• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija će sprečiti prijem Kosova u MMF

Privremeni kosovski organi vlasti, povodom zahteva za prijem u Svetsku banku i Međunarodni monetarni fond biće suočeni sa zahtevom Srbije da ta aplikacija ne bude podržana, prva su reagovanja na današnju vest iz Brisela.

Privremeni kosovski organi vlasti, povodom zahteva za prijem u Svetsku banku i Međunarodni monetarni fond, suočiće se s komplikovanom procedurom, jer mora da obezbedi neophodne uslove, kao i sa zahtevom Srbije da ta aplikacija ne bude podržana, prva su reagovanja na današnju vest iz Brisela.

Povodom izjave premijera privremene kosovske vlade Hašima Tačija, u petak u Briselu, guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić, koji u Odboru guvernera MMF-a predstavlja Srbiju, najavio je da će zatražiti od zemalja članica da ne podrže učlanjenje Kosova, niti drugi oblik njegovog učestvovanja u radu tog fonda.

U NBS ističu da je to u skladu s međunarodnim pravom i principima na kojima je osnovana ova meðunarodna finansijska organizacija.

Guverner Jelašić će uputiti pismo generalnom direktoru tog fonda i predstavnicima Švajcarske, kao zemlje preko čije konstituence Srbija ostvaruje svoje pravo glasa u MMF-u i u skladu sa stavovima državnih organa Srbije, Jelašić će izraziti protivljenje ovakvom pokušaju privremenih organa vlasti Kosova da uđu u članstvo MMF-a.

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić je najavio za Tanjug da će jedan od pravaca diplomatske aktivnosti Srbije u narednom periodu biti nastojanje da se spreči prijem Kosova u međunarodne političke, ali i finansijske organizacije, u kojima je članstvo rezervisano za suverene države.

Jeremić je ukazao da je Kosovo do sada već pokušalo da pristupi desetinama organizacija, kako regionalnih, tako i međunarodnih, a da je Srbija to sprečavala sredstvima koja su u skladu sa statutima tih organizacija.

"Poslednji primer je aplikacija Kosova za pozivni broj u Međunarodnoj organizaciji za telekomunikacije. Mi smo to sprečili", rekao je srpski ministar.

"Kosovo do sada nije ušlo ni u jednu jedinu međunarodnu organizaciju. Najveći uspeh za Prištinu, naravno, predstavljalo bi članstvo u UN ili OEBS, ali oni to nisu ni pokušali, jer statut tih organizacija to jasno onemogućava", objasnio je šef srpske diplomatije.

Reagovao je i predstavnik za štampu briselske kancelarije Svetske banke Aleksander Roland, koji je dopisniku Tanjuga u Briselu rekao da proces za članstvo u MMF-u i Svetskoj banci "može trajati šest do devet meseci".

"Ne mogu procenjivati izglede da li će aplikacija Kosova biti prihvaćena ili odbijena", rekao je Roland.

U beogradskoj kancelariji Svetske banke Tanjugu je rećeno da je uslov za prijem bilo koje zemlje u Svetku banku, njeno članstvo u MMF-u i tek kada neka zemlja postane članica Fonda, onda eventualnu odluku o njenom članstvu u Svetskoj banci donosi 24-člani Odbor izvršnih direktora te banke, pri čemu neki od njih zastupaju samo svoje zemlje, kao bančini akcionari, a neki predstavljaju više zemalja članica.

Na osnovu proste računice, ukoliko bi se sabrali pojedinačni glasovi zemalja koje su već priznale Kosovo kao nezavisnu državu, a s obzirom na njihov akcionarski udeo u MMF-u i Svetskoj banci, lako je moguće da se prihvati zahtev Kosova za članstvo u te dve najvažnije svetske finansijske institucije, navode za Tanjug dobro obavešteni stručni izvori.

Prema Statutu MMF-a, da bi neka zemlja bila primljena u tu međunarodnu finansijsku organizaciju, ona mora da bude priznata država, da kontroliše spoljne poslove, i da je sposobna da izvršava obaveze koje proističu iz Statuta MMF-a, a odluka o prijemu se donosi prostom većinom glasova, uz obezbeđenje kvoruma, objavljeno je na sajtu Fonda.

Od ukupnog broja glasova 185 zemalja članica MMF-a, pet članica sa najvećom kvotom: SAD, Japan, Nemačka, Francuska i Velika Britanija imaju ukupno 38,41 odsto glasova, a to su upravo one države koje su priznale nezavisnost Kosova, uz još neke države koje imaju manje udele, ali mogu činiti većinu pri odlučivanju.

Glasačka snaga nekih od konstituenci je sledeća: Belgija 5,15 odsto, Holandija 4,76 odsto, Australija 3,85 odsto, Kanada 3,64, Švedska 3,44, Švajcarska 2,79, a Republika Srbija ima 0,22 odsto glasova i svoje pravo glasa ostvaruje preko konstituence Švajcarske.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image