Srbija i još tri zapadnobalkanske zemlje nisu uvrštene u taj spisak pošto su se obavezale da će do 2019. ispuniti međunarodna i evropska merila za sprečavanje pronevera plaćanja poreza.

U paketu mera koji je usvojio Savet ministara za ekonomiju i finansije EU je navedeno da su Srbija, BiH i Crna Gora prihvatile zahteve Evropske komisije.

U dokumentu ministara EU stoji i to da, a tome se priključila i Makedonija, da Srbija, Crna Gora i BiH postanu članice šireg međunarodnog okvira ili pravila primene standarda EU za to da se obezbedi plaćanje poreza na dobit tamo u svetu gde je profit i ostvaren.

Te zahteve su prihvatili i Albanija, Turska, Jordan, Fidži, Svazilend, Vijetnam, Maroko, Maldivi i Zelenortska ostrva.

SVE KONKURENTNIJA: Na listi WEF Srbija bolja za 12

Na "crnom spisku" zemalja koje nisu dale jemstva ili preduzele mere da će sprečiti utaju poreza su Američka Samoa, Barbados, Bahamas, Grenada, Guam, Makao, Maršalova ostrva, Mongolija, Namibija, Palau, Panama, Santa Lusija, Samoa, Severna Koreja, Trinidad-Tobago, Tunis i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Zemlje s "crnog spiska" su pozvane da svoje zakone i mere usklade s međunarodnim i pravilima EU o izbegavanju plaćanja poreza tamo gde se ostvari dobit, a utvrđen je i niz "odbrambenih mera", odnosno kazni koje će primenjivati kad se utvrdi da se utaja poreza ne sprečava.