• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da li će Britanija i SAD glasati "za"?

Ministar spoljnih poslova Srbije očekuje da će zemlje, poput SAD i Velike Britanije, glasati za inicijativu Srbije na Generalnoj skupštini UN. Rasim Ljajić je uzjavio da postoje realne šanse da zahtev Srbije dobije većinu u Generalnoj skupstini UN. Ambasador Britanije u UN tvrdi da ova zemlja još nije odlučila kako će glasati.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas Bi-Bi-Siju da očekuje da će zemlje, poput SAD i Velike Britanije, glasati za inicijativu Srbije na Generalnoj skupštini UN, "jer se predstavnici te dve države na sinoćnjem zasedanju Generalnog komiteta nisu usprotivile stavljanju rezolucije na dnevni red".

"Mislim da je ovde reč o principu - naša rezolucija ne sadrži nijednu jedinu političku kvalifikaciju kosovske jednostrano proglašene nezavisnosti", izjavio je Jeremić dopisniku Bi-Bi-Sija u UN.

Upitan šta očekuje od samog glasanja o inicijativi Srbije, budući da zapadne zemlje, koje su podržale nezavisnost Kosova, lobiraju protiv toga, Jeremić je rekao da se, kada do toga dođe, veoma nada da se one neće usprotiviti pravu jedne zemlje da postavi pitanje.

Šef srpske diplomatije je izrazio sumnju da će Međunarodni sud pravde odlučiti da je proglašenje kosovske nezavisnosti bilo legalno.

"Iskreno govoreći, teško mogu da zamislim takvu presudu Suda, jer mi smo vrlo pažljivo pristupili ovom pitanju i u sve ovo verovatno ne bismo ulazili da smo imali takva očekivanja", rekao je on.

"Odluke Međunarodnog suda pravde nisu obavezujuće, tako da vlade mogu, ali ne moraju da ih prihvate. One imaju i nose veliku moralnu težinu i to je nešto što će naša vlada uzeti u obzir kada bude donosila odluku o tome kako da reaguje na konačnu sudsku odluku", izjavio je Jeremić za BBC.

Jeremić je izjavio Tanjugu da odluka Generalnog komiteta da uvrsti inicijativu Srbije u dnevni red zasedanja Generalne skupštine UN predstavlja značajnu "taktičku pobedu, ali ne i dobijeni rat" i da Srbija mora da nastavi borbu za pridobijanje glasova podrške u svetskoj organizaciji.

"Na sednici Generalnog komiteta je vođena izuzetno teška borba i ostvarena je značajna pobeda, ali daleko od toga da je stvar gotova. Ovo je bila jedna važna taktička pobeda, jer daje momentum našoj inicijativi, rat još nije dobijen i odlučujući okršaj u diplomatskom smislu predstoji nam na Generalnoj skupštini", rekao je Jeremić sinoć agenciji Tanjug.

"Moramo da nastavimo da radimo apsoloutno istim tempom da bismo pridobili neophodne glasove. Danas smo bili uspešni, ali na Generalnoj skupštini će biti još teže", dodao je on.

Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić je uzjavio da postoje realne šanse da zahtev Srbije za izjašnjavanje Međunarodnog suda pravde o jednostranom proglašenju kosovske nezavisnosti dobije većinu u Generalnoj skupstini UN.

Ljajić, koji je u Njujorku imao susret sa šefom misije Organizacije islamske konferencije, smatra da nakon uvrštavanja inicijative Srbije u dnevni red Generalne skupštine "postoji realna šansa da naš predlog dobije većinu prilikom glasanja u Generalnoj skupštini UN".

Ministar Ljajić se proteklih dana u Njujorku sreo i sa šefovima misija Saudijske Arabije, Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata s ciljem da podrže inicijativu Srbije.

"Ono što je rezultat tih susreta je da će neke zemlje sigurno glasati za predlog Srbije, dok će jedan broj njih verovatno ostati uzdržan zbog velikog pritiska nekih zemalja", naveo je on.

Ljajić je ocenio da se nakon svih razgovora "klima značajno promenila u našu korist", što se, kako je rekao, odrazilo i na prihvatanje da se inicijativa Srbije uvrsti u dnevni red Generalne skupštine.



Britanija još nije donela odluku

Britanski ambasador u Ujedinjenim nacijama Džon Sojers izjavio je da London još nije doneo čvrstu odluku kako će glasati o inicijativi Srbije u Generalnoj skupštini, ocenjujući da Srbi "ne postupaju mudro" što pokreću pitanje legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde.

"Mi smatramo da su Srbi pogrešno navedeni time što ovo iznose na dnevni red (Generalne skuštine UN). Oni žele da privremeno zaustave pitanje Kosova dok nastavljaju sa svojim procesom integracije u Evropsku uniju", rekao je Sojers za Bi-Bi-Si.

Sojers je ocenio da "srpski postupak nosi rizik destabilizacije Kosova, što nije ni u njihovom, ni u našem interesu. To neće doprineti njihovoj integraciji u Evropsku uniju".

Upitan da li to znači da će Britanija glasati protiv iznošenja tog pitanja pred Međunarodni sud pravde, Sojers je odgovorio da "o tome nismo doneli čvrstu odluku, ali ne mislimo da Srbi mudro postupaju time što ovo pokreću".

"Mislimo da bi, ako žele da nešto iznesu pred Međunarodni sud, mogli još jednom da razmotre predlog koji sastavljaju. Tu su moguće neke izmene. Ali, oni treba da razmotre šta žele da postignu - ako žele da postignu integraciju Srbije u Evropu, onda moraju da rade sa svojim evropskim partnerima, a ne protiv njih", naglasio je Sojers.

Na primedbu BBC-jevog novinara da to zvuči kao pretnja, ambasador Sojers je odgovorio: "Ne. To nije pretnja, ali Srbija neće biti u mogućnosti da se priključi Evropskoj uniji ukoliko ne razreši sporove sa svojim susedima, ako ne bude dobar evropski građanin koji poštuje evropske vrednosti."

Upitan da li ga zabrinjava mogućnost da Međunarodni sud pravde donese odluku prema kojoj je kosovska nezavisnost nelegalna, što bi bilo neprijatno za Britaniju, koja tu nezavinost podržava, Sojers je odgvorio da je Britanija "apsolutno uverena u pravne osnove na osnovu kojih je priznala Kosovo".

"Cilj Srba je, izgleda, da privremno zaustave kosovsko pitanje, dok nastavljaju integraciju u Evropu. To je cilj koji poštujem, ali ne mislim da će na ovaj način biti ostvaren", naglasio je ambasador Velike Britanije u UN Džon Sojers u razgovoru za BBC.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image