• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Deblokada sporazuma EU-Srbija u ponedeljak?

Visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana izjavio je u Briselu da se očekuje da će privremeni trgovinski sporazum EU-Srbija moći da bude "deblokiran" na susretu šefova diplomatija EU u Briselu u ponedeljak.

Visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana izjavio je u Briselu da se očekuje da će privremeni trgovinski sporazum EU-Srbija moći da bude "deblokiran" na susretu šefova diplomatija EU u Briselu u ponedeljak.

Solana je, u raspravi u Spoljnopolitičkom odboru Evropskog parlamenta (EP), predočio da se s tim u vezi očekuje da svoje ocene da tužilac Haškog suda Serž Bramerc posle boravka u Beogradu.

Visoki evropski predstavnik je dodao da očekuje da će se "steći uslovi" da privremeni trgovinski sporazum stupi na snagu, pošto se sazna mišljenje Bramerca o dostignutoj saradnji srpskih vlasti s Haškim sudom.

Bramerc bi, prema Solaninim rečima, idućih dana mogao doći i u Brisel.

U izvorima EU se dosad spominjala i mogućnost da haški tužilac dođe na sastanak šefova diplomatija EU idućeg ponedeljka, ali zasad sud u Hagu to nije potvrdio.

Iako se Evropska komisija, praktično sve članice EU i Solana snažno zalažu da se primeni privremeni trgovinski sporazum EU-Srbija, budući da je nova srpska proevropska vlada pružila jasne dokaze o rešenosti da dostigne punu saradnju s Haškim sudom i da zemlju neopozivo ugradi u Evropsku uniju, Holandija još uvek okleva da se saglasi s tim.

Vlada u Hagu očekuje novo mišljenje haškog tužioca o stepenu saradnje Beograda s Haškim tribunalom da bi zauzela konačan stav.

Neki ministri EU su na sastanku krajem prošle nedelje u Avinjonu stavili do znanja da se ne može s izvesnošću očekivati da će biti primenjen sporazum sa Srbijom.

Oni su, međutim, podvukli da stanovište ogromne većine u EU jeste da se mora "uvažiti" ono što je od juna učinila vlada u Beogradu, uključujući naročito "prekretnicu" u saradnji s Haškim sudom, što je bilo hapšenje optuženog Radovana Karadžića.

Na pitanje jednog španskog poslanika Spoljnopolitičkog odbora EP da li Solana i zvaničnici EU smatraju da se mora uporediti ono što se zbiva u vezi s Južnom Osetijom i Abhazijom sa Kosovom, kad je reč o poštovanju međunarodnog prava, Solana je odgovorio da je situacija u Gruziji "sve naterala da temeljito razmisle o svemu što se dogodilo".

Visoki predstavnik EU je, međutim, izrazio mišljenje da su događaji u Gruziji i proglašenje nezavisnosti Kosova različiti slučajevi.

Kosovo je, kako je on to obrazložio, praktično bilo međunarodni protektorat i oko statusa Kosova su vođeni dugi pregovori. Solana je podvukao da se situacije u Južnoj Osetiji i Abhaziji ne mogu porediti s Kosovom, ali je naglasio da su svi u Evropskoj uniji za poštovanje međunarodnog prava.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image