• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sud, pa novi pregovori - na stolu sve opcije

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je u Njujorku uverenje da će se, posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde, Beograd i Priština ponovo naći za pregovaračkim stolom i da će tada biti razmotrene sve moguće opcije. Tadić nije isključio mogućnost podele Kosova, rekavši da su "sve opcije legitimne i bolje od ove u kojoj jedna strana gubi sve, a druga dobija sve", ali da je još rano da se takvo pitanje postavlja.

Predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je u Njujorku uverenje da će se, posle savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde, Beograd i Priština ponovo naći za pregovaračkim stolom. Tadić očekuje da će u novim pregovorima biti razmotrene sve moguće opcije.

Tadić nije isključio mogućnost podele Kosova, rekavši da su "sve opcije legitimne i bolje od ove u kojoj jedna strana gubi sve, a druga dobija sve", ali je istakao da je još rano da se takvo pitanje postavlja.

Predsednik Srbije je u sedištu UN razgovarao sa predsednikom SAD Džordžom Bušom i visokim američkim funkcionerima Stivenom Hedlijem, Vilijemom Bernsom, Danijelom Fridom i Rozmari Dikarlo, kojima je preneo da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.

Tadić je rekao da je "svestan" da najmoćnije države sveta neće povući odluku o priznavanju jednostrane nezavisnosti Kosova, ali nije isključio mogućnost da to učini neka od ostalih zemalja, što bi bila "velika stvar".

Prva ideja rezolucije o traženju mišljenja Međunarodnog suda pravde jeste da se zaustavi talas priznavanja nezavisnosti Kosova i Metohije, rekao je Tadić i obrazložio da će, što manje država to učini, biti manje i šanse da Kosovo jednog dana postane član UN.

Za Srbiju je važno da SAD nisu sprečile da se predlog srpske rezolucije nađe na dnevnom redu Generalne skupštine UN, što je dobar znak, naglasio je Tadić u intervjuu izveštačima srpskih medija iz Njujorka. On smatra da je pozitivan signal i to što Buš i francuski predsednik Nikolas Sarkozi, kao predsedavajući Evropske unije, u obraćanju Generalnoj skupštini UN nisu pominjali Kosovo.

Ističući da Srbija sada ima više mogućnosti za razgovor nego prethodnih godina, Tadić se usprotivio neumerenom optimizmu i apelovao na uzdržanost, objašnjavajući da je i Bušu rekao da dve zemlje, uprkos razlikama oko Kosova, moraju da razgovaraju. Bez drugačijeg razumevanja od strane SAD pitanja Kosova, ne možemo da se izborimo za naše političke i ekonomske interese, rekao je srpski predsednik, koji procenjuje da će promena administracije u Vašingtonu označiti novu stranicu u odnosima dve zemlje i novu stranicu u rešavanju budućeg statusa Kosova i Metohije.

Mada nijedna administracija ne može da porekne ono što je uradila prethodna, otvoriće se nove mgućnosti, ko god da bude predsednik, Barak Obama ili Džon Mekejn, naveo je Tadić.

Predlogom rezolucije da Međunarodni sud pravde oceni jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, pomeramo se iz političke u pravnu arenu i stvaramo uslove za novi dijalog sa SAD, naveo je Tadić.

Prema njegovim rečima, Srbija sada vodi kvalitativno drugačiju politiku, nego prethodnih godina, politiku koja je planska, izbegava konfrontacije, povećava kredibilitet zemlje, smanjuje rizike i ide u susret rešenjima koja su u njenom interesu, uzimajući u obzir i činjenicu da će u SAD biti predsednički izbori, ali i ekonomsku situaciju u svetu, posebno posledice finansijske krize na Vol Stritu. On je naglasio da je dobro da građani Srbije znaju "da već danas imamo priliku da razgovaramo sa predstavnicima obe strane na izborima", čime Srbija stvara uslove za bolju odbranu svojih interesa u SAD.

"Moralni kredibilitet Srbije u međunarodnoj zajednici dramatično raste", rekao je Tadić i napomenuo da "sa pozitivnom odlukom Međunarodnog suda pravde niko nikada više neće moći da Srbiju ucenjuje Kosovom i Metohijom". On je ukazao da se na Srbiju danas vrše pritisci i ucene zato što brani svoje interese i što nikada neće odustati od svog teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

"Kada te ucene skinemo sa dnevnog reda, pozivajući se na mišljenje Međunarodnog suda pravde, a verujem u takvu odluku, tog trenutka će snaga Srbije u međunarodnoj politici biti neuporedivo veća i stvoriće se uslovi da se vratimo u pregovarački proces", rekao je Tadić, dodajući, međutim, da kompromisno rešenje za problem Kosova neće biti nađeno ni odlukom Međunarodnog suda pravde, niti za mesec, godinu, tri ili pet godina.

