• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bogdanović: Nema podesnih i nepodesnih Srba

Ministar Goran Bogdanović ocenio je da su izjave međunarodnih predstavnika koji žele da sarađuju samo sa "podesnim" Srbima na Kosovu, neprihvatljive jer su Srbi u pokrajini imali legalne izbore. Nenad Popović (DSS) tvrdi da Vlada više brine o penzijama nego o Kosovu.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović ocenio je da su izjave međunarodnih predstavnika koji žele da sarađuju samo sa "podesnim" Srbima na Kosovu, neprihvatljive jer su Srbi u pokrajini imali legalne izbore na kojima su izabrali legitimne predstavnike.

"Izjave poput onih koje daje specijalni predstavnik EU za Kosovo Piter Fejt - da Vlada Kosova treba da izabere predstavnike Srba - ima cilj da stvori razdor među Srbima u pokrajini. Za nas u tom smislu nema dileme, naši predstavnici su oni koji su izabrani 11. maja", rekao je Bogdanović u intervjuu za "Večernje novosti".

Ministar je rekao da je bez obzira na smanjenje broja pripadnika UNMIK-a, ta misija i dalje za Vladu Srbije jedini sagovornik sve dok je na snazi Rezolucija 1244, kao i da bez odobrenja Saveta bezbednosti UN nijedna druga međunarodna misija nije prihvatljiva.

On je izrazio uverenje da će UNMIK uvažiti zahteve Vlade Srbije koji su, kako navodi kompromisni i u skladu sa Rezolucijom 1244, a koji se odnose na povratak srpskih policijaca pod ingerenciju UNMIK-a, kao i na zahteve pravosudnih organa.

"Zahtevamo da srpski policajci rade u srpskim sredinama, kako na severu, tako i u centralnom delu Kosmeta i u Pomoravlju. U tom smislu, naišli smo na razumevanje šefa UNMIK-a Laberta Zanijera koji je shvatio ozbiljnost naših zahteva, ali i važnost ovih oblasti u cilju očuvanja stabilnosti na terenu", rekao je Bogdanović.

Kako je naveo, veoma je bitan i rad pravosudnih organa jer ne mogu žitelji u srpskim sredinama ostati bez pravne zaštite.

Bogdanović je odbacio optužbe opozicije o izdaji principa državne politike i naveo da politika prema Kosovu i dalje ostaje nepromenjena.

"Mi smo spremni da sva pitanja rešavamo preko Saveta bezbednosti UN. U tom smislu, jasno je da je Srbija odbacila sve akte koji ne počivaju na međunarodnom pravu kada su u pitanju okolnosti vezane za situaciju na Kosovu", rekao je Bogdanović.

Prema njegovim rečima, diplomatija Srbije se uspešno bori da broj zemlja koje priznaju nezavisnost Kosova ne raste i pored velikih pritisaka na zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova da to učine.

Ministar je naveo da je Srbija odustala od tužbi prema zemljama koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, ali da Srbiju to ne sprečava da pred Međunarodnim sudom pravde zatraži mišljenje o neregularnosti nezavisnosti Kosova.

Bogdanović je rekao da se novom strategijom prema Kosovu, osim očuvanja Kosova u Srbiji, želi pre svega da se promeni dosadašnji trend po kojem je iseljavanje sa Kosova znatno veće od povratka.

"Učinićemo sve da zadržimo živalj u pokrajini, a potom da utičemo i na proces povratka u sve većim talasima", rekao je ministar za Kosovo i Metohiju.

(Na slici: Malobrojni Srbi u Skupštini Kosova)

Vladi penzije važnije od Kosova

Predsednik Ekonomskog saveta Demokratske stranke Srbije Nenad Popović optužio je vlast da brine samo o penzijama i da je digla ruke od Kosova.

"Ovo je socijalno najneodgovornija vlada. Umesto da brine o novim radnim mestima i povećanju plata, Vlada jedino vodi brigu o penzijama", ocenio je on u razgovoru za "Novosti".

Ističući da je najveći uspeh prethodne vlade bila zajednička politika i vlasti i opozicije prema Kosmetu, koju je podržavalo 95 odsto poslanika u Skupštini, on je dodao da je "politika nove vlade dovela Kosovo na ivicu provalije".

"Sada ni ministri iz iste stranke nemaju zajednički stav. Jedan kaže da bi trebalo pregovarati sa Tačijem, drugi nam poručuje da nema pregovora. Ako tako nastave, strahujem da bismo mogli definitivno da izgubimo Kosmet", ocenio je Popović.

Upitan koliko je kosovski sindrom uticao na rat u Gruziji, on je rekao da je u pitanju genocid Gruzije prema narodu koji živi u Južnoj Osetiji.

"Sve mi to liči na "Oluju". Ako se to ne prekine, bojim se da će Albanci na Kosovu pribeći istom scenariju i proterati Srbe sa severa pokrajine", rekao je Popović .

Povodom ocena vlasti da i DSS snosi odgovornost za izostanak zajedničke politike prema Kosovu, jer blokira rad Skupštine, on je rekao da to nije opstrukcija, nego kritika.

"Zašto parlament nije ranije bio blokiran? Isključivu odgovornost za to snose predsednica Skupštine i partije na vlasti, a ne opozicija", konstatovao je Popović.

Na pitanje hoće li poslanici DSS nastaviti sa istim ponašanjem u parlamentu i u septembru, on je odgovorio će ta stranka "i ubuduće biti najžešća opozicija".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image