• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nikolić: Podneo sam ostavku zbog SSP

Tomislav Nikolić je uzjavio da je podneo ostavku na mesto zamenika predsednika SRS i šefa poslaničke grupe radikala jer je u četvrtak uveče "dobio nalog" da radikali ne glasaju za SSP. Dragan Todorović i Milorad Mirčić tvrde da će poslanici SRS glasati protiv SSP. U većini stranka vlada mišljenje da kriza u SRS može dovesti do jačanja radikalne struje u toj stranci i uticati na političku scenu Srbije. Politički analitičari su ocenili da je ovaj čin Nikolića označio pobedu Šešeljeve struje u SRS, a to znači i gubitak glasača ove stranke.

Tomislav Nikolić, koji je u sinoć podneo ostavku na mesto zamenika predsednika SRS i šefa poslaničke grupe radikala izjavio je agenciji Tanjug da se na ostavku odlučio pošto je u četvrtak uveče "dobio nalog" da radikali ne glasaju za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

"Tačno je da sam podneo ostavku zato što sam se rukovodio principom - jedan je moral, a drugo poštovanje reči", izjavio je Nikolić nacionalnoj agenciji.

On je objasnio da je na stranačkim organima bilo dogovoreno da poslanici SRS glasaju za Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju ukoliko Vlada Srbije usvoji amandman radikala na predlog Zakona o ratifikacij tog sporazuma.

"Taj stav sam neprekidno iznosio za skupštinskom govornicom i uspeo sam da se izborim da Vlada Srbije prihvati amandman SRS podsetio je Nikolić.

Prema njegovim rečima, u četvrtak je, za vreme skupštinskog zasedanja, "dao obećanje da će poslanici SRS glasati za SSP". "Uveče sam, međutim, dobio nalog da ne glasaju za taj sporazum, što je bila potpuna promena politike", rekao je Nikolić Tanjugu.

"Dao sam ostavku ukazujući time da ja mogu sve da izdržim, ali ne mogu i ovo", rekao je Nikolić.


On je naveo da će ostati član SRS, "ukoliko stranka ne odluči drugačije". Na pitanje ko će u budućnosti voditi stranku Nikolić je kratko odgovorio da ne zna.

Inače javnost je o ostavci obaveštena kratkim saopštenjem SRS-a u kome se navodi da je Tomislav Nikolić podneo je ostavku na mesto zamenika predsednika SRS i mesto šefa poslaničke grupe te stranke u parlamentu u u petak uveče na sednici Predsedničkog kolegijuma.

Nikolićeva ostavka na mesto zamenika predsednika stranke dogodila se na polovini mandata, a za izbor novog zamenika stranačkog predsednika potrebno je sazvati Otadžbinski kongres SRS, najviši stranački organ, nalaže stranačka procedura.

Prema Statutu SRS, predsednik, zamenik predsednika, članovi Centralne otadžbinske uprave i drugi najviši funkcioneri biraju se na kongresu SRS, koji se redovno održava na svake četiri godine.

Vanredni Otadžbinski kongres SRS, prema Statutu, može biti održan na zahtev predsednika stranke, jednog izvršnog odbora ili jedne petine opštinskih odbora stranke.

Poslednji, sedmi po redu kongres SRS, održan je 8. oktobra 2006. godine i na njemu su, jednoglasno, za predsednika i zamenika predsednika SRS izabrani Vojislav Šešelj i Tomislav Nikolić.

Podnoseći u petak uveče ostavku stranačkom Predsedništvu, Nikolić je iskoristio jednu od dve statutarne mogućnost za prestanak mandata pre njegovog isteka, a druga je razrešenje.

Zamenik predsednika SRS bira se na kongresu, na predlog Centralne otadžbinske uprave, kojoj kandidate predlaže stranački predsednik.

Potpredsednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović i lider vojvođanskih radikala i potpredsednik Otadžbinske uprave Milorad Mirčić prethodno su saopštili da poslanici SRS neće glasati za Predlog zakona o ratifikaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Evropskoj uniji u Skupštini Srbije.

