• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija o Kosovu u skupštinskoj proceduri

U skupštinsku proceduru u petak je upućen vladin Predlog rezolucije kojom se potvrđuje dosadašnja državna politika u odnosu na Kosovo i Metohiju, a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU prihvata imajući u vidu rezoluciju 1244 SB UN .

U skupštinsku proceduru u petak je upućen vladin Predlog rezolucije kojom se potvrđuje dosadašnja državna politika u odnosu na Kosovo i Metohiju, a Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU prihvata imajući u vidu rezoluciju 1244 SB UN kojom se garantuje suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

Predloženu rezoluciju o Kosovu i Metohiji, kojom se izražava priznanje aktivnostima i naporima prethodnih vlada, a koje nova Vlada treba da nastavi, poslanici će razmatrati na vanrednoj sednici, koja je na zahtev Vlade zakazana za sredu 16. jula, kao prvu tačku dnevnog reda.

U tekstu, u koji je Tanjug imao uvid, navodi se da Skupština razume i prihvata odredbe i duh Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije i njegovu usaglašenost sa državnom politikom u odnosu na Kosovo i Metohiju, imajući u vidu da Rezolucija 1244 garantuje suverenitet i teritorijalni integritet tadašnje Savezne Republike Jugoslavije, čiji je državni kontinuitet preuzela Srbija.

Rezolucijom će parlament konstatovati da je pitanje statusa Kosova i Metohije pomenuto u članu 135. Sporazuma koji se izričito poziva na Rezoluciju 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija iz 1999. godine.

U vezi sa najavom novih modela međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu i Metohiji, Vlada Srbije se obavezuje da se kroz mehanizme Ujedinjenih nacija angažuje na pronalasku odgovarajućeg oblika i pravnog osnova za takvo prisustvo, koje legitimitet za svoje postojanje, organizaciju i delokrug može dobiti jedino od SB UN , precizirano je tekstom rezolucije.

U njoj se još predviđa da međunarodno civilno prisustvo na Kosovu i Metohiji ne može za svoj cilj imati primenu plana Martija Ahtisarija, koji je odbačen od strane SB UN i Skupšitne Srbije.

I ovom rezolucijom konstatuje se da je dokument privremenih organa samouprave na Kosovu i Metohiji koji je objavljen pod nazivom „Ustav Republike Kosovo" u suprotnosti sa Poveljom UN , osnovnim principima međunarodnog prava, važećom Rezolucijom 1244 SB iz 1999. godine i Ustavom Srbije i da je kao takav pravno ništavan.

Parlament kao pravno ništavne proglašava i sve ostale akte zasnovane na takozvanom Ustavu Republike Kosovo.

Rezolucijom se predviđa i da svi međunarodni ugovori i sporazumi koje Vlada Srbije zaključuji moraju biti u skladu sa državnom politikom prema Kosovu i Metohiji i ne smeju u svojim tekstovima sadržati odricanje od prava na zaštitu suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Srbije.

U predlogu se navodi da će u odbrani suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka, Vlada Srbije koristiti sva raspoloživa pravna, politička i diplomatska sredstva.

Parlament će tražiti od svih državnih organa da u okviru svojih nadležnosti i u skladu sa zakonima i Ustavom , kao i Rezolucijom SB 1244, pruže svu potrebnu pomoć i podršku srpskom stanovnistvu za ostanak na Kosovu i Metohiji, kao i svim građanima koji žive u našoj južnoj pokrajini i koji priznaju Srbiju kao svoju državu.

Ova rezolucija polazi od prethodnih rezolucija koje je parlament usvojio, a kojima su utvrđena načela i smernice sprovođenja državne politike Srbije u odnosu na Kosovo i Metohiju, kao i odluka o poništavanju protivpravnih akata privremenih organa samouprave na Kosovu i Metohiji o proglašenju jednostrane nezavisnosti od 18. februara 2008. godine.

Poslanici Nove Srbije formiraće početkom naredne sedmice svoj poslanički klub, izjavio je Tanjugu zamenik šefa dosadašnjeg poslaničkog kluba koalicije DSS-NS Miroslav Markićević.

Markichević je ranije objasnio da je to samo tehničko razdvajanje, jer će tako stranke imati više vremena za iznošenje i obrazlaganje stavova.

On je rekao da će predsednik tog kluba biti lider stranke Velimir Ilić, pošto dobije poslanički mandat.

NS je do sada delovala u okviru jedinstvenog poslaničkog kluba sa DSS kao i u prošlom skupšitnskom sazivu.

Poslanici Partije ujedinjenih penzionera Srbije iz istih razloga najavljuju izdvajanje iz zajedničkog poslaničkog kluba koalicije SPS-PUPS-JS.

U Skupštini Srbije posle konstituisanja novog saziva formirano je sedam poslaničkih klubova.

(MONDO/Tanjug)




(MONDO/Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image