Predsednik Srbije takođe je tokom sastanka otvorio pitanje hapšenja Bogdana Mitrovića u Suvoj Reci.

Od konkretnih pitanja, koja su već bila deo dijaloga Beograda i Prištine, potvrđen je dogovor o pravosuđu, najavljeno otvaranje Mosta na Ibru do kraja godine i konstatovano da po pitanju formiranja Zajednice srpskih opština Priština nije načinila nikakav napredak, rekao je predsednik Srbije novinarima u Briselu.

Vučić je istakao da bi rešenje istorijskih odnosa Srba i Albanaca mnogo značilo i za Beograd i za Prištinu, te da će se ti razgovori nastaviti, mada, istakao je, niko nije preveliki optimista.

"Da li želimo ili vidimo priliku od 1 ili 2 odsto da rešimo naše istroijske probleme koji traju gotovo 300 godina? Tu malu šansu vidimo i zato ćemo se za rešavanje problema boriti svim srcem i svom snagom, ma kako te šanse bile ne prevelike", objasnio je on.

Vučić je rekao da je najbolja definicija današnjih razgovora da su bili otvoreni i da su vođeni oko sveukupnih regionalnih pitanja, posebno odnosa Beograda i Prištine.

On je istakao da je je ono što je najvažnije da se vode razgovori oko dugoročnijeg, stabilnijeg rešenja u odnosima Beograda i Prištine, Srba i Albanaca uopšte, i da su u otvorenim razgovorima iznete naše ideje i viđenja na na korektan način poštujući drugu stranu, i jedni i drugi, pred predstavnicima EU, razumevajući da bi rešavanje tog problema značilo mnogo i za Beograd i Prištinu, i dva najveća naroda na Zapadnom Balkanu.

Razgovori, kako je kazao, biće nastavljeni na na različite načine i telefonskim kontaktima, šatl diplomatijom, i u Njujorku gde će obe strane imati više važnih sastanaka.

Dodao je da je moguće čak da neki sastanci budu održani zajedno, ali da to zavisi da li će biti moguće u prostorijama EU da se orgazuje ili ne.

"Češći susreti su pred nama, da vidimo može li nešto da se uradi. Niko od nas nije preveliki optimista, ali ponoviću što sam rekao svima u Beogradu i Hašimu Tačiju, kao i Mogerini, da ako imamo jedan ili dva odsto šanse da nekakav dogovor postignemo vredi da to probamo, zbog naše dece i budućnosti", poručio je Vučić.

Kazao je da je danas bilo reči o Zajednici srpskih opština i da su on i Marko Djurić konstatovali da tu nemamo pomaka i napretka.

"Insistirali smo na tome i nastavićemo da to činimo. Ali ako možemo svi zajedno i neka veća pitanja da rešimo, onda bi i to pitanje bilo rešeno", podvukao je on.

Vučić je istakao da nema nikakve promene formata u dijalogu Beograda i Prištine.

"Mi ne radimo bilateralno, iako nemamo ništa protiv da razgovaramo jedni sa drugima i kada smo sami. Radimo pod okriljem EU, Unija je ta koja organizuje naše susrete. Da li ćemo se naći u Njujorku, Briselu, na Marsu ili negde drugo, ovo sam metaforički rekao, to će btii pod okriljem EU. Ona je pokroviotelj naših razgovora i pod čijim okriljem se vodi razgovor i tako će ostati u bduućnost", naglasio je Vučić.

 On je ocenio i da je hapšenje Bogdana Mitrovića vrhunac licemerja i da se nije smelo dogoditi.

"U pitanju je čovek koji ima tri ćerke i dva sina, koji je tamo išao mnogo puta i prijavio se na listu. Interesantno je da ga je prijavio komšija koji mu je uzurpirao i oduzeo imovinu. Prijavio ga je posle 18 godina, valjda plašeći se da će mu je tražiti nazad. To je vrhunac licemerja", poručio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. 

TAČI: CILJ FINALNI DOGOVOR

Kosovski predsednik Hašim Tači kaže da nova faza dijaloga Beograda i Prištine treba da dovede do "finalnog dogovora" koji bi stavio tačku na vekovno neprijateljstvo, a Srbiju i Kosovo približio EU članstvu.

Tači je ocenio da sada postoji bolja komunikacija između Beograda i Prištine.  "Građanima obe države potreban je finalni sporazum dve zemlje, koji će omogućiti državama da napreduju na putu EU integracija", izjavio je Tači u Briselu.

Kaže da je na sastanku sa predsednikom Srbije bilo reči o sledećim koracima koji vode ka novoj fazi dijaloga o normalizaciji odnosa i o pomirenju.

"Dijalog i pomirenje su jedini put napred za dve zemlje. Verujem da ćemo u ovom duhu raditi i ubuduće i da ćemo doći do novih dogovora", reako je Hašim Tači.

On je preneo da je na sastanku dogovorena finalizacija procesa inetgracije pravosuđa na Kosovu do 17. oktobra 2017. godine.

