• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Imamo šansu da obezbedimo većinu u UN

Boris Tadić je izjavio da se nada da će Srbija osvojiti većinu do kraja zasedanja Generalne skupštine UN. Slovačka podržava zahtev Srbije da UN od Međunarodnog suda pravde zatraže ocenu legalnosti nezavisnosti Kosova, a ako bi Beograd pristao, zvanična Bratislava je spremna da lobira u Briselu da se Evropska unija kao celina uzdrži i ne glasa protiv te rezolucije.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras da Srbija još nije obezbedila većinu za rezoluciju da se od Međunarodnog suda pravde traži mišljenje o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, ali da se nada da će obezbediti tu većinu.

Tadić je za Radio-televiziju Srbije rekao da se nada da će do kraja zasedanja Generalne skupštine UN Srbija obezbediti tu većinu.

"Postoje zemlje koje žele da glasaju za našu rezoluciju i one koje bi želele da glasaju ali ne mogu, pa će verovatno biti uzdržane. Postoje zemlje koje će glasati protiv", rekao je Tadić.

On je naveo da je potrebno nastaviti ubeđivanje šefova delegacija i da ne treba stvarati uverenje da je sve završeno i zamolio za strpljenje.

Predsednik Srbije rekao je da su reakcije na njegov jučerašnji govor dobre, ali da ga reakcije ne zanimaju već samo kranje posledice.

"Ovo je prvi put u istoriji da konflikt ne rešavamo novim konfliktom, već prelazimo na teren međunarodnog prava i na taj način osnažujemo međunarodni kredilibitet zemlje", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je u utorak u obraćanju Generalnoj skupštini UN pozvao države članice da podrže rezoluciju Srbije da se od Međunarodnog suda pravde u Hagu traži savetodavno mišljenje o nezavisnosti Kosova.

Generalna skupština UN uvrstila je u dnevni red 63. zasedanja zahtev Srbije da Međunarodni sud pravde oceni zakonitost proglašenja nezavisnosti Kosova. Tadić očekuje da rasprava o toj inicijativi Srbije bude na dnevnom redu početkom oktobra.

Tadić izjavio je da bi uspeh srpske inicijative u Ujedinjenim nacijama da se od Međunarodnog suda pravde traži mišljenje o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, pokrenuo novi pristup u rešavanju kosovskog pitanja i ojačao međunarodni kredibilitet Srbije.

On je u intervjuu za Glas Amerike u Njujorku, gde je od Generalne skupštine UN zatražio podršku takvoj inicijativi, rekao da je "uvek uzdržani optimista ali, dodao je, "verujem da, ukoliko uspemo, da će to otvoriti novu stranicu u rešavanju kosovskog problema".

Tadić, takođe, očekuje da će način rešavanja kosovskog problema koji primenjuje Srbija postati model za sve slične situacije i konflite u svetu.

"Time Srbija podiže svoj međunarodni kredibilitet, jednu kriznu situaciju rešava mirnim i diplomatskim putem, što smo i obećali našim građanim i za to dobili politički legitimitet na prošlim izborima, ali i pokazali da možemo konfliktne situacije rešavati ne samo novim destrukcijama i sukobima i nasilnom politikom, već i upotrebom mnogo razumnijih i za svet mnogo prihvatljivijih sredstava", kaže Tadić.

On je ocenio da je Srbija sada, nesumnjivo, u daleko boljoj situaciji nego prošle godine.



Predsednik Srbije je istakao da će se delegacija boriti do poslednjeg trenutka da inicijativa prođe na Generalnoj skupštini UN, iako je već učinjen veliki uspeh time što se ona našla na dnevnom redu u generalnoj debati.

"Nama je potrebno da se, sa politicke arene, čitava tema Kosova prebaci na pravno poprište, gde su naše snage i argumenti kudikamo jači", istakao je Tadić.

On je dodao da, ukoliko prođe srpska inicijativa i usvoji se rezolucija, da će Srbija imati velike šanse da Međunarodni sud pravde donese pozitivno mišljenje, "koja onda otvara kudikamo više mogućnosti".

Prema njegovim recima, snazan pritisak vrši na susede koji nisu priznali nezavisnost Kosova, iako bi to doprinelo destabilizaciji Srbije. "Nemam razumevanja ni za jedno priznanje nezavisnosti Kosova, a iznad svega nemam razumevanja za priznanje od susednih država".

Tadić koji boravi u Njujorku do 27. septembra, imaće oko 50 sastanaka sa predstavnicima zemalja članica UN u nastojanju da obezbedi što širu podršku za tu inicijativu Srbije.

(agencije/MONDO)

EU uzdržana u glasanju o Kosovu u UN?

Slovačka podržava zahtev Srbije da UN od Međunarodnog suda pravde zatraže ocenu legalnosti nezavisnosti Kosova, a ako bi Beograd pristao, zvanična Bratislava je spremna da lobira u Briselu da se Evropska unija kao celina uzdrži i ne glasa protiv te rezolucije. Ni Finska u UN neće glasati protiv inicijative Srbije.

Šef slovačke diplomatije Jan Kubiš potvrdio je u Njujorku agenciji TASR da bi Slovačka, kada bi glasanje bilo sada, glasala za predlog Srbije da Generalna skupština usvoji rezoluciju u kojoj bi od Međunarodnog suda zatražila ocenu legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.

"Stvar se, međutim, razvija i glasaće se tek u oktobru. Ta rezolucija biće još tema razgovora u Evropskoj uniji u kojoj je većina zemalja nezavisnost Kosova priznala", kazao je Kubiš i dodao da bi EU možda kao celina mogla da se u glasanju uzdrži.

"Mi smo spremni da saslušamo takvu poruku od naših srpskih partnera i tražili bi zajednički stav - to jest da se uzdržimo u glasanju", kazao je Kubiš i dodao da to zavisi i od pristanka Beograda.

Prema rečima šefa slovačke diplomatije, svaka država ima pravo da se obrati Međunarodnom sudu u Hagu.

"Već i zbog našeg stava prema Kosovu mi bismo takav zahtev (Srbije) podržali", rekao je Kubiš a o zahtevu Srbije tokom zasedanja Generalne skupštine UN ovih dana razgovarao je i sa svojim kolegama iz drugih zemalja.

Ni Finska u UN neće glasati protiv inicijative Srbije da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, izjavila je novinarima u njujorškom sedištu UN predsednica Finske Tarja Halonen.

"Moja država u potpunosti podržava Međunarodni sud pravde", što, kako je objasnila Halonen, znači da Finska "neće glasati" protiv zahteva Srbije da se taj sud izjasni o legalnosti jednostanog poteza Prištine, preneo je RTS na svom sajtu.

"Ako Kosovo nije bilo baš najsavršeniji slučaj, onda je situacija u Gruziji, sa Južnom Osetijom i Abhazijom, još mnogo manje savršena", kazala je Halonen.

"Finska, u svakom slučaju, neće glasati protiv", rekao je finski ministar spoljnih poslova Aleksander Stub, objašnjavajući da su u toku razgovori o zajedničkom stavu Evropske unije povodom glasanja u Generalnoj skupštini UN.

"Ukoliko EU bude imala zajednički stav, taj stav može biti samo da budemo uzdržani", ocenio je šef finske diplomatije.

(agencije/MONDO)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image