Kuburović je Mehanizmu koji je nasledio Haški tribunal uputila dopis navodeći da su primedbe tužioca povodom mogućnosti da se ovaj predmet prepusti organima Srbije netačne i zlonamerne.

Kuburović je to napisala u dopisu sudiji Ajdinu Sefi Akaiju povodom tvrdnji tužioca da prepuštanje ovog slučaja ne bi služilo interesima pravde, jer Srbija više puta i namerno nije sarađivala sa Tribunalom zbog političkih pozicija optuženih.

Kuburović je navela da se među osobama koje su predate Tribunalu nalazile predsednik SRJ, predsednik Republike Srbije, potpredsednik Savezne vlade, potpredsednik Vlade Srbije, trojica bivših načelnika Geralštaba, bivši načelnik Službe državne bezbednosti i brojni vojni i policijski generali.

Tužilac protiv ustupanja slučaja radikala Srbiji

"Jojić i Radeta nisu obavljali nikakvu funkciju sličnog značaja i stoga je ovaj navod u potpunosti neosnovan", konstatovala je Kuburović, navodi se u dopisu, saopšteno je iz Mehanizma.

Ona je dodala i da o pozitivnim rezultatima koje je Srbija ostvarila u saradnji sa Tribunalom svedoče šestomesečni izveštaji glavnog tužioca Tribunala Savetu bezbednosti UN u poslednjih nekoliko godina.

Kuburović je rekla i da tvrdnja tužioca da ovaj postupak u Srbiji ne bi bio brže vođen u odnosu na postupak u Mehanizmu, nije prihvatljiva.

SAD pozvale Srbiju: Uhapsite Jojića i Radetu

"Kada se govori o brzini okončanja postupka ne mogu da ne pomenem suđenje Vojsilavu Šešelju koji je od dobrovoljne predaje do pocetka suđenja proveo četiri i po godine u pritvorskoj jedinici Tribunala", navela je ministarka i dodala da srpski sudovi ne sude na osnovu interesa za procesuiranje bilo kog slučaja već na osnovu Ustava, zakona i međunarodnih propisa.

Tako bi bilo i u konkretnom slučaju, navela je Kubrović uz ocenu da je pre svega u interesu Srbije da ga procesuira.

Početkom aprila haško tužilaštvo se usprotivilo predlogu da suđenje funkcionerima SRS Jojiću i Radeti, optuženima za nepostovanje tog suda, bude ustupljeno Srbiji.