• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Srbija će se rukovoditi svojim interesima"

Priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije izazvalo je domino efekat, izjavio je srpski premijer Mirko Cvetković. Slobodan Samardžić (DSS) smatra da premijer priprema građane za priznanje nezavisnosti Kosova.

Priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije izazvalo je domino efekat, a Srbija će povodom ruskog priznanja gruzijskih otcepljenih oblasti Abhazije i Južne Osetije povlačiti korake u svom najboljem interesu, izjavio je srpski premijer Mirko Cvetković.

Iz Stejt departmenta, ali i EU stiže poruka da su Kosovo i Južna Osetija dva različita slučaja između kojih se ne može povlačiti paralela.

"Stav Vlade Srbije o Kosovu je poznat i on ostaje nepromenjen. Mi smo svojevremeno upozoravali da priznanje jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova može da izazove domino efekat. Nažalost, to se sada i događa“, rekao je Cvetković u intervjuu za "Politiku".

Upitan kako će se rusko priznavanje nezavisnosti Južne Osetije i Abhazije odraziti na Kosovo, premijer ističe da se situacija u vezi sa tim oblastima pažljivo prati i da će Srbija povlačiti korake koji su u našem najboljem interesu.

"M očekujemo da situacija neće negativno uticati na nas”, ocenjuje Cvetković u intervjuu koji će "Politika” u celini objaviti u nedelju.

Upitan da li principijelno zalaganje Srbije za poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta država, koje je istaknuto i pre dva dana pošto je Moskva priznala Južnu Osetiju i Abhaziju, može da utiče na podršku koju je Rusija do sada davala Srbiji u borbi za očuvanje Kosova, Cvetković je odgovorio da "informacija koju smo mi dobili jeste da Rusija ostaje i dalje na prethodnim stavovima".

"Odgovor je dakle - ne, ne bi trebalo da utiče", rekao je predsednik srpske vlade.

Na pitanje da li Srbija sa UN vodi pregovore o rekonfiguraciji UNMIK-a ili je reč samo o tehničkim pregovorima, Cvetković je odgovorio: "Naš zvaničan stav je da je dolazak Euleksa bez odgovarajuće rezolucije UN i bez naše saglasnosti nelegalan i to je za nas neprihvatljivo".

"Mi imamo velikih interesa na Kosovu, imamo ljude koji tamo žive i očekujemo da se još neki vrate, i moramo da poboljšamo život na Kosovu za sve one građane za koje smo odgovorni", kazao je on.

Cvetković ističe da zbog toga "moramo da učestvujemo u toj rekonfiguraciji UNMIK-a, odnosno u postavljanju Euleksa, jer želimo da budemo deo zajedničke priče".

"U dosadašnjoj postavci Euleksa nismo bili uključeni u dovoljnoj meri (na početku nismo uopšte bili uključeni), bili su to neki više tehnički kontakti, i mi i dalje stavljamo akcenat na to da želimo da se uključimo. I ne samo da se uključimo, već i da to što se budemo dogovorili na kraju bude pretočeno u neku rezoluciju koju će potvrditi Savet bezbednosti", navodi premijer.

On je najavio i da će srpska vlada nastaviti da insistira da se Euleks stacionira na Kosmetu na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN.

Cvetković tvrdi da Srbija nije dobila uslov da mora da prizna jednostrano proglašenu nezavisnost Kosmeta zarad ulaska u EU.

"Stav Vlade Srbije, a i vrha države je da u slučaju da priznavanje Kosova bude uslov za ulazak u EU, mi ćemo izabrati Kosovo. Mi nećemo napustiti Kosovo. To je naša poruka", ističe predsednik srpske vlade.

Kosovo i Južna Osetija su dva različita slučaja između kojih se ne može povlačiti paralela, izjavio je zamenik portparola američkog Stejt departmenta Robert Vud.

"Ja ne vidim paralele. To su dva veoma različita slučaja", rekao je Vud na jbrifingu za novinare, upitan da li se slučaj Južne Osetije može uporediti sa Kosovom, s obzirom da su SAD 17.
februara podržale nezavisnost Kosova, a Rusija 26. avgusta nezavisnost Južne Osetije.

Dimitrij Rupel ocenio je da se pitanje Kosova ne može dovesti u vezu sa Južnom Osetijom i Abhazijom, otcepljenim gruzijskim autonomijama čiju je nezavisnost Rusija priznala, kao i da je otpor nekih država u EU prema nezavisnosti Kosova samo privremen.

"Verujem da je otpor samo privremen", rekao je Rupel u intervjuu austrijskoj novinskoj agenciji APA, ocenivši da će taj otpor nestati do trenutka kada Kosovo bude spremno da pristupi EU.

Rupel, čija je zemlja u prvoj polovini ove godine predsedavala EU, podsetio je da su, posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova u februaru, neke zemlje strahovale da bi Kosovo moglo postati presedan i "imale osećaj da će ta nezavisnost imati posledice po njihovu političku situaciju".

"Neki ljudi čak danas kažu da se Kosovo može dovesti u vezu sa Gruzijom ili Abhazijom, odnosno Južnom Osetijom. To mišljenje ne delim", rekao je Rupel, koji smatra "dobrim rezultatom" činjenicu da je nezavisnost Kosova do sada priznalo oko 50 država.

Samardžić: Pripremaju nas za priznanje Kosova

Poptredsednik DSS-a Slobodan Samaradžić ocenio je da izjava premijera Mirka Cvetkovića po kojoj Srbija treba da učestvuje u rekonfiguraciji UNMIK-a, predstavlja "pripremanje građana na to da Srbija polako priznaje nezavisnost Kosova i Metohije."

"Predsednik vlade Cvetković treba da zna da, prema planu Martija Ahtisarija, UNMIK treba da bude zamenjen misijom Euleksa, koja treba da ostvari nezavisno Kosovo, što znači da bi učešće Srbije u rekonfiguraciji UNMIK-a predstavljalo i učešće u stvaranju nezavisnog Kosova", smatra Samardžić.

On je u izjavi dostavljenoj Tanjugu, povodom intervjua koji je Cvetković dao "Politici", istakao da Srbija treba da nastavi svoju politiku otpora i odbijanja rekonfiguracije UNMIK-a i instaliranja nelegalne Euleks misije na Kosovu i Metohiji.

Samardžića posebno zabrinjava stav Cvetkovića da će Srbija podržati rezoluciju Saveta bezbednosti UN o uspostavljanju Euleksa na Kosovu i Metohiji.

"Tako nešto bilo bi apsurdno s obzirom na to da su Srbija i Rusija uz velike napore prošle godine u julu odbili prihvatanje plana Martija Ahtisarija u okviru Saveta bezbednosti", ocenio je potpredsednik DSS-a i bivši ministar za Kosovo i Metohiju.

Samardžić je pozvao premijera da objasni zašto bi se godinu dana kasnije misija Euleksa prhvatala u Savetu bezbednosti, jer to izgleda kao da "Srbija diže ruke od Kosova i Metohnije i kao da kapitulira pred agresivnom politikom SAD i EU".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image