Stefanović je na panelu "Povećanje otpornosti usluga e-uprave u Jugoistočnoj Evropi" na Beogradskom bezbednosnom forumu rekao da je Vlada Srbije prepoznala važnost informaciono-komunikacionih tehnologija i ozbiljnost novih opasnosti koje otvara njihova upotreba.

Sajber prostor otvara mogućnost za napade na nacionalnu i globalnu bezbednost, napade koji mogu da naprave finansijsku štetu ili da kompromituju podatke građana, rekao je Stefanović i dodao da sisteme još ranjivijim čini njihova međupovezanost.

Baza podataka MUP-a, istakao je Stefanović, nije povezana na internet ni sa bilo kojim drugim sistemom ili entitetom koji može da ugrozi podatke tog ministarstva.

"Do sada nije bio nijedan uspešan napad na bazu podataka Ministarstva i nijednom baza nije bila ugrožena", rekao je Stefanović, negirajući ranije navode medija da su procureli neki podaci iz MUP-a.

Ministar je rekao da sajber napadi, osim iz zemlje, najviše dolaze iz susednih država, ali da je Ministarstvo do sada uspevalo da zaštiti baze podataka.

Napomenuvši da ne postoje nacionalne ni regionalne granice u sajber prostoru, Stefanović je rekao da je u odbrani od sajber napada neophodna komunikacija i potpuna i pravovremena razmena informacija i saradnja s drugim zemljama.

Stefanović je rekao da građani treba da znaju da su njihovi podaci sigurni i da Vlada preduzima sve da tako i ostane. Poverenje igra važnu ulogu, rekao je Stefanović i dodao da građani moraju da imaju poverenje u vladu da će zaštititi njihove podatke.

Ambasador Velike Britanije u Srbiji Denis Kif rekao je da se danas izuzetno sofisticirane tehnologije koriste na svakodnevnom nivou, od glasanja i plaćanja poreza, preko zakazivanja lekarskih pregleda, do isporuke hrane, i da je pred Srbijom i drugim zemljama zapadnog Balakana veliki zadatak modernizacije društva i ekonomije.

Stefanović: Reagujemo na sve napade na novinare

Prema njegovoj oceni, u regionu mora još da se radi na jačanju sposobnosti odbrane od sajber napada, u čemu je Velika Britanija spremna da pomogne.

Kada je u pitanju sajber bezbednost, ceo svet se suočava s izazovima, a u Srbiji i regionu su oni još veći, rekao je Kif, istakavši da je sve u poverenju.

"Potrebno je izgraditi poverenje u institucije, poverenje u to kakao država i kako društvo funkcionišu i to u vreme kada su pretnje u sajber prostoru sve opasnije", kazao je britanski ambasador.

Bivša ministarka spoljnih poslova Estonije Marina Kaljurand izjavila je da vlada ima ključnu ulogu u odbrani od sajber napada, ali da mora da sarađuje i sa drugim akterima, uključujući stručnjake, privatne kompanije i civilno društvo.

Ministar: Dovoljno dokaza za OSUĐUJUĆU PRESUDU

"Vlada ima centralnu ulogu u sajber bezbednosti u svakoj zemlji i na međunacionalnom nivou. Ali vlade ne mogu ništa da urade same. Prvi put u istoriji čovečanstva vlade ne mogu da se izbore sa sajber bezbednošću bez saradnje s drugim učesnicima", rekla je Kaljurand.

Privatni sektor je takođe važan igrač, jer poseduje infrastrukturu i pruža internet usluge, rekla je Kaljurand, dodajući da je međunarodna saradnja, takođe, ključna u borbi protiv sajber kriminala.

I vlada i privatni sektor imaju isti cilj, a to je stabilnost i bezbednost sajber prostora, rekla je Kaljurand.