• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Misterija torba: Novi krimi zaplet (VIDEO)

Rasim Ljajić kaže da su advokatima Radovana Karadžića predate stvari zaplenjene u njegovom stanu posle hapšenja, ali da su odbili da preuzmu torbu sa laptopom. Torba nije bila na mestu na kom je nađena od trenutka hapšenja, već je neko naknadno tu ostavio, kaže Ljajić.

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim trubunalom Rasim Ljajić izjavio je da će glavni tužilac tog suda doći u posetu Srbiji u prvoj polovini septembra i da Srbija očekuje da će ponoviti pozitivne ocene izrečene posle hapšenja Radovana Karadžića.

"Poseta će po svoj prilici uslediti između 9. i 11. septembra i mi čekujemo da Bramerc ponovi ono što je rekao na konferenciji za štampu nakon Karadžićevog hapšenja da je ono prekretnica u odnosima Srbije sa Tribunalom, da je apsolutni dokaz spremnosti Srbije da preostale obaveze izvrši", kazao je Ljajić u intervjuu agenciji Beta.

Ljajić je izrazio uverenje "da će takva izjava biti adekvatno vrednovana, pre svega u Briselu, i da će ministri EU doneti odgovarajuće odluke koje su vezane za primenu trgovinskog dela sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju".

Predsednik Saveta je kazao da su advokatima Radovana Karadžića danas predate stvari koje su zaplenjene u Karadžićevom stanu posle hapšenja, ali da su oni odbili da prime torbu koja je pronađena 11. avgusta, a u kojoj su bili laptop, 55 disketa, novinski isečci i dve knjige.

"Oni nisu hteli da danas preuzmu laptop jer žele da se uvere da ništa nije skinuto sa diskova od materijala koji je bio u tom laptopu", kazao je Ljajić.

On je dodao da će okolnosti pod kojima je nađena torba biti predmet daljih istražnih radnji nadležnih organa, "jer ima nekoliko stvari koje moraju biti rasvetljene", kao i da sve stvari moraju biti dostavljene porodici.

Upitan za okolnosti pod kojima je Karadžićeva torba pronađena tri nedelje posle hapšenja nedaleko od mesta gde je uhapšen, Lajić je kazao da ne može dati mnogo više detalja od onih objavljenih u saopštenju, ali da može da pojasni "stvar koja se provlači kroz sve medije da je torba bila na mestu gde je pronađena dvadeset i nešto dana".

"U saopštenju jasno stoji da je na osnovu dojave izvršena ta akcija i jasno ustanovljeno da je torba tu ostavljena neposredno pre same dojave. Dakle torba nije na tom mestu bila dvadeset i nešto dana nego je tu torbu neko ostavio neposredno pre nego što će nadležni državni organi tu torbu preuzeti sa tog mesta", kazao je Ljajić.

Prema njegovim rečima u toku je istraga mreže koja je podržavala Karadžića i svako ko je kršio zakon biće procesuiran.

"Još se utvrđuje da li je i kolika bila ta mreža jataka, mada je već sada jasno da je mali broj ljudi znao za Karadžićev identitet", kazao je on.

On je dodao da je akcija lociranja Kardžića uspešno okončana iako to niko nije očekivao.

"Mi smo imali fotomontaže svih haških begunaca koje smo dobili od jedne strane obaveštajne službe, ali slučaj Radovana Karadžića je dematovao one koji su to postavili", naveo je on.



Odgovarajući na pitanje kako će hapšenje jednog od najtraženijih haških opstuženika uticati na položaj Srbije, Ljajić je ukazao da je nova vlada kao osnovne ciljeve postavila ubrzane evropske integracije i ekonomski razvoj zemlje, ali da je i jedno i drugo povezano sa dovršetkom haške priče.

"Posle hapšenja Karadžića samo najnedobronamerniji u međunarodnoj zajednici mogu da dovode u pitanje spremnost Srbije na saradnju sa Tribunalom", ocenio je on i dodao da "reakcije dobrog dela međunarodne zajednice nisu primerene".

Srbija, kazao je Ljajić, ne očekuje nagradu jer obaveze izvršava zbog svojih građana i države, a ne svog Evropske unije i bilo koga u međunarodnoj zajednici.

"To jedan veliki teret koji je na leđima ove zemlje i naš je interes da se tog tereta što pre oslobodimo. Uprkos tom, rekao bih neprimerenom stavu dobrog dela međunarodne zajednice, mi smo posvećeni završetku naših obaveza prema Haškom tribunalu", kazao je Ljajić.

On, međutim, nije mogao da precizira kada će Srbija ispuniti sve obaveze, ali je naglasio da "nema više nikakve dileme da će svi ostali haški begunci biti izručeni Tribunalu".

Ljajić je ukazao i na visoko nepoverenje javnosti Srbije u Haški tibunal i ocenio da je i sam tribunal tome umnogome doprineo "nakon nekih čudnih, sumnjivih da ne kažem vrlo neobjektivnih ocena, pa i presuda".

Poslednje istraživanje javnog mnjenja rađeno 25. jula pokazuje da 86 odsto građana smatra da je Tribunal pristrasan i neobjektivan, a 82 odsto smatra da je to pre svega politički sud i da se isključivo rukovodi političkim razlozima u presudama koje donosi.

Lajić je i dodao da bi, kada bi se vlast rukovodila mnjenjem, mogli "da zatvorimo kancelariju i sve ove aktivnosti da zamrznemamo" i ocenio da se ne može u značajnijoj meri promeniti raspoloženje javnog mnjenja bez obzira na pokušaje da se kreira neki drugačiji politički i društveni ambijent.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image