• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dragan Đilas gradonačelnik Beograda

Dragan Đilas (DS) izabran za gradonačelnika Beograda, a za njegovog zamenika Milan Krkobabić (PUPS) glasovima 58 odbornika liste Za evropski Beograd, SPS-PUPS i LDP. U glasanju nisu učestovali odbornici SRS i DSS-NS. Đilas: Beograd je moj veliki izazov. Opozicija: Stvorena neprirodna "interesna" koalicija. LDP: Ne učestvujemo u vlasti.

Skupština grada Beograda izabrala je Dragana Đilasa iz Demokratske stranke za gradonačelnika Beograda, a za njegovog zamenika Milana Krkobabića iz PUPS-a.

Novi članovi Gradskog veća su Dejan Mali, Darijan Mihajlović, Vladan Šubarević, Zoran Kostić, Ljiljana Jovčić, Goran Kreclović, Miroslav Čučković, Nikola Pavić, Oliver Glišić, Goran Aleksić, Mileta Radojević, Darko Božić i Slobodan Solević.

Skupština Grada je za gradonačelnika, zamenika gradonačelnika i 13 članova Gradskog veća glasala tajno, u celini.

Za njihov izbor glasalo je 58 odbornika liste Za evropski Beograd, SPS-PUPS i Liberalno-demokratske partije. U glasanju nisu učestovali odbornici SRS i DSS-NS.

Skupština Beograda ima ukupno 110 odbornika.

Dragan Đilas je 65. gradonačelnik glavnog grada Srbije i najmlađi je nosilac te funkcije, a za razliku od većine svojih prethodnika, rođen je u Beogradu (1967. godine). Ko su sve bili gradonačelnici pre Đilasa pročitajte OVDE.

U izlaganju u Skupštini Beograda Đilas je izrazio uverenje da će on i njegov tim mogu mnogo da urade za grad i istakao da je Beograd za njega veliki izazov.

"Naša želja je da realizujemo mandat i uradimo konkretne stvari. Ne u kancelarijama, već na terenu", kazao je Đilas i naveo da su pred Beogradom veliki projekti koji treba da se realiziju, a među kojima su Univerzijada, gradnja mostova, kao i brojni projekti u oblasti urbanizma.

On je rekao da za njega neće postojati razlike u prilazu gradskim i prigradskim opštinama i da će svi građani biti jednako tretirani.

Đilas je poručio da želi da završi započete poslove i zahvalio je predstavnicima Demokratske stranke Srbije (DSS) sa kojima su Demokratska stranka i G 17 plus zajedno uspešno radili za dobrobit građana.

Đilas je rekao da će u gradskoj vlasti i dalje biti mesta za one koji su radili dobro.

On je poručio opoziciji da treba da rade zajedno i najavio da će tražiti da predlože svoje predstavnike u upravne odbore javnih preduzeća i u tenderske komisije.

Đilas je istakao da je bilo puno sjajnih ljudi koji su vodili Beograd i izdvojio pokojnog Nenada Bogdanovića "koji je od Beograda napravio metropolu".

Lista za evropski Beograd je dobila veliki broj glasova i zaslužuje da ima mesto gradonačelnika, ocenio je Đilas.

Odbornnici LDP su najavili da će glasati za novu gradsku vlast i podržati program koji je saopštio Dragan Đilas, a koji se odnosi na borbu protiv korupcije, povećanje efikasnosti samouprave, profesionalizaciju u radu.

Aleksandar Antić iz SPS je izjavio je da je podrška LDP-a "čin okretanja u pravcu budućnosti". "Mi se nismo politički slagali oko mnogih pitanja, ali kada su u pitanju gradske vlasti ne moramo da postanemo i politički istomišljenici", kazao je Antić i poručio da SPS može da sarađuje sa LDP-om i da će SPS "unaprediti funkcionisanje vlasti".



Opozicija: Koalicija zasnovana na interesu

Predstavnici opozicije u Skupštini grada Beograda kritikovali su formiranje koalicije stranaka liste Za evropski Beograd i Socijalističke partije Srbije i PUPS-a, koju podržava LDP.

Odbornici Srpske radikalne stranke (SRS) i Demokratske stranke Srbije (DSS) su ocenili da je formirana "neprirodna koalicija jer je stvorena samo iz interesa".

Predsednik odborničke grupe SRS Aleksandar Vučić čestitao je onima koji će danas biti izabrani, ali je ocenio da će time Beograđani biti prevareni i da će oni to kazniti na narednim izborima. "Želim vam uspešen rad. Ćeraćemo se još, vi ćete se boriti svim sredstvima protiv nas, uključujući i nedozvoljena sredstva, a mi demokratskim i dozvoljenim, svim srcem, bez straha, neporušenog morala", kazao je Vučić.

On je rekao da nije tačno da u budućoj vlasti ima nestranačkih ličnosti.

Odbornik DSS Andreja Mladenović tražio je od LDP-a da saopšti da nije podrška manjinskoj vladi, već da i oni direktno učestvuju u vlasti. Mladenović je rekao da je LDP predložio dva člana novog gradskog veća.

Mladenović je izjavio da su odbornici DSS i Nove Srbije odlučili da ne glasaju jer su nezadovoljni predloženim kandidatima i načinom na koji je napravljena koalicija.

"Mi smo doneli odluku da ne učestvujemo u glasanju" rekao je Mladenović novinarima u Skupštini grada nakon što su odbornici DSS i NS naspustili sednicu na kojoj se glasa za gradonačelnika, njegovog zamenika i članove Gradskog veća.

On je optužio Socijalističku partiju Srbije da je prevarila građane tvrdeći da je reč o manjinskoj podršci Liberalno demokratske stranke, dok je u stvari reč o pravoj koaliciji.

