• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predlog Srbije na Generalnoj skupštini UN

Šef srpske diplomatije izjavio da ovo jeste diplomatska pobeda, ali i da je rano za trijumfalizam, jer predstoji još nekoliko stepenica u UN dok zahtev ne bude i zvanično prosleđen Međunarodnom sudu pravde.

U predlog dnevnog reda Generalne skupštine UN uvršćen je predlog rezolucije Srbije da se zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

Portparol predsednika Generalne skupštine Enrike Jeves potvrdio je Tanjugu da je odluka doneta konsenzusom u Generalnom komitetu.

Šef srpske diplomatije Vuk Jeremić je izjavio za RTS da ovo jeste diplomatska pobeda, ali i da je rano za trijumfalizam, jer predstoji još nekoliko stepenica u UN dok zahtev ne bude i zvanično prosleđen Međunarodnom sudu pravde.

Jeremić, koji je učestvovao na sednici Generalnog komiteta UN, rekao je da je predlog Srbije na kraju prihvaćen jednoglasno mada su dve, kako je rekao, "izuzetno uticajne zemlje" bile protiv srpske rezolucije.

Ministar je takođe ukazao da je bilo zemalja koje su snažno založile da se prihvati predlog rezolucije i to pre svega Španija, Egipat, Argentina kao i neke druge zemlje.

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je zadovoljstvo što su diplomatski napori Srbije urodili uspehom i što je predlog rezolucije stavljen u dnevni red.

Tadić je naglasio da taj uspeh nikako ne znači da je ceo posao obavljen jer "nas tek čeka glasanje na sednici Generalne skupštine UN" i naveo da je rezultat tog glasanja neizvestan: "Pred delegacijom Srbije je veliki posao i mi ćemo u Njujorku pokušati u direktnim razgovorima da ubedimo što veći broj članica UN da podrži rezoluciju Srbije."

Generalna skupština UN će na plenarnoj sednici razmatrati predlog dnevnog reda. Generalna skupština najčešće usvaja predloženi dnevni red, ali može i da ne prihvati preporuke Generalnog komiteta o pojedinim tačkama.

"Proglašenje nezavisnosti izazvalo je niz kontroverzi i podela unutar međunarodne zajednice i mišljenje Međunarodnog suda pravde, kao najvišeg sudskog organa UN, umnogome bi doprinelo smanjivanju tenzija", navodi se u pismu koje je Srbija uputila Generalnoj skupštini UN.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image