preneti na sportske klubove, univerzitet, javni život, što će biti mehanizam zaštite za konfuzno napravljenu vladu".

Jovanović je naglasio da je veoma važno pitanje i koliko će koštati buduća vlada, ali takođe i može li korist od tako glomazne vlade da bude velika.

"Ne, jer su nelogično izdvojena ministarstva", odgovorio je sam Jovanović.

Predsednik parlamenta Slavica Đukić Dejanović obavestila je poslanike da će rad skupštine biti produžen i posle 18 sati ukoliko načelna rasprava o predlogu zakona ne bude završena.

Na sednicama nekoliko skupštinskih odbora u utorak su izabrani predsednici i potpredsednici tih tela.

Za predsednika Odbora za odnose sa Srbima van Srbije izabran je poslanik Srpske radikalne stranke (SRS) Branimir Đokić a potpredsednik tog tela biće izabran na sledećoj sednici.

Predsednik Odbora za finansije je poslanica SRS-a Jorgovanka Tabaković, a potpredsednica Branka Ljiljak iz poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju".

Odbor za prosvetu izabrao je danas samo predsednika - Zorana Šamija iz Demokratske stranke Srbije.

Predsednik Odbora za odbranu biće Dragan Todorović iz SRS-a.

Sednica Odbora za ustavna pitanja na kojoj je takođe trebalo da bude izabran predsednik nije održana jer nije bilo kvoruma.

Ranije su izabrani predsednici Administrativnog odbora (Tomislav Nikolić, SRS), Odbora za pravosuđe i upravu (Boško Ristić, ZES) i Zakonodovanog odbora (Vlatko Ratković, ZES).

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image