Odbornici SRS su oko 13 sati napustili sednicu zbog odlaska na sahranu Ranka Panića, koji je preminuo posle nedavnih demonstracija u Beogradu, a za njegovu smrt radikalni optužuju policiju.

Prethodno je parlament, bez predloga SRS i DSS, izabrao novi sastav Gradske izborne komisije i Adminitrativno-mandatske komisije. Skupština grada je pre podne usvojila i predlog novog poslovnika.

Predstavnik liste "Za evropski Beograd" Zoran Alimpić, obrazlažući predlog novog poslovnika, naveo je da je izmena bila neophodna kako bi se usaglasio sa Zakonom o lokalnoj samoupravi, s obzirom da se sada gradonačelnik bira iz redova odbornika, dok je ranije biran neposredno na izborima.

Tokom rasprave odbornici Demokratske stranke Srbije tražili su od Belića da kaže da li će podneti ostavku na funkciju predsednika gradske opštine Savski Venac i ako ne, kako će uspeti da istovremeno obavlja te dve funkcije.

Odbornici DSS na početku sednice su negodovali jer nisu dobili poziv za konsultacije koje su održane uoči sednice.

Sednica gradskog parlamenta na kojoj je trebalo da se izabere gradonačelnik prvobitno je bila zakazana za 28. jul, ali je zbog događaja u Beogradu posle hapšenja haškog optuženika, bivšeg predsednika Republike Srpske Radovana Karadžića, odložena.

Skupština grada Beograda konstituisana je u ponedeljak, 21. jula, kada je za predsednika gradskog parlamenta izabran odbornik liste "Za evropski Beograd " Branislav Belić, a za sekretara Irena Ljubomirović-Ivanković.

U Skupštini grada od 110 odborničkih mesta, lista "Za evropski Beograd" ima 45, SRS 40, koalicija D S S-NS 12, koalicija SPS-PUPS šest , a LDP sedam mandata.

LDP ne učestvuje u gradskoj vlasti

Odbornik LDP-a Dejan Ranđić izjavio je da ta stranka ne učestvuje u vlasti već samo pruža podršku i da se nada da će u narednom periodu na bitan način učestvovati na kreiranje gradske politike i razvoj Beograda.

Ranđić je u Skupštini grada rekao da će LDP uticati, pre svega, na povečanje profesionalnosti rada i efikasnosti gradsake uprave, borbu protiv korupcije, razbijanje monopola, kao i da će doprineti reformi koja je potrebna u svim sferama grada.

On je rekao da je LDP za članove Gradskog veća predložio Nikolu Pavića i Olivera Glišića koji su i izabrani. Pavić i Glišić nisu članovi LDP.

Ranđić je naveo da će LDP u narednom periodu kroz formiranje "ostalih gradskih struktura" uticati da na čelna mesta dolaze profesionalci koji će raditi u intresu građana Beograda.

Govoreći o eventualnom izboru drugog predsednika Skupštine grada Beograda, Ranđić je kazao da LDP podržava da Branislav Belić ostane na toj funkciji.

On je naveo da prilikom izbora kandidata za bilo koju funkciju nijedno rešenje ne treba unapred da bude označeno kao privremeno.

"LDP podržava Belića na mestu predsednika, a o njegovom statusu će odlučiti Komisija o sukobu intresa", kazao je Ranđić podsećajući da je Belić i na mestu predsednika SO Savski venac.

Ranđić je dodao da tokom pregovora LDP i DS o manjinskoj podršci vlasti nije bilo reči o mestu predsednika parlamenta.

Ko je novi gradonačelnik?

Dragan Đilas je rođen 22. februara 1967. godine u Beogradu gde je završio osnovnu školu i gimnaziju i diplomirao na Mašinskom fakultetu, smer vazduhoplovstvo.

Radio je kao novinar na Radio Indeksu i jedan je od osnivača Radija B92, gde je kasnije bio urednik Informativnog programa. U to vreme ta radio stanica je dobila nekoliko nagrada.

Učestvovao je u opozicionom radu još kao student-prorektor, predvodeći studentske demonstracije protiv režima Slobodana Miloševića 1991. i 1992. Aktivno je učestvovao u demonstracijama protiv istog režima 1996. i 2000. godine.

Član je Demokratske stranke od 2004. godine. Bio je član Izvršnog i Glavnog odbora Demokratske stranke.

Od 2004. do formiranja Vlade Republike Srbije 2007. obavljao je funkciju direktora Narodne kancelarije predsednika Republike.

Od maja 2007. do jula 2008. godine bio je ministar u Vladi Republike Srbije zadužen za sprovođenje Nacionalnog investicionog plana.

Na Skupštini Demokratske stranke 18. februara 2006. izabran je za člana Predsedništva DS za region Beograd, a juna 2006. izabran je za predsednika Gradskog odbora Demokratske stranke Beograd.

Suvlasnik je Kompanije "Multikom", vodeće kuće u oblasti medijskog poslovanja na teritoriji bivše SFRJ.

Osnivač je i potpredsednik humanitarne organizacije "Naša Srbija"
koja se brine o deci koja su u ratovima na prostoru bivše SFRJ ostala bez jednog ili oba roditelja.

Govori engleski jezik. Otac je dvoje dece.

Milan Krkobabić je rođen 1952. godine u Kačarevu. U Beogradu je završio gimnaziju i ekonomski fakultet. Ima 30-godišnje iskustvo na bankarskim i finansijskim poslovima i prošao je od bankarskog pripravnika do generalnog direktora.

Član je i osnivač PUPS-a, a prethodno nije bio partijski angažovan.

Oženjen je i otac je dvoje dece.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image