• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

LDP šalje energetski sporazum na Ustavni sud

Liberalno demokratska partija najavila je u sredu da će zatražiti od Ustvanog suda Srbije da oceni ustavnost energetskog sporazuma sa Rusijom, ratifikovanog u Skupštini Srbije u utorak. Dejli telegraf: EU razočarana zbog NIS-a.

Liberalno demokratska partija najavila je u sredu da će zatražiti od Ustvanog suda Srbije da oceni ustavnost energetskog sporazuma sa Rusijom, ratifikovanog u Skupštini Srbije u utorak.

Poslanik LDP u Skupštini Srbije Slobodan Maraš izjavio je na konferenciji za novinare u Novom Sadu, da je ratifikovanjem tog sporazuma Skupština Srbije prekršila više članova Ustava.

Potpredsednica Skupštine Srbije iz redova LDP-a Judita Popović kazala je da je sporazum u suprotnosti sa Zakonom o privatizaciji, sa Zakonom o koncesijama, kao i sa Uredbom o privatizaciji javnih preduzeća.

Ona je ocenila da je energetski sporazum sa Rusijom "poguban" po privredu Srbije, a naročito po privredu Vojvodine, pošto se najveći deo Naftne industrije Srbije (NIS) nalazi na teritoriji te pokrajine.

"Postavljam pitanje političarima koji su u Skupštini glasali za sporazum: da li bi na isti način, po upola manjoj ceni, nekome prodali i svoju imovinu", navela je Popović.

Ona se založila da NIS bude prodat na tenderu, kako to i zakon predviđa, i ocenila da, ukoliko NIS zaista bude prodat Rusiji, to otvara mogućnost i za političke pritiske Rusije na Srbiju.

Slobodan Maraš je rekao da je nedopustivo što Skupština i Izvršno veće Vojvodine nisu konsultovani oko prodaje NIS-a, i ocenio da je to još jedan dokaz da autonomija Vojvodine ne postoji.

Maraš je rekao da su neophodne promene Ustava Srbije, kako autonomija Vojvodine ne bi bila samo "kozmetička" već stvarna.

Dejli telegraf: EU razočarana zbog NIS-a

Rusija je ojačala svoj energetski pritisak na Evropu pošto je Skupština Srbije u utorak ratifikovala sporazum koji Moskvi omogućava kontrolu nad naftnom i gasnom industrijom i da postavi kontroverzni gasovod, piše britanski "Dejli telegraf".

U pokušaju balansiranja između Zapada i Istoka, poslanici Skupštine Srbije su ratifikovali i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom, ukazuje list.

Usvajanje oba zakona velikom većinom, odražava teškoće prozapadne srpske vlade u traženju načina da se integriše u Evropu uz istovremeno očuvanje istorijskih veza sa Rusijom koju mnogi Srbi vide kao jedinog pravog zaštitnika.

"Dejli telegraf" navodi i da je premijer Mirko Cvetković nakon sednice parlamenta izjavio da Srbija mora da bude prijatelj i sa Rusijom, i sa Evropom, čak i kada su odnosi Istok-Zapad više zategnuti nego ikada od kraja "Hladnog rata".

"Taj sporazum predstavlja još jedan udarac planiranom gasovodu 'Nabuko', projektu EU, namenjenom da prenosi gas od Kaspijskog basena rutom koja zaobilazi Rusiju, čime se smanjuje energetska zavisnost Evrope od Rusije", ocenjuje "Dejli telegraf".

Ali, dodaje list, EU nije uspela da se ujedini o tom planu, a "Gasprom" jeste uspeo da ubedi i Bugarsku, Mađarsku, Grčku, Sloveniju i Austriju da potpišu projekat "Južni tok".

Prošle godine, Rusija je takođe potpisala sporazum o saradnji sa najvećim snabdevačem, Alžirom, i pokušava da obezbedi sporazume da se gas iz centralnoazijskih zemalja transportuje preko ruske teritorije. Taj korak bi takođe mogao da dovede do kolapsa projekta "Nabuko", ocenjuje list.

Prema pisanju londonskog dnevnika, neke evropske diplomate nadale su se da je bilo moguće ubediti Srbiju da opozove sporazum sa Rusijom pošto se nekoliko ministara žalilo da je cena za NIS veoma mala.

List ukazuje da je revizorska kuća procenila vrednost NIS-a trostruko višom od cene u sporazumu sa Rusima.

"Sporazum je postignut u vreme kada je Srbija tražila rusku podršku za budućnost Kosova i pre izbora kojima je prozapadna vlada vraćena na vlast i pre hapšenja Radovana Karadžića, čime je uklonjena jedna od poslednjih prepreka za članstvo Srbije u EU", ukazuje list.

"Prema izvorima, neke evropske diplomate pokušale su da ubede Srbiju da proda učešće u NIS-u najvećoj austrijskoj energetskoj kompaniji OMV. I pored razočaranja, EU bi mogla Srbiji već sledeće godine dati status kandidata za članstvo", zaključuje "Dejli telegraf",.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image