Istovremeno, Tači kaže da će u okviru "nove faze dijaloga" biti razmotrena "preostala pitanja" kao bi, prema njegovim rečima, što pre došlo do finalnog sporazuma dve zemlje, kao i da taj proces ima podršku i EU i SAD.

Predsednik Kosova kaže da očekuje skoro formiranje Vlade i Parlamenta na Kosovu, kao i jedinstvenog tima koji će raditi na novoj fazi dijaloga. Hašim Tači kaže da će u narednim nedeljama i mesecima biti više sastanka njega i predsednika Srbije Aleksandara Vučića.

ŠTA JE ZVANIČNO SAOPŠTENO


Sporazum o pravosuđu Beograda i Prištine biće u potpunosti primenjen 17. oktobra, saglasili su se Vučić i Hašim Tači, saopštila je visoke predstavnice EU za spoljnu politiku.

Vučić i Tači su istakli posvećenost početku rada na novoj fazi dijaloga između Beograda i Prištine za normalizaciju odnosa i pomirenje, o čemu su se dogovorili na prošlom sastanku 3. jula, a rad na tome će se nastaviti u narednim nedeljama, navodi se u saopštenju objavljenon na sajtu službe Visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost.

"Obe strane danas su dogovorile krajnje korake za primenu sporazuma o pravosuđu Beograda i Prištine, koji je postignut u okviru dijaloga kojim posreduje EU", navodi se u saopštenju. 

Kako se objašnjava, 17. oktobra ove godine, sudije, tužioci i pravosudno osoblje biće integrisani u kosovsko pravosuđe.

"Integracija sudskog osoblja omogućiće da pravda bude ostvarena širom Kosova i, naročito, u regionu Mitrovice", kaže se u saopštenju Mogerinijeve.

Visoka predstavnica, koja je bila domaćin neformalnog radnog doručka Vučića i Tačija u zgradi Evropske spoljnopolitičke službe, pozdravila je "obnovljenu posvećenost" Vučića i Tači tom procesu.

Šefica evropske diplomatije je ponovila da su EU i ona lično u potpunosti posvećeni evropskoj perspektivi "Srbije, Kosova i čitavog regiona" i da je napredak obe strane čvrsto povezan sa napretkom u dijalogu Beograda i Prištine.

ŠTA SU BILA OČEKIVANJA...

Predsednik Srbije će preneti zvaničnicima u Briselu da su razgovori Beograda i Prištine bespredmetni ako kosovske vlasti opstruišu sprovođenje dogovora i sprečavaju povratak Srba hapšenjima i podizanjem optužnica, pišu "Večernje novosti" od srede pozivajući se na neimenovani izvor.

Izvor dnevnika tvrdi da će Vučić osim te poruke insistirati i na razgovorima o "uzurpiranoj privatnoj i državnoj imovini na Kosovu, položaju Srpske pravoslavne crkve i bezbednosnim pretnjama za Srbe na severu i jugu Kosova".

"Novosti" pišu da su delegacije Beograda i Prištine spremile spiskove tema za nastavak dijaloga koje imaju malo dodirnih tačaka i podseća da zvaničnici Evropske unije "na sto stavljaju samo ono oko čega se postigne opšta saglasnost".

Cilj sastanka jesu konsultacije oko priprema za novu fazu dijaloga u procesu normalizacije odnosa Beograda i Prištine, saznaje Tanjug iz izvora bliskih kabinetu Mogerinijeve.

U Briselu kažu da će predstojeći sastanak Vučića i Tačija, uz posredovanje visoke predstavnice EU, biti "neformalne prirode", bez eventualnih "konačnih rešenja", a u cilju "konsultacija i nastavka započetih priprema na pokretanju nove faze dijaloga".

Istovremeno, u Briselu napominju da očekuju da do nove runde dijaloga Beograda i Prištine dođe čim se formira nova vlada u Prištini i pozivaju kosovske političare da što pre završe taj posao.

Vučić sumnja u postizanje dogovora o KiM

"Dijalog je obaveza i Srbije i Kosova. Mi očekujemo da i nova vlada preuzme te obaveze", kaže neimenovani zvaničnik EU za Tanjug.

Tanjugovi izvori takođe podsećaju da su se tokom prethodnog sastanka, početkom jula ove godine, dve strane dogovorile da počnu sa pripremama za otvaranje "nove faze dijaloga".

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tada je najavio da će se ona baviti "suštinskim stvarima" i dugoročnim rešavanjem odnosa Srba i Albanaca, a u međuvremenu je u srpskoj javnosti pokrenuo unutrašnji dijalog o Kosovu i Metohiji.

Diplomatski izvori Tanjuga u Briselu napominju da među dogovorenim tačkama Briselskog sporazuma ima onih koje su primenjene, onih koje su u "fazi implementacije", kao i - "i dalje otvorenih pitanja".

U EU se kao i dalje otvorena pitanja iz Briselskog sporazuma navode formiranje Zajednice srpskih opština i energetika.