• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zahtev Srbije o Kosovu podeljen članicama UN

Zahtev Srbije da Generalna skupština UN zatraži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, podeljen je članicama svetske organizacije, a Generalni komitet će o stavljanju tog zahteva na dnevni red odlučivati sredinom narednog meseca, rečeno je Tanjugu u sedištu UN u Njujorku.

Zahtev Srbije da Generalna skupština UN zatraži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, podeljen je članicama svetske organizacije, a Generalni komitet će o stavljanju tog zahteva na dnevni red odlučivati sredinom narednog meseca, rečeno je Tanjugu u sedištu UN u Njujorku.

Zahtev Srbije podeljen je u utorak pod rednim brojem 195 Predloga za dopunu dnevnog reda, a Generalni komitet bi odluku mogao doneti oko 17. septembra, rečeno je Tanjugu u pres službi svetske organizacije.

U obrazloženju molbe Srbije da se ovo pitanje stavi na dnevni red Generalne skupštine navedeno je da je "proglašenje nezavisnosti Kosova, premda ga nije priznala ogromna većna članica, izazvalo niz kontroverzi i podela unutar međunarodne zajednice i da bi mišljenje Međunarodnog suda pravde, kao najvišeg sudskog organa UN, umnogome doprinelo smanjivanju tenzija".

"Smatramo da je najprincipijelniji, najrazumnjii način da se prevaziđu potencijalno destabilizujuće posledice jednostranog proglasenja nezavisnosti da se ovo pitanje prebaci iz političke u pravosudnu arenu. Pored smanjenja diplomstke zategnutosti, takav pristupi bi doprineo jačanju vladavine zakona u međunarodnim odnosima", istaknuto je, između ostalog, u obrazloženju Srbije.

Generalni komitet obično se sastaje odmah po početku zasedanja Generalne skupštine, koje ove godine počinje 16. septembra, kako bi usvojio preporuke o dnevnom redu i rasporedu tačaka, koje potom dostavlja Generalnoj skupštini.

U skladu sa tim, Komitet će odluku o molbi Srbije doneti najverovatnije oko 17. septembra, rečeno je Tanjugu u sedištu svetske organizacije.

Generalni komitet čine predstavnici 28 zemalja, tačnije predsednik Generalne skupštine, 21 potpredsednik i predsednici šest glavnih komiteta.

U sastavu Generalnog komiteta tokom 63.zasedanja biće zemlje koje su priznale Kosovo, poput Velike Britanije, SAD, Holandije, Francuske, Mađarske i Avganistana, ali one su u manjini s obizirom da ostale 22 članice, među kojima su Kina, Španija, Rusija, Egipat, Portugal, Irak, to nisu ili prema sopstvenim tvrdnjama nemaju ni nameru da učine.

Generalna skupština potom u roku od nekoliko dana na plenarnoj sednici usvaja dnevni red i može da usvoji ili ne preporuke Generalnog komiteta o pojedinim tačkama.

Ako zahtev Srbije da Generalna skupština zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde bude stavljen na dnevni red, on će se naći u okviru pitanja koja se tiču "unapređenja pravde i međunarodnog prava", ali još nije poznato kog datuma bi se o njemu moglo raspravljati.

Srpski zahtev zvanično je uveden u proceduru 15. avgusta, kada je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, u sedištu UN u Njujorku, predao predlog rezolucije kojim Srbija traži da Generalna skupstina UN od Međunarodnog suda pravde zatraži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

Stav UNMIK-a da omogući dijalog

Portparol UNMIK-a Aleksandar Ivanko izjavio je u Prištini da od 15. juna UNMIK više nije u poziciji da nametne nikakve sporazume i rešenja, već je stav ove misije da omogući dijalog između Beograda i Prištine.

Dijalog je sam po sebi dobar korak napred, tako da mi imamo dijalog preko treće strane, a treća strana je specijalni predstavnik Ujedinjenih nacija na Kosovu, rekao je Ivanko na konferenciji za novinare u Prištini.

On je ocenio da je to samo po sebi pozitivan korak, izrazivši mišljenje da je suviše rano da se govori o nekom napretku u tim oblastima, dodajući da misli da se mora nastaviti sa razgovorima.

To je naš stav u ovom trenutku, kazao je Ivanko.

Na pitanje novinara da li je moguć direktan susret između predstavnika Beograda i Prištine, portparol UNMIK-a je odgovorio da bi od velike koristi bilo da je taj sastanak održan juče, "ali da zbog stava Vlade Srbije takav sastanak nije izvodljiv".

On smatra da bi direktan dijalog između dve strane bez posrednika bio najbolje rešenje.

Ivanko je kazao da je šef UNMIK-a danas razgovarao sa premijerom Kosova Hašimom Tačijem, da ga je upoznao o tekućem dijalogu između UNMIK-a i Vlade Srbije i njegovoj nedavnoj poseti Beogradu.

Prema Ivankovim rečima, sledeći sastanak sa ministrom za Kosovu i Metohiju Goranom Bogdanovićem biće održan u septembru, ali nije mogao da precizira da li će se razgovarati u Beogradu ili Prištini.

Međunarodna administracija na Kosovu zadržaće i nakon rekonfiguracije deo ovlašćenja u oblasti policije i pravosuđa, piše danas prištinski dnevnik "Koha Ditore".

"Koha Ditore" navodi da će UNMIK zadržati neka ovlašćenja u oblasti vladavine zakona, međutim izvori dnevnika nisu mogli da preciziraju o kakvim se ovlašćenjima radi, pošto još nije okončan pravni okvir za delovanje međunarodnog prisustva na Kosovu nakon rekonfiguracije UNMIK-a.

"UNMIK će na osnovu sadašnjeg razvoja situacije zadržati dodatna ovlašćenja u policiji i pravosuđu. Geografski nije određeno gde će se te funkcije ostvarivati, pošto teškoće u regulisanju pravnog osnova još uvek nisu rešene", rekao je izvor dnevnika.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image