• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić sa Brokmanom o predlogu rezolucije

Predsednik Generalne skupštine UN ocenio je u razgovoru sa Borisom Tadićem da se inicijativom o razmatranju legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde pitanje međunarodnog prava vraća u središte diskusije o budućnosti svetske organizacije. Generalna skupština UN trebalo bi posle 6. oktobra da se izjasni o predlogu rezolucije Srbije.

Predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija Migel Deskoto Brokman ocenio je u ponedeljak uveče u razgovoru sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem da se inicijativom Beograda o razmatranju legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova pred Međunarodnim sudom pravde pitanje međunarodnog prava vraća u središte diskusije o budućnosti svetske organizacije.

Tadić je u izjavi za novinare u Njujorku preneo da mu je novi predsednik Generalne skupštine UN rekao da svetska organizacija ne može da funkcioniše bez poštovanja međunarodnog prava, i da je zato inicijativa Srbije i od velikog značaja za budućnost UN.

Predsednik Tadić je dodao da je Brokmanu rekao da je za Srbiju od posebne važnosti da što je pre moguće dođe do odlučivanja o rezoluciji kojom se predlaže da Generalna skupština UN od Međunarodnog suda pravde zatraži savetodavno mišljenje o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova i priznavanja tog čina od strane nekih zemalja.

"Ona je tehnički moguća tek kada se završi generalna debata, dakle početkom oktobra meseca, i u prvim danima nakon te generalne debate, kada bude i moguće odlučivanje o našoj rezoluciji, predsednik Deskoto je rekao da će biti stavljena na dnevni red za glasanje", kazao je Tadić.

Osvrćući se na razgovor sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem, Tadić je kazao da mu je saopšteno da crnogorske vlasti trpe velike pritiske od strane zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova da to takođe učine.

"Ja sam izneo stav da bi to za Srbiju bio potpuno neprihvatljiv gest, i da bi morala uslediti reakcija Srbije kao i u svim dosadašnjim slučajevima. Mislim da to ne bi bilo od koristi nikom", rekao je Tadić.

Predsednik Srbije je dodao da je, s druge strane, sam spreman da preduzme diplomatsku akciju ubeđivanja zemalja koje jesu priznale nezavisnost Kosova da bi takvi pritisci na Crnu Goru bili "potpuno nefunkcionalni i izlišni", i da bi oni na neki način destabilizovali region.

"Sasvim suprotna je moja argumentacija onoj koja se čuje u nekim međunarodnim krugovima da bi crnogorsko priznanje nezavisnosti Kosova doprinelo stabilizaciji regiona. Destabilizovalo bi region i to je moj nedvosmislen stav", rekao je Tadić, i dodao da će nastaviti razgovore sa crnogorskim rukovodstvom o pitanju Kosova i Metohije.

Srbija, prema njegovim rečima, želi najbolje moguće odnose sa Crnom Gorom, i stoga bi odluka crnogorskih vlasti da priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova predstavljala "izuzetno tešku okolnost" u bilateralnim odnosima dve susedne zemlje.

Tadić će, pored obraćanja Generalnoj skupštini koje je predviđeno u utorak, u sedištu svetske organizije imati više od 30 bilateralnih sastanaka sa šefovima država članica UN, u kojima će nastojati da obezbedi podršku predlogu rezolucije Srbije da Generalna skupština UN zatraži od Međunarodnog suda pravde u Hagu savetodavno mišljenje o legalnosti samoproglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

Na sadašnjem zasedanju Generalne skupštine srpski predlog bi trebalo da podrži većina zemalja članica UN da bi se našao pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

Zahtev Srbije stavljen je prošle sedmice na dnevni red 63. zasedanja Generalne skupštine, ali još nije određeno kada će biti razmatran, rečeno je Tanjugu u sedištu UN.

Izvesno je, međutim, da se to neće dogoditi tokom generalne debate od 23. septembra do 1. oktobra.

Razmatranje pitanja koja se nalaze na dnevnom redu Generalne skupštine UN počeće od 6.oktobra, a delegacija Srbije se nada da će se o srpskom predlogu raspravljati što pre.

"Dnevni red još nije složen po tačkama, a glasanje počinje od 6. oktobra. Založićemo se da diskusija o našem predlogu bude što pre", izjavio je šef diplomatije Vuk Jeremić, koji je sa Tadićem otputovao u Njujork.

Jeremić je u intervjuu "Večernjim novostima" objasnio da onim zemaljama koje se ne slažu sa srpskom inicijativom, treba ostaviti što manje vremena za pritiske i taktiziranje.

U međuvremenu, predstojeća generalna debata i mnogobrojni bilateralni kontakti, biće prilika da predsednik Tadić i ministar Jeremić dobiju podršku što većeg broja zemalja za rezoluciju koju predlaže Srbija.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image