• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

I radikali za Evropsku uniju

Skupština je završila raspravu o potvrđivanju Sporazuma sa EU. Potpredsednik vlade Božidar Đelić rekao je da sa zadovoljstvom može da kaže da u ime Vlade prihvata amandman Tomislava Nikolića iz SRS na predlog zakona o potvrđivanju SSP-a kojim se precizira da je Kosovo deo Srbije.

Skupština Srbije završila je u četvtak uveče raspravu o potvrđivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU, kao i o prelaznom trgovinskom sporazumu sa EU.

Na kraju rasprave, potpredsednik vlade Božidar Đelić rekao je da sa zadovoljstvom može da kaže da u ime Vlade Srbije prihvata amandman Tomislava Nikolića iz Srpske radikalne stranke na predlog zakona o potvrđivanju SSP-a kojim se precizira da je Kosovo deo Srbije.

"Na taj način sa tri ključna strateška pravca - odbrana teritorijalnog integriteta, ulazak u EU što pre, a ne po cenu gubitka Kosova, potrđivanje naše želje da gradimo privilegovane odnose sa Rusijom, pokazaćemo da smo ozbiljna zemlja koja stavlja do znanja svima da ima nacionalno jedinstvo oko najvažnijih pitanja", rekao je Đelić.

On je rekao da veruje da ova sednica i rasprava o SSP imaju veoma važnu ulogu, kao i kada je postignut nacionalni konsenzus o politici prema Kosovu.

"Želimo što pre u EU, ali nikada nećemo priznati nezavisnost Kosova i gradićemo privilegovane oodnose sa Rusijom", rekao je Đelić.

"Pokazaćemo da smo ozbiljna zemlja koja jasno stavlja do znanja celom svetu i našim saveznicima da mi imamo nacionalno jedinstvo oko najvažnijih pitanja", poručio je Đelić.

On je rekao da veruje da je u četvrtak bila jedna od najkvalitetnijih rasprava zato što se razgovaralo o veoma važnom sporazumu i o veoma važnom momentu za Srbiju, i da se došlo do veoma kvalitetnog zaključka za državu i građane bez obzira za koju partiju su se opredelili.

SSP otvara veliki broj mogućnosti, tržište od pola mlijarde potrošača, nedvosmisleno je značajan za poljoprivredu, industriju, investicije i nezaposlenost.

Đelić je odbacio tvrdnje da će Srbija zarad ekonomskih prednosti može da izgubi integritet.

Prema njegovim rečima, mnogo je bilo priče da li se na bilo koji način Srbija ratifikujući SSP odriče Kosova, ali da Srbija nikada neće pristati da se odrekne Kosova i da EU niti je vlasna da odlučuje o tom pitanju niti je jedinstvena.

Đelić je rekao da SSP nije poslednji ugovorni odnos sa EU jer će Srbija imati i jedan ugovor koji će joj omogućiti i ulazak u EU.

Đelić je rekao da ne treba i imati bilo kakavu iluziju i romantizam oko evropskih integracija, navodeći da među članicama EU traje debata o pravednosti dodeljivanja finansijskih sredstava i mehanizmima odlučivanja u Uniji.

Potpredsednik vlade je istako da je SSP duboko u nacionalnom interesu, da će njegovom ratifikacijom Srbija biti ojačana, da će se otvoriti veliki broj mogućnosti i omogućiti da srpski proizvođači nađu svoje mesto na tržištu EU koje će biti otvoreno.

Skupština će sutra početi raspravu o potvrđivanju energetskog sporazuma sa Rusijom.

Srpska radikalna stranka uputila je u proceduru novu verziju amandmana na Predlog zakona o portvrđivanju SSP.

Tim amandmanom je predviđeno da se, kao drugi član zakona, uvrsti odredba koja precizira da Srbija, kao pravni sledbenik SRJ, odredbe SSP razume kao potvrdu da Sporazum ne ugrožava teritorijalni integritet Srbije, a posebno status pokrajine Kososvo i Metohija kao sastavnog dela Srbije, što je garantovano rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244.

U obrazloženju amandmana, predlagač Tomislav Nikolić navodi da je u zakonu o potvrđivanju SSP potrebno da Skupština jasno stavi do znanja i potencira suverenitet i teritorijalni integritet na svojoj celokupnoj teritoriji.

Zato se amandmanom dodaje novi član zakona koji sadrži interpretativnu deklaraciju, odnosno izjavu kojom se tumače značenja pojmova i određene reči u tom međunarodnom ugovoru, navodi Nikolić.