Dragan Todorović je rekao da je "sve jasno" i da je tačno pisanje beogradske štampe.

"Poslanička grupa SRS glasaće protiv SSP...to je stav radikala", tvrdi i Mirčić.

Ilić: Unutarpartijska kriza u SRS slabi opoziciju

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je večeras da je ostavka Tomislava Nikolića na sve političko stranačke funkcije u Srpskoj radikalnoj stranci dovela do unutarpartijske krize koja šteti srpskoj opoziciji.

Lider NS izjavio je u Drugom dnevniku RTS-a da mu je žao što je došlo do ovih problema u SRS i da je srpska opozicija u ovom momentu slabija zbog nesuglasica i podela u SRS.

"To je sigurno poboljšalo poziciju vladajuće koalicije u odnosu na opoziciju u ovom momentu", rekao je Ilić.

Predsednica Skupštine Slavica Đukić Dejanović izjavila da je ostavka Tomislava Nikolića na sve političke funkcije u Srpskoj radikalnoj stranci unutarstranačko pitanje i da ne može da je komentariše. Njeno mišljenje deli i šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić, dok Nada Kolundžija smatra da je povlačenj Nikolića iz političkog života Srbije veliki gubitak.

Đukić Dejanović je objasnila da kao predsednik parlamenta nema "potrebne činjenice", da bi mogla da komentariše Nikolićevu ostavku.

Ona je dodala i da parlament nije dobio obaveštenje te poslaničke grupe o ostavci šefa poslaničkog kluba radikala.

Šef poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić nije htela da komentariše ostavku zamenika predsednika SRS Tomislava Nikolića uz obrazlozenje da se G17 plus nikada ne meša u unutrašnja pitanja drugih partija.

Grubješić je rekla Tanjugu da se G17 plus "nikada nije mešali u unutrašnja dešavanja drugih stranaka, niti će to činiti i sada".

Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je da ostavku Nikolića razume kao njegovu istinsku nameru da reformiše SRS i da omogući srpskom društvu da krene putem evropskih integracija.

Kolundžija je kazala da veruje da Nikolić u SRS ima ozbiljnu podršku "za sve svoje napore", i navela da veruje da njegova ostavka "nije konačno razrešenje".

"Mislim da bi to bila šteta za jednog političara tog formata kao što je Tomislav Nikolić, i mislim da bi time veliku štetu pretrpela i SRS, i da bi na neki način srpsko društvo ostalo dublje podeljeno", rekla je Kolundžija novinarima u pauzi sednice Glavnog odbora DS.

U SPS-u se nadaju da će radikali i pored svega glasati za SSP.

Portparol Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević ocenio je da će se ostavka Nikolića loše odraziti na nacionalne i državne interese ukoliko, posle nje, dođe do promene stava radikala o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa EU.

Ističući da SPS ne želi da se meša u unutrašnje stvari drugih stranaka, Milićević je rekao da je ostavka Nikolića moralni čin i da je došla pošto je u srpskom parlamentu postignut konsenzus oko vaznog nacionalnog pitanja - prihvatanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.

On je podsetio da je vladajuća većina prihvatila amandman SRS na SSP, koji je podneo lično Nikoilić.
"Njegova ostavka znači da za to nema podršku u sopstvenoj stranci", zaključio je Milićević.

Poslanik SPO u parlamentu Aleksandar Jugović je izrazio nadu da će radikali uprkos ostavci zamenika predsednika SRS Tomislava Nikolića podržati ratifikaciju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

"Ukoliko promene kurs i glasaju protiv SSP biće jasno da je pobedu u SRS odnelo krilo koje još živi u 90-tim godinama prošlog veka", rekao je Jugović Tanjugu.

Lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor izjavio je da je ostavka zamenika Srpske radikalne stranke (SRS) Tomislava Nikolića dobra kao lični čin, ali se plaši da bi mogla izazvati udaljavanje prema radikalizmu u okviru SRS.

