• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Cvetković: Prvi korak ratifikacija SSP!

Cvetković: Odmah šaljemo skupštini na ratifikaciju SSP sa EU!

Srbija bi u ponedeljak trebalo da dobije novu vladu, za čiji izbor mora da glasa najmanje 126 poslanika u Skupštini Srbije.

Novu vladu će formirati stranke liste "Za evropsku Srbiju", koalicija Socijalistička partija Srbije-Partija ujedinjenih penzionera Srbije-Jedinstvena Srbija (SPS-PUPS-JS) i stranke nacionalnih manjina.

Mandatar za sastav nove vlade biće funkcioner Demokratske stranke (DS) Mirko Cvetković, koji je počeo da obrazlaže program i sastav svog kabineta, a već na samom startu izlaganja rekao je da će slanje Sporazuma o pridruživanju sa EU na ratifikaciju republičkom parlamentu biti prvi korak nove vlade.

Ključni elementi njegovog programa biće: opredeljenje za evropske integracije, neprihvatanje nezavisnosti autonomne pokrajine Kosova i Metohije, jačanje ekonomije i socijalne odgovornosti, pooštravanje borbe protiv korupcije i kriminala i poštovanje međunarodnih obaveza.

"Prvi potez nove vlade biće ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom", najavio je mandatar.

Cilj vlade je da ubrzanjem ekonomskih i drugih reformi predviđenih u sporazumu, Srbija krajem ove ili početkom iduće godine dobije status kandidata za članstvo u EU, naveo je mandatar i dodao da bi na kraju mandata nove vlade Srbija trebalo da bude "u potpunosti spremna za ulazak u EU".

Najavio je i da će jedna od prioriteta vlade, koja će "razvijati dobre odnose sa svim zemljama sveta", biti dalje produbljivanje ekonomskih i političkih odnosa sa Rusijom.

Stoga će ratifikacija gasnog aranžmana sa "Gaspromom" biti jedna od prvih zakonodavnih aktivnosti nove vlade, rekao je Cvetković.

On je najavio je i nastojanja da se unaprede odnosi sa SAD, i razviju odnosi sa Kinom, Indijom, kao i s mediteranskim i nesvrstanim zemljama.

Vlada Srbije nikada neće priznati nezavisnost Kosova i preduzeće sve pravne i diplomatske mere za očuvanje Kosova u sastavu Srbije, istakao je Cvetković.

U tom cilju biće nastavljene aktivnosti kako bi što manje zemalja priznale Kosovo, biće inicirani pregovori sa predstavnicima kosovskih Albanaca i tesno će se sarađivati sa Rusijom u realizaciji tih diplomatskih inicijativa.

Vlada će raditi i na poboljšanju uslova za život kosovskih Srba i preispitaće postojeće mehanizme distribucije sredstava za Kosovo, kako bi se sprečile zpoupotrebe pod maskom lažnog patriotizma, najavio je Cvetković.

Cvetković predložio kabinet

Cvetković je potom predložio skupštini imena kandidata za potpredsednike vlade i ministre:

prvi potpredsednik, zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić (SPS),
potpredsednik i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić (DS),
potpredsednik i ministar za ekonomiju i regionalni razvoj Mlađan Dinkić (G 17 plus),
potpredsednik Jovan Krkobabić (PUPS),
ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić (DS),
ministar odbrane Dragan Šutanovac (DS),
ministarka finansija Dijana Dragutinović (DS),
ministarka pravde Snežana Malović (DS),
ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin (DS),
ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić (SPS),
ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić (SPS),
ministar državne uprave i lokalne samouprave Milan Marković (DS),
ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević (DS),
ministar prosvete Žarko Obradović (SPS),
ministarka za omladinu i sport Snežana Samardžić-Marković (G 17 plus),
ministar zdravlja Tomica Milosavljević (G 17 plus),
ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić (G 17 plus),
ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić (SDP),
ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić (DS),
ministar za kulturu Nebojša Bradić (G 17 plus),
ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović (G 17 plus),
ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović (DS),
ministar vera Bogoljub Šijaković (DS),
ministar za dijasporu Srđan Srećković (SPO),
ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić (DS) i
ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin (SDA Sandžaka).