Usvajanem amandmana interpretativna izjava postaje sastavni deo zakona o potvrđivanju i kao posebna zakonska odredba prethodi tekstu SSP.

Deklaracija se odnosi na preambulu Sporazuma i članove 2, 4 i 135, kojima se podvlači značaj poštovanja međunarodnog prava, i po kojima, to što se sporazum ne primenjuje na Kosovu koje je trenutno pod međuanrodnom upravom, ne dovodi u pitanje sadašnji status Kosova niti određivanje njegovog konačnog položaja prema istoj rezoluciji.

Predstavnici Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije saopštili su da ne prihvataju amandman SRS jer on ne obavezuje EU da će poštovati teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.

Poslanik DSS Slobodan Samardžić kazao je za skupštinskom govornicom da u sporazumu mora da postoji garancija, a ne "van njega u nekom tekstu koji ne obavezuje".

"Po našem uverenju nikakve deklaracije ne mogu da obavezuju EU, jedino što može jeste da se u samom SSP-u EU obaveže oko statusa Kosova i Metohije u okviru Srbije", rekao je Samardžić.

On je kazao da sam sporazum ne ugrožava teritorijalni integritet i suverenitet, ali da ga zato ugrožava EU politikom slanja Euleksa na Kosovo i time što je 21 zemlja članica priznala nezavisnost Kosova.

Dodao je da je zato potrebno da Srbija i EU zajedno daju garancije da je Kosovo sastavni deo Srbije.

Reagujući na izjavu Slobodana Samardžića Tomislav Nikolić je kazao da je SSP i njihovo delo jer su oni pregovarali o njemu, a da sada radikali moraju da ga popravljaju amandmanom.

"Razmislite još malo o njemu. Ništa nam ne bi vredeo taj sporazum bez obe interpretativne deklaracije. Ovi (vladajuća koalicija) bi ga usvojili i bez amandmana", kazao je Nikolić i dodao da je amandman prilika da skupština obaveže sve vlade pod kojim uslovima da zastupaju Srbiju u EU.

Nikolić je Samardžiću poručio da ne želi da ulazi u sukob sa njim jer zna da će novu vladu formirati zajedno.

"Ja znam da ćemo formirati vladu zajedno. Molim vas nemojte da dolazi do sukoba, ako treba da dođe do sukoba neka to uradi (predsednik DSS) Vojislav Koštunica", rekao je Nikolić.

On je kazao da je SSP dobar sporazum i da je ovo prilika da cela Srbija kaže da hoće u Evropu, ali je istakao da on ništa ne bi vredeo bez interpretativne deklaracije u kojoj se navodi da je Kosovo sastavni deo Srbije.

Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić kazao je da je amandman SRS-a dobar i da poštuje Ustav Srbije, ali da NS traži da se ugradi u SSP, jer se može desiti da Evropa ne uvaži taj amandman.

Ilić je zamolio vladu da razgovara sa EU do glasanja o ratifikaciji SSP-a i vide da li EU prihvata taj amanman.

"Ako se izjasne protiv toga, nema smisla ratifikovati SSP", naveo je šef poslaničke grupe NS.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović izrazio je zadovoljstvo što je pronađeno kompromisno rešenje kao i zbog toga što će za SSP glasati više od 200 poslanika.

Ne vidim smisao evropskih integracija ako bi za Sporazum glasalo samo 142 poslanika, ocenio je Jovanović i dodao da je ovo prvi pozitivan korak u našem parlametarizmu, pozivajući DSS da promeni mišljenje o Sporazumu.

Poslanik G17 plus Željko Ivanji kazao je da SSP omogućava bolji i normalan za građane koji, kako je naveo, "u Evropi neće biti ugroženi ni od kletvi ni od nadri lekara".

"Nama trebaju evropski standardi, a ne kletve", kazao je Ivanji.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU definiše uslove za slobodan protok robe, kretanje radnika i kapitala, kao i saradnju u nizu oblasti - od usklađivanja propisa, do političkog dijaloga ifinansijske saradnje Srbije i EU.

Sporazumom su obuhvaćeni trgovina, carina, subvencije, damping i koncesije, zaštita potrošača, konkurencije, intelektualne i industrijske svojine, javne nabavke, socijalna politika, obrazovanje, transport, energetika i životna sredina.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je da će u petak početi rasprava o potvrđivanju energetskog sporazuma sa Rusijom.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image