• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konačno izglasani SSP i "ruski sporazum"

U Skupštini Srbije konačno ratifikovani SSP sa EU i energetski sporazum sa Rusijom. Za SSP glasalo 140 poslanika vladajuće većine i LDP-a, dok je 28 "narodnjaka" glasalo protiv. Poslanici SRS i Nikolićeve frakcije nisu glasali. Protiv "ruskog sporazuma" LDP, LSV i Mađari. U EU zadovoljni.

Skupština Srbije usvojila je Zakon o potvrđivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa EU i energetski sporazum sa Rusijom.

SSP definiše uslove za slobodan protok robe, kretanje radnika i kapitala, kao i saradnju u nizu oblasti - od usklađivanja propisa, do političkog dijaloga i finansijske saradnje.

Za ratifikaciju SSP-a glasalo je 140 poslanika vladajuće većine i Liberalno demokratske partije, dok je 28 poslanika Demokratske stranke Srbije i Nove Srbije glasalo protiv. Poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) nisu učestovali u glasanju, ali su bili u sali. U sali su bili i poslanici nove poslaničke grupe Tomislava Nikolića "Napred Srbijo" koji takođe nisu učestovali u glasanju.

Skupština je usvojila amandman Tomislava Nikolića iz SRS-a kojim se u Zakonu o ratifikaciji sporazuma sa EU precizira da je Kosovo deo Srbije.

Nikolić je ipak ocenio kao "istorijski dan za Srbiju" ratifikaciju SSP, kao i energetskog sporazuma sa Rusijom: "Iako je trebalo da glasamo za SSP, pošto je usklađen sa željama SRS, poštovali smo odluku SRS da se ne glasa. SSP je prošao i bez nas i to je bio istorijski dan za Srbiju, kao i ratifikovanje energetskog sporazuma." Nikolić je rekao da poslanici grupe "Napred Srbijo" nisu glasali za SSP jer nisu hteli da se kaže da su napustili SRS zbog glasanja o tome.

Energetski sporazum sa Rusijom predviđa da Gasprom izgradi deonicu gasovoda Južni tok kroz Srbiju i kupi 51 odsto Naftne industrije Srbije (NIS) za 400 miliona evra.

Za potvrđivanje energetskog sporazuma sa Rusijom glasalo je 214 poslanika poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju", osim četiri poslanika Lige socijaldemokrata Vojvodine, zatim G17 plus, Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije, PUPS-a, kao i opozicionih Demokratske stranke Srbije, Nove Srbije i Srpske radikalne stranke. Protiv ratifikacije glasala su 22 poslanika Liberalno demokratske partije, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Saveza vojvođanskih Mađara.

Skupština je takođe sa 140 glasa usvojila i Prelezni trgovinski sporazum sa EU, protiv koga su takođe glasali poslanici DSS-a i NS-a.

Poslanici su većinom glasova usvojili i 11 zakona o potvrđivanju međunarodnih finansijskih sporazuma i ugovora, ukupne vrednosti od 286,5 miliona evra. Za ratifikaciju ovih zakona izjasnile su se stranke vladajuće većine i LDP, a u glasanju nisu učestvovali poslanici SRS, DSS i NS.

Potvrđivanjem ovih finansijskih sporazuma, Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, kao i energetskog sporazuma sa Rusijom parlament je završio četvrtu vanrednu sednicu.

Zadovoljni i "Evropljani" i Rusi

Evropska unija je stavila do znanja da ratifikacija SSP približava Srbiju Evropi, a Evropska komisija je naglasila da "ohrabruje svaki potez u tom pravcu".

Portparolka evropskog komesara za proširenje Olija Rena, Kristina Nađ rekla je da "Evropska komisija ohrabruje svaki potez Srbije ka pridruživanju EU, kao što su usklađivanje domaćih propisa sa zakonodavstvom i standardima EU i preuzimanje obaveza sadržanih u SSP i Privremenom trgovinskom sporazumu".

Predstavnica za štampu visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane, Kristina Galjak je prenela "zadovoljstvo EU zbog ratifikovanja SSP u srpskom parlamentu, jer je to postupak koji dokazuje podršku parlamenta opredelju srpske vlade za Evropu" i približava Srbiju Uniji. Kristina Galjak je ukazala na izjavu Solane, proteklog vikenda u Avinjonu, da se "očekuje da veoma uskoro Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom mogu da ratifikuju i zemlje-članice evropske dvadesetsedmorice".

Poruka Solane je, dodala je Galjakova, da će EU raditi na tome da se što pre omogući stupanje na snagu privremenog trgovinskog sporazuma između EU i Srbije i pokretanje postupka ratifikacije ŠP-a u parlamentima zemalja Unije.

Kristina Nađ je istakla da je "dobrodošla vest o ratifikaciji SSP u srpskom parlamentu". "Evropska komisija je", kako je podvukla, "jasno stavila do znanja da se posle hapšenja Radovana Karadžića zalaže za stupanje na snagu trgovinskog dela Sporazuma, ali konačnu odluku o tome donose zemlje članice EU".

Portparolka evropskog komesara za proširenje je rekla da "zemlje članice odlučuju, u skladu sa zaključcima Saveta ministara EU iz aprila 2008. godine, i o ratifikaciji SSP i o stupanju na snagu privremenih trgovinskih pravila u sklopu SSP".

Svetske agencije su pod oznakom hitno javile o usvajanju u skupštini Srbije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom, ocenjujući da je reč o značajnom koraku u pridruživanju zemlje EU. Rusi zadovoljni, ali uzdržani.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image