"Očekujem da će biti potrebno značajno vreme dok taj problem ne bude rešen, ali u međuvremenu moramo imati mir na Kosovu i, u tim okolnostima, računati na popuštanje stava država koje su priznale nezavisnost Kosova", rekao je on.

Predsednik Srbije je kazao da nema dileme da će Srbija morati da razgovara sa predstavnicima međunarodne zajednice na Kosovu, ali je bitno da njihov mandat bude definisan kroz Savet bezbednosti.

Tadić je naglasio da je Srbija fleksibilna i da se ne protivi ulasku Kosova u međunarodne finansije institucije, ali da je vrlo nefleksibilna u odluci da brani njene interese na prostoru gde živi srpski narod i gde su njene kulturne i istorijske svetinje.

Tadić je ranije, posle razgovora sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovim u Njujorku da će Rusija podržati inicijativu Srbije da Međunarodni sud pravde oceni legalnost proglašenja nezavisnosti Kosova. "To je bio razgovor u kojem nije bilo praktično nijedne razlicite formulacije niti viđenja trenutnog toka dogadaja na Kosovu", rekao je Tadić posle susreta sa Lavrovim, prenosi iz Njujorka radio Dojče vele na srpskom jeziku.

Tadić je naglasio da je posebno važna "apsolutna podrška Rusije" inicijativi Beograda da se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde". Važno je, dodao je, i da Rusija izvrši uticaj na jedan broj zemalja članica UN koje bi takođe trebalo da glasaju za rezoluciju. "U razgovoru sam potpuno jasno odredio crvene linije preko kojih Srbija neće ići kada je u pitanju Kosovo", rekao je Tadić i preneo stav Lavrova da je "za Rusiju prihvatljivo sve što je prihvatljivo za Srbiju".

Kako prenosi Dojče vele, Tadić je ukazao da "i pored plodotvornih bilateralnih razgovora" koje šef diplomatije Vuk Jeremić i on vode u Njujorku, gde je u toku Generalna skupština UN" još sa sigurnošću ne može da se kaže da će rezolucija Srbije biti usvojena.

Tači: Veoma loša ideja

Predsednik privremene vlade Kosova Hašim Tači osudio je inicijativu Srbije pokrenutu u Ujedinjenim nacijama da Međunarodni sud pravde oceni legalnost jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, tvrdeći da bi to moglo da naškodi stabilnosti Balkana.

To je "veoma loša ideja Srbije...koja ne doprinosi stabilnosti u regionu", rekao je Tači u intervjuu Rojtersu, koga britanska agencija predstavlja kao bivšeg lidera albanske gerile na Kosovu.

"Mislim da vlada u Beogradu treba da dokaže da je naklonjena Zapadu. Oni treba više da misle o tome kako da uđu u EU i NATO, a ne da gube vreme oko kosovskog pitanja", rekao je Tači.

Mnoge diplomate su, kako je napomenula britanska agencija, izjavili da bi inicijativa Srbije pred Generalnom skupštinom UN mogla da uspori proces priznavanja nezavisnosti Kosova, dok se Tači s tim ne slaže.

"Očekujemo da će Makedonija i Crna Gora vrlo brzo priznati nezavisnost Kosova", rekao je on i dodao da su do sada nezavisnost Kosova priznale 47 države, a da tri priznaju "pasoš Kosova - Crna Gora, Makedonija i Grčka".

"S nezavisnošću su se otvorile šire perspektive, ali se s njom nije desilo čudo", priznao je Tači dodajući da je "dobro što su ljudi počeli da sagledavaju stvarnost".

Govoreći o saradnji kosovskih vlasti s međunarodnim predstavnicima u pokrajini, Tači je diplomatski izjavio da je "zadovoljstvo s njima raditi".

Za razliku od Tačija, njegov prethodnik, Agim Čekui je juče rekao, kako podseća Rojters, da je "bio vrlo frustriran" kao premijer zbog toga što je morao blisko da sarađuje sa stranim zvaničnicima, koji imaju ovlašćenja i da smene premijera u krajnjem slučaju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image