"Plašim se da je ta mogućnost realna, posebno zbog poslednjih događaja u Srbiji i da će radikalna linija u stranci doći do izražaja u verbalnom smislu, što će imati reperkusije i na vojvođansku političku scenu, gde je SRS dosta jaka", ocenio je Pastor.

Analitičari: SRS će izgubiti glasače

Politički analitičari ukazali su danas da je Nikolićeva ostavka potvrdila da je i dalje neprikosnoveni lider radikala, predsednik stranke i haški optuženik Vojislav Šešelj i da prevladavanje te struje znači i gubitak glasača SRS.

Nikolićev potez takođe je potvrdio da među radikalima postoji "više političkih struja", o čemu su, još pre nekoliko meseci, pisali beogradski mediji prilikom isključivanja iz stranke nekadašnje gradonačelnice Novog Sada Maje Gojković.

Uz Gojkovićevu, po pisanju medija, kao glavne protagoniste Šešeljeve politike označeni su funkcioneri SRS Milorad Mirčić i Dragan Todorović, dok je Nikolić označen kao predvodnik onih koji su podržavali gradonačelnicu Novog Sada.

Analitičar Dejan Vuk Stanković izjavio je danas da ostavka Tomislava Nikolića znači trijumf struje predsedika SRS Vojislava Šešelja, ali je naveo da dugoročno gledano ne veruje da će opcija koja počiva na "ideološkom fanatizimu" imati neku vrstu uspeha.

Stanković je agenciji Beta rekao da ostavka Nikolića ukazuje da je u SRS preovladao ideološki dogmatizam i neka vrsta nespremnosti da se izvrši modifikacija partije odnosno njena adaptacija na neke konkretne političke realnosti u kojima se Srbija nalazi.

Pema njegovim rečima, SRS se odlučila za varijantu doslednosti programu koji je utemeljio predsednik stranke Vojislav Šešelj i odbijanja evroatlanskih integracija za razliku od drugačije vizije SRS koju je kroz podršku Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i još neke ranije stavove nagovestio Tomislav Nikolić.

"Ovo je trijumf Šešeljve struje nad Nikolićem jer se on ipak povukao", kazao je Stanković.

On je kazao da će Nikolićeva ostavka uticati na stranku i dodao da ne veruje da je Nikolić usamljen u nastojanjima da reformiše SRS.

Politikolog Slaviša Orlović ocenio je da će Srpska radikalna stranka , nakon što je Tomislav Nikolić podneo ostavku, izgubiti deo glasača.

Orlović je za B92 rekao da je u slučaju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju prevagnula tvrda struja u SRS-u u kojoj su, pored lidera stranke Vojislava Šešelja i funkcioneri Dragan Todorović, Zoran Krasić i Vjerica Radeta.

Prema njegovim rečima, Nikolić će ostati upamćen kao čovek koji je bio spreman da glasa za Sporazum sa EU i kao neko ko se distancirao od Šešlja i njegovog ekstremizma.

"Modernizacija SRS sa Šešeljem na čelu je nemoguća", kazao je Orlović. On je dodao da se ne zna šta je interes Šešelja u ovom trenutku ali da mu sigurno ne odgovora da Nikolić preuzme stranku i da zbog toga "raščišćava teren pred povratak u zemlju".

Analitičar Zoran Stojiljković smatra da ostavka Tomislava Nikolića na sve političko stranačke funkcije u Srpskoj radikalnoj stranici (SRS) neće proći bez posledica i da ona pokazuje da u toj stranci nema jedinstva.

"Čak i ukoliko Nikolić posle ostavke bude pasivan zbog njegovog ugleda i rejtinga ostavka neće proći bez posledica po Srpsku radikalnu stranku, a umnogome će uticati i na političku scenu Srbije", ocenio je Stojiljković u izjavi Tanjugu.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image