Vlada će imati 27 članova od kojih DS ima premijera i još 12 mesta, G 17 plus šest, SPS četiri, a PUPS, Sandžačka demokratska partija, Srpski pokret obnove i Stranka demokratske akcije Sandžaka po jednog.

OVDE pročitajte više o novim ministrima

Poslovnikom o radu parlamenta pretres o kandidatu za premijera, programu i kandidatima za članove vlade može trajati pet sati, ukoliko poslanici ne odluče da ga produže.

Po završetku pretresa predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović zakazaće dan za glasanje koje će biti tajno, osim ako parlament ne odluči da se o vladi glasa javno.

Posle glasanja, članovi vladinog kabineta pred poslanicima polažu zakletvu.

Prema koalicionom sporazumu liste "Za evropsku Srbiju" koju predvodi DS i koalicije oko socijalista glavni principi rada nove vlade biće odbrana nacionalnih interesa, evropske integracije, socijalna pravda i ekonomski razvoj i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.

Ovo će biti 11. Vlada Srbije od uspostavljanja višestranačja 1990. godine.

Srbija je u tih 18 godina imala deset premijera i vršioca dužnosti premijera, pri čemu su dvojica bili premijeri u dva mandata - Mirko Marjanović i Vojislav Koštunica.

Posle prvih višestranačkih izbora održanih 1990. godine na čelu prve vlade SPS-a bio je Dragutin Zelenović - od januara do decembra 1991. godine.

Radoman Božović rukovodio je vladom od decembra 1991. do februara 1993. godine, kada je za premijera izabran Nikola Šainović.

Od marta 1994. do marta 1998. godine i potom u drugom mandatu do 24. oktobra 2000. godine premijer je bio Mirko Marjanović.

Od 24. oktobra 2000. do 25. januara 2001. godine na čelu prelazne vlade bio je Milomir Minić.

Zoran Đinđić bio je premijer od 25. januara 2001. do 12. marta 2003. godine, kada je ubijen u atentatu u dvorištu Vlade.

Prema "rasporedu za vođenje sednica i potpisivanje akata", objavljenom u Službenom glasniku, vršioci dužnosti premijera faktički su bili Nebojša Čović (12-16. marta) i Žarko Korać (17-18. marta).

Od 18. marta 2003. do 3. marta 2004. premijer je bio Zoran Živković.

Predsednik odlazeće Vlade Srbije Vojislav Koštunica izabran je 3. marta 2004. godine za premijera. Drugi put je za premijera izabran 15. maja 2007. godine.

Polaganjem zakletve predsednika, potpredsednika i ministara pred poslanicima u Skupštini Srbije, biće završen proces formiranja nove Vlade Srbije.

Prema Ustavu Srbije, Vlada je nosilac izvršne vlasti u Republici, a njene nadležnosti su utvrđivanje i vođenje državne politike, izvršavanje zakona i drugih opštih akata Narodne skupštine i donošenje uredbi i drugih akata radi izvršenja zakona.

Vlada takođe predlaže Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte i daje o njima mišljenje kad ih podnese drugi predlagač.

U nadležnosti vlade spadaju i usmeravanje i usklađivanje rada organa državne uprave i nadzor nad njihovim radom, kao i obavljanje drugih poslova određenih Ustavom i zakonom.

Kandidata za predsednika Vlade predlaže predsednik Republike, pošto sasluša mišljenje predstavnika izabranih izbornih lista.

On iznosi poslanicima program Vlade i predlaže njen sastav, posle čega Skupština Srbije o tome glasa.

Za politiku koju sprovodi i izvršavanje zakona Vlada je odgovorna Narodnoj skupštini.

Mandat Vlade traje do isteka mandata Narodne skupštine koja ju je izabrala.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image